Strona główna Sygnalizacja Pożarowa Zettler Profile Flexible – kolejna generacja rozwiązań w dziedzinie detekcji pożarów

Zettler Profile Flexible – kolejna generacja rozwiązań w dziedzinie detekcji pożarów

Dorota Galińska
Account Manager, Fire Detection Poland, Johnson Controls


Firma ZETTLER ma bogatą historię dostarczania nowatorskich rozwiązań w zakresie systemów sygnalizacji pożarowej. Jej misją jest ochrona życia ludzkiego, stąd zaangażowanie w rozwój produktów innowacyjnych, które stanowią najlepsze rozwiązania w wielu aplikacjach.

Firma ZETTLER, powstała w 1877 r., swoją działalność zaczynała od produkcji urządzeń telekomunikacyjnych do systemów przyzywowych, jednak szybko wkroczyła do branży systemów sygnalizacji pożarowej, w której utrzymuje się od ponad 100 lat.
Zawsze była i nadal pozostaje liderem w swojej branży. Była pierwszym producentem, który przeszedł z technologii analogowej na cyfrową, co pozwoliło poprawić odporność i niezawodność systemów. Wprowadziła na rynek pierwszy detektor CO, a także technologię logiki rozmytej (fuzzy logic), wykorzystując kilka sensorów do wykrywania zarówno prawdopodobieństwa pożaru, jak i jego lokalizacji.

Zaangażowanie firmy w rozwój innowacyjnych produktów opiera się na platformie technologicznej MZX, jednej z najlepszych technik detekcji na świecie. Została ona zaprojektowana pod kątem pracy w niesprzyjających warunkach. Dzięki temu systemy MZX są odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak zakłócenia elektromagnetyczne od innych urządzeń czy źródła fałszywych alarmów. Rezultatem jest znakomite połączenie doskonałej detekcji pożarów i eliminacji fałszywych alarmów przy zachowaniu solidnej i niezawodnej konstrukcji.

Obecnie marka ZETTLER jest synonimem innowacji w tworzeniu nowych produktów, oferując niezawodne, trwałe i łatwe w serwisowaniu systemy zgodne z wymaganiami norm. Systemy sygnalizacji pożarowej ZETTLER należą do serii produktów Johnson Controls. Są produkowane w Europie w globalnie certyfikowanych fabrykach Johnson Controls, zapewniając najwyższy poziom jakości oraz bezpieczeństwa środowiska.

PROFILE Flexible – kolejna innowacja marki ZETTLER
Najnowszym opracowanym przez firmę ZETTLER produktem jest system PROFILE Flexible. To zaawansowany system sygnalizacji pożarowej, zaprojektowany z myślą o zwiększonej pojemności pętli, z opcją ich współdzielenia. Zapewnia to większą elastyczność w zakresie projektowania systemów, a jednocześnie obniża koszty instalacji.

Dzięki zastosowaniu mechanizmu wtykowych kart rozszerzeń centrale PROFILE Flexible można dostosować do konkretnych wymogów danej aplikacji. W przypadku zmian lub nowego projektu system można rozbudować i zaadaptować do nowych wymogów – możliwa jest rozbudowa konfiguracji z 4 do 32 pętli. Pętle w jednej centrali mogą obsługiwać do 4000 adresów, a centrale mogą być połączone we wspólną sieć maksymalnie 99 central PROFILE.

Wprowadzenie normy EN54-23 (europejska norma dotycząca pożarowych sygnalizatorów optycznych) spowodowało znaczny wzrost zapotrzebowania na prąd elektryczny w pętli, co często przekłada się na konieczność stosowania większej liczby pętli oraz central chroniących budynki i osoby w nich przebywające. ZETTLER PROFILE Flexible dostarcza do pętli prąd o natężeniu 1 A, czyli dwa razy więcej niż większość konkurencyjnych rozwiązań. Oznacza to wykorzystanie mniejszej liczby pętli i central, co upraszcza projekt oraz obniża koszty okablowania i instalacji.

Pętle adresowalne mogą być podłączane do centrali jako pętle współdzielone (SP) lub pętle dużej mocy (HP). Dzięki temu projektanci mogą przydzielić całą dostępną moc do pojedynczej pętli HP bądź rozdzielić zasoby na dwie pętle współdzielone SP. Umożliwia to większą elastyczność podczas projektowania systemu i zapewnia maksymalne wykorzystanie pojemności pętli, gdyż układ budynku często decyduje o użytecznych rozmiarach pętli dozorowych, co najczęściej skutkuje niewykorzystaniem zasobów.

