Strona główna Rynek SECURITY System smart home Ezviz – bezpieczeństwo, wygoda i komfort

System smart home Ezviz – bezpieczeństwo, wygoda i komfort

Zmieniające się potrzeby użytkowników na rynku mieszkaniowym i małych firm przyczyniają się do dynamicznego rozwoju sektora smart home. Mieszkańcy dostrzegają zalety wyposażenia domu w inteligentne urządzenia sterowania oświetleniem, roletami czy ogrzewaniem wraz z systemem dozoru wizyjnego i alarmowym. Jednak wartość dla użytkownika stanowi inteligentne współdziałanie tych systemów, a nie niezależne ich funkcjonowanie.

W ten trend doskonale wpisuje się Ezviz – nowa marka biznesowa grupy Hikvision, największego producenta systemów monitoringu wizyjnego na świecie, która powstała na bazie kompetencji i wiedzy eksperckiej Hikvision. Wykorzystując innowacyjne technologie, tworzy rozwiązania umożliwiające wizualną łączność użytkownika z jego domem i pracą. Nowa marka skupia się na trendach na rynku smart life, głównym celem rozwiązań Ezviz jest zapewnienie bezpieczeństwa, wygody i komfortu życia użytkowników.

Podstawową grupą produktową w ofercie Ezviz jest linia kamer dozorowych. Są w niej modele o rozdzielczości 720p i 1080p, w wersji transmisji wizji przez sieć Wi-Fi oraz z transmisją przewodową i zasilaniem PoE. Część oferty kamer to modele zaspokajające codzienne potrzeby użytkowników – monitorujące sen dziecka czy osoby wymagającej opieki lub pozwalające użytkownikowi pozostać w kontakcie z bliskimi podczas wyjazdów. Kamery te umożliwiają dwukierunkową komunikację audio wraz z podglądem obrazu z kamery na ekranie smartfonu. Użytkownik może również otrzymać powiadomienie na smartfon o wykrytym przez kamerę ruchu, niezależnie czy znajduje się w sąsiednim pomieszczeniu i monitoruje dziecko, czy jest w podróży i otrzymuje informacje o powrocie dzieci ze szkoły (wystarczy, że smartfon ma połączenie z Internetem).

Kamery są wyposażone w porty microSD do rejestracji lokalnej oraz promienniki podczerwieni o kilkumetrowym zasięgu do dozoru w nocy. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są modele z podstawą magnetyczną, np. Mini Plus, które w połączeniu z szerokim kątem widzenia 116° (w przypadku Mini Plus) zapewniają użytkownikowi dużą swobodę i elastyczność co do miejsca montażu kamery. Niektóre modele są również wyposażone w typowe dla telewizji dozorowej funkcje, takie jak WDR i mechaniczny filtr podczerwieni.

Ezviz oferuje także modele bliższe rozwiązaniom profesjonalnym, takie jak kamera bullet C3S czy wandaloodporna kamera C4S. Generują one strumień 25 kl./s w rozdzielczości 1920 x 1080, występują w wersji Wi-Fi lub z transmisją przewodową oraz zasilaniem PoE. Promienniki podczerwieni o zasięgu do 30 m, klasa szczelności obudowy IP66 i zakres temperatury pracy od -30°C do 60°C pozwalają na swobodne ich stosowanie na zewnątrz. Ponadto kamera C4S jest wandaloodporna – ma klasę odporności mechanicznej IK10.

Obraz z kamery może być rejestrowany lokalnie na kartach microSD o pojemności maksymalnej do 128 GB lub rejestratorach X3C. Bezprzewodowy rejestrator sieciowy X3C obsługuje do 8 kamer Ezviz przewodowych lub bezprzewodowych. Jest wyposażony w cztery porty Ethernet do podłączenia kamer przewodowych i dwuzakresowe Wi-Fi (2,4 oraz 5 GHz). Rejestrator obsługuje dysk twardy 3,5” o maksymalnej pojemności 6 TB. Zarejestrowane zdarzenia użytkownik może oglądać z poziomu aplikacji na telefonie komórkowym lub komputerze PC.

