Strona główna Rozległe i rozproszone 4K dla najbardziej wymagających

4K dla najbardziej wymagających

Marian Maroszek
Dahua Technology Poland


Rozdzielczość kamer stosowanych w systemach monitoringu wizyjnego stale się zwiększa. Mimo że w wielu przypadkach 1920 x 1080 pikseli jest wartością wystarczającą i akceptowalną, to postęp w tym zakresie jest ciągły, a końca wyścigu nie widać.

Sporą popularnością cieszą się więc kamery 3- oraz 4-megapikselowe. Swój kawałek rynkowego tortu mają także urządzenia 4K, wypełniając skutecznie wysokorozdzielczą lukę. Wzrost rozdzielczości niesie wyższe wymagania względem infrastruktury sieciowej i pamięci masowych, co dla niektórych klientów nie stanowi jednak istotnego kryterium przy wyborze kamery. Czy branża jest w stanie zaproponować coś jeszcze bardziej zaawansowanego?

Oczywiście, tak. Jednym z ciekawszych przykładów takich rozwiązań jest kamera kompaktowa IPC-HF81230E. Rozdzielczość 4000 x 3000 pikseli nie pozostawia wątpliwości – jest to urządzenie dla najbardziej wymagającego odbiorcy, oczekującego maksymalnej szczegółowości rejestrowanego obrazu. Aby ograniczyć wielkość strumienia danych pochodzących z 12-Mpix przetwornika, oprócz wsparcia dla kompresji H.264 (z profilem High włącznie), umożliwiono także wykorzystanie algorytmu H.265. Gdyby tego było mało, oba kodeki są również dostępne w wersji Smart, co pozwala na oszczędność pasma sieciowego i przestrzeni dyskowej. Dostępność trzech niezależnych strumieni stanowi elastyczne uzupełnienie.

Produkt serii Ultra nie byłby kompletny, gdyby nie dostępność funkcji analitycznych, a kamera Dahua Technology HF81230E ma ich sporo. Znajdziemy tu przekroczenie linii, wtargnięcie do strefy, jak również pozostawienie i zniknięcie obiektu. Oprócz zestawu podstawowego IVS można wykorzystać także detekcję twarzy, zliczanie osób czy generowanie map ciepła, z kolei obecność wejść i wyjść alarmowych umożliwia wygodną integrację z innymi systemami w danej instalacji. Dopełnieniem jest elektroniczna stabilizacja obrazu, funkcja Defog, automatyczny backfocus czy algorytm Smart Scene Adaptive.

Kwestią często podnoszoną przez przeciwników kamer o tak wysokich rozdzielczościach jest ich czułość. W przeszłości wysoka rozdzielczość przetwornika mogła być utożsamiania ze słabszymi parametrami pracy w trudniejszych warunkach oświetleniowych, jednak w przypadku prezentowanego urządzenia zastosowano matrycę STARVIS™ 1/1,7”, co rozwiązuje kwestię czułości. Co więcej, doskonałym uzupełnieniem jest dopasowany do kamery obiektyw DH-PLZ20C0-L, który jest w stanie sprostać najwyższym oczekiwaniom. Ogniskowa 7–34 mm zapewnia uniwersalny zakres kątów widzenia bez straty czułości, gdyż wartość przysłony wynosi F/0,9.

Połączenie doskonałego przetwornika obrazu i bardzo jasnego obiektywu pozwala zrealizować dozór wizyjny w wyjątkowo niesprzyjających warunkach oświetleniowych. To z kolei pozycjonuje kamerę IPC-HF81230E w kategorii produktów pozwalających zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagającego odbiorcy.

Dahua Technology Poland
ul. Salsy 2
02-823 Warszawa
www.dahuasecurity.com/pl