#Smart City #Telewizja dozorowa

Rozszerzanie funkcjonalności kamer ponad aplikacje security

Michał Małek
Regionalny kierownik sprzedaży systemów wideo

W ciągu ostatniej dekady kamery z urządzeń służących do rejestracji obrazu przeistoczyły się w kompletne sensory. Generowane przez nie dane mogą być wykorzystywane w wielu aplikacjach, dzięki czemu użytkownik może czerpać znacznie większe korzyści w porównaniu do klasycznego systemu monitoringu wizyjnego.

Firma Bosch rozwija zaawansowane algorytmy analizy obrazu od wielu lat, a od 2016 roku wprowadza je jako standard do wszystkich modeli kamer IP. Klient końcowy może dzięki temu mieć pewność, że skuteczność detekcji wykroczeń jest na najwyższym poziomie. Jednocześnie te same urządzenia biorą udział w zbieraniu metadanych wspierających działania biznesowe i redukcję kosztów przedsiębiorstwa oraz w zarządzaniu przestrzenią. Dzięki możliwości jednoczesnego zbierana danych z wielu kamer instalacja zaczyna pełnić funkcję ekosystemu dbającego nie tylko o bezpieczeństwo, ale też o komercyjną stronę inwestycji.

Zaawansowane algorytmy analizy obrazu pozwalają operatorowi systemu skupić się na najważniejszych zdarzeniach. Umożliwiają również tworzenie własnych reguł i akcji, które sprawiają, że system wymaga znacznie ograniczonej obsługi osób ochrony. Najnowsze modele kamer Bosch zapewniają kombinację odpowiednio skonfigurowanych reguł. W połączeniu z uczeniem głębokim (sieci neuronowe) urządzenia „uczą się” sceny, oferując wiele możliwości, np. mierzenie odległości pomiędzy ludźmi, detekcję maseczek czy kasków ochronnych. Potencjalnych aplikacji z zastosowaniem analizy obrazu jest bardzo dużo, a ograniczenia techniczne powoli przestają być problemem.

Kiedy mówimy o przyszłości i ciekawych obszarach zastosowań dla inteligentnych kamer, wydaje się oczywiste, że producenci urządzeń nie powinni być osamotnieni w rozwoju nowych aplikacji. Wręcz przeciwnie, bardziej zasadne jest tworzenie bezpiecznego środowiska dla zewnętrznych deweloperów, którzy wykorzystując platformy sprzętowe najwyższej klasy, mogą rozwiązywać nieskończoną ilość problemów życia codziennego.
Świetnym przykładem jest rynek smartfonów. Czołowi producenci udostępniają szereg narzędzi programistycznych, dzięki czemu użytkownicy za pośrednictwem dedykowanych sklepów są w stanie instalować aplikacje mobilne, tworzące z nich urządzenia potężne do pracy i rozrywki.

W roku 2018 Bosch zdecydował się na utworzenie start-upu o nazwie OSSA (Open Security & Safety Alliance), który zrzesza dziś już ponad 40 producentów technologii, w tym czołowych dostawców kamer. W ramach organizacji udało się zbudować pierwsze „otwarte” urządzenia oraz API (Application Programming Interface), dzięki czemu deweloperzy są w stanie tworzyć aplikacje współpracujące z zaawansowanymi kamerami. Dodatkowo klient – podobnie jak w przypadku rynku smartfonów – ma dostęp do internetowego sklepu, w którym może wybierać spośród wielu aplikacji, tworząc ze swoich kamer sensory IoT wykraczające poza klasyczne aplikacje bezpieczeństwa.

W tym roku Bosch wprowadza na rynek kilka modeli kamer z platformą INTEOX, która umożliwia deweloperom aplikacji i integratorom systemów zabezpieczeń korzystanie z wbudowanej inteligencji oraz tworzenie nieograniczonej liczby aplikacji opartych na powszechnie używanym języku programowania. Równocześnie integratorzy systemów mogą personalizować systemy, aby dostosować je do potrzeb klienta poprzez dodawanie aplikacji oraz instalowanie ich w kamerach INTEOX.

Co więcej, wszystkie kamery zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa danych. Oznacza to, że nie jest możliwe zainstalowanie oprogramowania, które nie zostało przetestowane, ani użycie kamer w nieodpowiedni sposób. Również wyciek wrażliwych danych został ograniczony do minimum.

Bosch Security and Safety Systems
www.boschsecurity.com/pl/pl/

Rozszerzanie funkcjonalności kamer ponad aplikacje security

Smart City 2021. 7 trendów w rozwoju

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.