ABAX 2. Urządzenia bezprzewodowe dla SSWiN i automatyki
W systemach sygnalizacji włamania i napadu urządzenia bezprzewodowe wykorzystuje się przede wszystkim z racji wygody i szybkości ich montażu. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze systemów wykorzystujących komunikację radiową?
Bezprzewodowe urządzenia używane do pracy w ramach SSWiN do niedawna nie miały wielu zwolenników – głównie z braku zaufania co do pewności ich działania. Obawiano się „podsłuchiwania” transmisji oraz zakłóceń komunikacji. Na rynku zaczęły się więc pojawiać zaawansowane systemy oferujące wysoki poziom bezpieczeństwa – przykładem jest ABAX 2, czyli system bezprzewodowy, którego skuteczność i niezawodność można porównać do instalacji przewodowych. Co konkretnie stoi za wyborem tego rozwiązania?
Elastyczność zastosowań
Najważniejszymi urządzeniami w ABAX 2 są kontrolery ACU-220 i ACU-280. Mogą pełnić funkcję ekspanderów w systemach alarmowych bazujących na centralach serii INTEGRA lub VERSA – połączenie z kontrolerem odbywa się za pośrednictwem magistrali komunikacyjnej. Wspomniane moduły mogą pracować autonomicznie lub z dowolną centralą alarmową czy sterownikiem automatyki. Wykorzystuje się wówczas programowalne wejścia i wyjścia kontrolera lub protokół Modbus RTU.
Pewność komunikacji
Dane drogą radiową przesyła się dwukierunkowo – wszystkie dostarczone transmisje są potwierdzane, dzięki czemu na bieżąco można zweryfikować obecność poszczególnych urządzeń. W ABAX 2 korzysta się z tzw. dywersyfikacji kanałów transmisji – w paśmie częstotliwości 868 MHz zostały wydzielone 4 kanały, w których stale monitoruje się poziom zakłóceń.
Dane są przesyłane tym kanałem, w którym poziom interferencji jest w danej chwili najniższy. Wszystko po to, aby komunikacja była efektywna. Z kolei za jej bezpieczeństwo odpowiada szyfrowanie AES-128.
Duży zasięg, długi czas pracy
System ABAX 2 cechuje się doskonałymi osiągami. Odległość między kontrolerem systemu bezprzewodowego a współpracującymi z nim urządzeniami może wynieść nawet do 2000 m w otwartej przestrzeni. Imponujący jest także maksymalny czas pracy urządzeń zasilanych bateryjnie, który w sprzyjających warunkach może wynieść nawet 8 lat.
Szeroka gama urządzeń alarmowych
Pośród czujek ABAX 2 znajduje się kilka modeli wykrywających ruch – PIR i dualne, odporne na ruch zwierząt i kurtynowe. Niektóre z nich można montować na zewnątrz budynku. Dostępne są także czujki zbicia szyby, zmierzchu, temperatury, dymu i ciepła. Ciekawostką jest czujka uniwersalna, która może pracować w jednym z 7 trybów, m.in. jako czujka magnetyczna, wstrząsowa, przemieszczenia, zalania lub temperatury. Z kontrolerami ABAX 2 współpracują też wewnętrzne i zewnętrzne sygnalizatory. Większość ww. urządzeń spełnia wymagania Grade 2 normy EN 50131.
Możliwość sterowania automatyką
ABAX 2 to także dwukierunkowe piloty, za których pomocą można sterować funkcjami bezpieczeństwa i automatyki budynkowej. Do realizacji funkcji smart home można wykorzystać bezprzewodowe sterowniki 230 V AC przeznaczone do montażu puszkowego lub podłączane bezpośrednio do gniazd sieciowych. Z kolei ekspandery umożliwiają rozszerzenie systemu o urządzenia przewodowe.
Wygodne programowanie, zaawansowana diagnostyka
Do obsługi, programowania i zaawansowanej diagnostyki systemu bezprzewodowego służy program ABAX 2 Soft. Jeśli urządzenia ABAX 2 wchodzą w skład systemu alarmowego bazującego na centrali z serii INTEGRA lub VERSA – system ten konfiguruje się za pomocą manipulatorów (w tym modeli bezprzewodowych) lub programu DLOADX.
Do sprawdzania komunikacji radiowej wewnątrz ABAX 2 oraz poziomu zakłóceń przed montażem urządzeń w obiekcie służy przenośny tester.
SATEL
ul. Budowlanych 66
80-298 Gdańsk
www.satel.pl