System ZETTLER PROFILE Flexible opiera się na technologii detekcji MZX. Gwarantuje najwyższy poziom niezawodności systemu sygnalizacji pożarowej. Nawet awaria procesora głównego (CPU) nie wpływa negatywnie na jego funkcjonalność. Żadna czujka ani ręczny ostrzegacz pożarowy nie zostaną wyeliminowane, a sygnalizatory akustyczne i optyczne nadal będą funkcjonować. Co ważne, również interfejs użytkownika centrali nadal będzie wyświetlał wszystkie informacje o tym, która strefa i który punkt znajdują się w stanie alarmu.

Centrale sygnalizacji pożarowej powinny być zaprojektowane w sposób zapewniający intuicyjną i łatwą obsługę. Inteligentny interfejs użytkownika centrali ZETTLER PROFILE Flexible obsługuje wiele języków, ma ergonomiczny układ ikon i dotykowe diody LED stanu systemu, które za jednym dotknięciem dostarczają podstawowych informacji na temat zdarzenia. Przycisk informacji uaktywnia pomoc kontekstową i ekranowe instrukcje dla operatora.

Diagnostyka zdarzeń przyspiesza prowadzenie dochodzeń
Centrala PROFILE Flexible ma obszerny rejestr zdarzeń mieszczący 10 tys. wpisów, który można wyświetlić lub pobrać, a następnie wydrukować lub przeanalizować z zastosowaniem filtrów dynamicznych. Skuteczna diagnostyka zdarzeń skraca czas prowadzenia dochodzeń. Nowoczesna konstrukcja, estetyczny wygląd i indywidualne opcje montażu sprawiają, że centrala jest nie tylko łatwa w obsłudze, ale także prezentuje się atrakcyjnie w miejscach ogólnodostępnych, takich jak recepcja.

Centrale PROFILE Flexible są dostarczane wraz z łatwą w montażu ramą, dzięki której instalację może wykonać nawet jedna osoba. Ramę i okablowanie można zainstalować przed przymocowaniem centrali do ściany. Użycie gniazda USB ułatwia transfer konfiguracji projektu za pomocą klucza USB, oszczędzając czas instalacji.

Nowe centrale mają wszystkie funkcje rodziny ZETTLER PROFILE, łącznie z możliwością logowania się do systemu przy użyciu kart RFID, co pozwala na jednoznaczną identyfikację użytkowników oraz śledzenie wszystkich czynności wykonanych w centrali pożarowej. Jest to funkcja szczególnie przydatna w obiektach specjalnych, gdzie monitorowanie czynności o znaczeniu krytycznym jest niezbędne.

ZETTLER PROFILE Flexible zaprojektowano pod kątem potrzeb zarówno projektantów, jak i użytkowników końcowych. Przejrzysty ekran dotykowy umożliwia personelowi ochrony błyskawiczny dostęp do informacji. Architekci docenią estetyczne i eleganckie wzornictwo, które dyskretnie wpasowuje się w wystrój budynku. Wsteczna zgodność central PROFILE Flexible pozwala administratorom obiektów na aktualizacje elementów systemu bez konieczności jego wymiany w całości.
Co więcej, dzięki nowej ramie montażowej centrale mogą być łatwo instalowane przez techników, a rejestr o pojemności 10 tys. zdarzeń może być pobierany na klucz USB, co znacznie usprawnia wyszukiwanie usterek. Pracownicy recepcji i operatorzy docenią przyjazny dla użytkownika interfejs z ekranem dotykowym, mając dokładne informacje w zasięgu ręki.

Klient przede wszystkim
Firma nieustannie poszukuje nowych sposobów modernizacji swoich produktów i rozwija systemy, które stale przewyższają oczekiwania klientów. ZETTLER PROFILE Flexible to system sygnalizacji pożarowej do szerokiego zakresu zastosowań.
Doskonale sprawdzi się w wielu różnych aplikacjach, takich jak hotele, biura czy placówki służby zdrowia, zakłady przemysłowe i produkcyjne.

Więcej informacji o firmie ZETTLER i linii produktów PROFILE Flexible na stronie http://tycofpp.com/ZETTLER-profile-flexible/

Johnson Controls
Fire Detection Poland
dorota.galinska@jci.com
www.johnsoncontrols.com