Koncepcja monitoringu Ezviz zakłada intuicyjność i elastyczność rozwiązań dla użytkownika końcowego. Instalację kamer przeprowadza się w kilku prostych krokach. Wystarczy pobrać aplikację Ezviz mobile na smartfon, założyć konto i po zeskanowaniu kodu QR zakupionej kamery natychmiast uzyskuje się połączenie. Intuicyjna aplikacja na smartfonie umożliwia użytkownikowi łączność z domem czy miejscem pracy z dowolnego miejsca w zasięgu Internetu i obserwację obrazu z aż czterech kamer jednocześnie. W przypadku niepokojącego zdarzenia może on doraźnie zapisać zdjęcie lub film na smartfonie. Aplikacja pozwala też przybliżyć obraz (cyfrowy zoom) oraz sterować kamerami obrotowymi. Modele z dwukierunkowym torem audio umożliwiają użytkownikowi prowadzenie rozmowy.

Z kolei oprogramowanie Ezviz Studio na PC pozwala na obserwację obrazu z maksymalnie 25 kamer, a także umożliwia dostęp do wszystkich zaawansowanych ustawień kamer.
Zwrócono także uwagę na bardzo ważny aspekt zachowania prywatności, dlatego wszystkie modele mają tryb prywatności uruchamiany z aplikacji mobilnej. Powoduje on zatrzymanie rejestracji audio i wideo oraz wyłączenie podglądu na żywo.
Uzupełnieniem oferty Ezviz jest eHub A1 wraz z rodziną czujników. To bezprzewodowy koncentrator obsługujący do 32 czujników. Koncentrator jest typowym urządzeniem DIY przeznaczonym dla konsumentów, a informacje uzyskiwane za jego pomocą mają charakter wyłącznie informacyjny do wykorzystywania w systemie Ezviz. eHub A1 komunikuje się z czujnikami w paśmie 868 MHz, a dalsza komunikacja odbywa się przez sieć Wi-Fi. Dzięki zamontowanym czujnikom PIR, zalania wodą czy stanu otwarcia drzwi użytkownik uzyskuje informacje o zdarzeniu: wykryciu ruchu, wejściu do pomieszczenia czy zalaniu pomieszczenia. Informacja ta jest natychmiast przesyłana na aplikację mobilną, a użytkownik może ją zweryfikować dzięki obrazom z kamer.

Aplikacja pozwala też powiązać konkretny czujnik z kamerą, a po zainstalowaniu karty microSD w kamerze powiadomienie o zdarzeniu będzie zawierało również krótki materiał wideo umożliwiający zweryfikowanie zdarzenia, w tym również zapis z prealarmu. Zestaw sensorów z koncentratorem bezprzewodowym A1 stanowi kolejny krok Ezviz w kierunku stworzenia kompleksowego rozwiązania smart home.

Ezviz duży nacisk kładzie również na kwestie bezpieczeństwa. Transmisja jest szyfrowana, a w celu zalogowania się do konta z poziomu aplikacji mobilnej należy podać login i hasło. Następnie, aby wyświetlić na danym smartfonie lub PC po raz pierwszy obraz z danej kamery, należy dodatkowo podać kod weryfikacyjny kamery.

Rozwiązania dla smart home to dzisiaj jeden z najszybciej rozwijających się rynków, wokół którego skoncentrowało się wielu globalnych producentów. Nowo powstała marka Ezviz nie ogranicza się wyłącznie do obszaru dozoru wizyjnego i bezpieczeństwa. Już niebawem będzie oferowała elementy automatyki: sterowania oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi oraz wideodomofony, które pozwolą zbudować wszechstronny ekosystem.

Rozwój rynku smart home nie pozostanie bez wpływu na branżę zabezpieczeń w segmentach SMB/SOHO/Residential. To z pewnością nowe wyzwania, ale też otwarcie na nowe możliwości rozwoju zarówno firm instalacyjnych, jak i dystrybutorów systemów zabezpieczeń. Decyzja o wejściu na rynek sprzedaży czy instalacji nie jest łatwa, wymaga rozwoju kompetencji w nowych obszarach i poznania funkcjonowania nowego rynku, jednak może przynieść wymierne korzyści. Smart home to instalacje niskonapięciowe, w dużej mierze oparte na Wi-Fi, toteż firmy instalacyjne z branży zabezpieczeń z pewnością skorzystają z nowych możliwości.

HIKVISION EUROPE BV
Dirk Storklaan 3, 2132PX – Hoofdorp, Holandia
tel. +48 726 070 411
https://ezviz.eu/pl/