Automatyczny skarbiec SafeStore Auto – czyli skrytki depozytowe jak z bankomatu
Zacznijmy od wykonania prostego ćwiczenia: prosimy zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że korzystamy ze skrytki depozytowej. Zazwyczaj taka wizja przybiera poniższą formę:
Wchodzimy do budynku, a miły pracownik prowadzi nas korytarzami, na których końcu widzimy piękne otwarte drzwi skarbca. Przechodzimy przez nie, podziwiając ich grubość, i znajdujemy się w pomieszczeniu w całości wypełnionym małymi drzwiczkami do skrytek depozytowych.
STOP!
Co powinno nas, jako właścicieli depozytów ukrytych za tymi drzwiczkami, zaniepokoić w powyższym opisie?
Uzasadniony powód do niepokoju to „otwarte drzwi” i „znajdujemy się w środku”. Co to bowiem oznacza w praktyce? W zależności od liczby skrytek codziennie dziesiątki, a może i setki różnych osób wchodzą do skarbca, a te piękne, grube drzwi są przeważnie cały czas otwarte. Ale czy na pewno trzeba wchodzić do skarbca, aby skorzystać ze swojej skrytki depozytowej?
Skarbiec za zamkniętymi drzwiami
Okazuje się, że istnieje alternatywny, znacznie bezpieczniejszy system korzystania z usług depozytowych, który już dziś znajduje się w naszym zasięgu. Oferowane przez koncern Gunnebo automatyczne skarbce depozytowe SafeStore Auto (SSA), którym poświęcony jest ten artykuł, budową rzeczywiście odpowiadają naszemu wyobrażeniu: są tu piękne grube drzwi – z tym, że te drzwi pozostają cały czas zamknięte! Klienci nigdy nie wchodzą do skarbca!
Co więcej, personel placówki nie ma możliwości otwierania drzwi skarbca. Również i sam jego właściciel, w celu zwiększenia poczucia własnego bezpieczeństwa, często rezygnuje z możliwości samodzielnego otwierania drzwi skarbcowych. W takim wypadku zainstalowane na nich zamki elektroniczne są kontrolowane przez zewnętrzną firmę ochroniarską i tylko spełnienie uzgodnionych wcześniej procedur, takich jak przyjazd grupy interwencyjnej, pozwoli otworzyć drzwi. Jest to tzw. otwarcie komisyjne wymagające współpracy dwóch niezależnych podmiotów. Jedynym mieszkańcem skarbca jest robot, który wydaje skrytki do podajnika umieszczonego na ścianie lub w suficie skarbca.
Skrytki depozytowe jak z bankomatu
Z punktu widzenia klienta korzystanie ze skrytki depozytowej przypomina dokonywanie wypłat z powszechnie znanego bankomatu: tak jak bankomat wydaje banknoty poprzez szczelinę w obudowie, tak i nasz automat skarbcowy, dostarczając skrytkę do podajnika, umożliwia klientowi swobodny dostęp do jej wnętrza.
Ulepszeniem w porównaniu z funkcjonalnością znaną z bankomatu jest dodanie czytnika linii papilarnych / cech biometrycznych. Klient ma zatem możliwość wyboru jednej z trzech form identyfikacji na terminalu: karta + PIN + biometryka, karta + PIN lub karta + biometryka. Ponadto każda skrytka ma własny zamek kluczowy, a klient jest posiadaczem obu kluczy do swojej skrytki.
Pokój z podajnikiem skrytek
Chyba każdemu towarzyszy uczucie pewnego dyskomfortu, gdy korzysta z bankomatu na chodniku przy ruchliwej ulicy. Naszym głównym celem w konstrukcji automatu skarbcowego SafeStore Auto było zapewnienie poczucia pełnego bezpieczeństwa klientom korzystającym ze swoich skrytek, dlatego zawsze przy naszym skarbcu znajduje się tzw. pokój bezpieczeństwa – pomieszczenie, w którym umieszcza się podajnik skrytek depozytowych. Przy drzwiach do tego pomieszczenia montuje się czytnik kontroli dostępu. Klient dopiero po uzyskaniu autoryzacji może wejść do środka. W sytuacji, gdy system jest w użyciu (inny klient korzysta właśnie ze swojej skrytki), system operacyjny skarbca zarządzający wspomnianym czytnikiem odmówi wejścia, informując: „System w użyciu”.
Gwarancja bezpieczeństwa
Motto szwedzkiego koncernu Gunnebo, widoczne w logo, głosi For a safer world – Działamy na rzecz bezpiecznego świata. Produkowany w Niemczech automatyczny skarbiec depozytowy SafeStore Auto to pod tym względem nasze szczytowe osiągnięcie. SSA posiada bowiem certyfikaty antywłamaniowe w klasach od VII do X. Ponadto przyznano mu certyfikat EX potwierdzający odporność antywybuchową. Te atesty są wydawane przez niemieckie jednostki certyfikacyjne VdS lub ECB•S. Co najważniejsze: certyfikatem objęte jest całe prezentowane urządzenie, a nie tylko drzwi lub panele ścienne. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji, w której podajnik skrytek stanowi integralną część skarbca. Ciekawostką jest fakt, iż pod pięknym wykończeniem podajnika (blat z materiału typu Corian) kryje się betonowa konstrukcja, a sam podajnik waży ok. 800 kg.
Samokontrola i samorejestracja
System operacyjny skarbca SafeControl zapisuje każde zdarzenie związane z pracą robota i weryfikacją dostępu na terminalu. Zapis ten jest przechowywany w szyfrowanej bazie danych na serwerze znajdującym się wewnątrz skarbca. Modyfikacja zapisów jest wykluczona, a klient może w dowolnym momencie poprosić o wydruk historii zdarzeń dla swojej skrytki. Ponadto system SafeControl cały czas monitoruje działanie skarbca, a wszelkie nieprawidłowości są zapisywane w systemie w postaci kilku kategorii alarmów.
Wersje mobilna i stacjonarna
Najpopularniejszymi wersjami skarbca typu SSA są wersje MIDI i MAXI.
Modele MIDI to skarbce w całości wyprodukowane w fabryce w Niemczech. Gotowe urządzenia typu plug and play są przywożone na miejsce i instalowane w pomieszczeniu docelowym. Jako że wysokość skarbca wynosi zaledwie 192 cm, a jego szerokość 170 cm, instalacja jest znacznie ułatwiona – choć należy pamiętać o masie skarbca, która może dochodzić do 11 000 kg. Pojemność wersji MIDI to maks. 430 skrytek przy długości skarbca wynoszącej 392 cm.
Druga powszechnie stosowana wersja to SSA MAXI. Ten skarbiec jest dostarczany w częściach i składany w lokalizacji docelowej. Pojemności w tej wersji mogą sięgać kilku tysięcy skrytek.
Nisza rynkowa, czyli idealny moment na inwestycję
Widoczny w całej Europie trend zamykania kolejnych placówek bankowych sprawił, iż w ostatnich latach rosnącą grupą oferującą usługi dostępu do automatycznych skrytek depozytowych stali się inwestorzy z sektora prywatnego. Zaskakująco krótki czas zwrotu z inwestycji, niewielka potrzebna przestrzeń, bezpieczeństwo całego projektu oraz możliwość oferowania unikalnej całodobowej usługi dostępu do skrytek w trybie 24/7 przyczyniają się do rosnącej popularności tej formy inwestycji.
20 lat i 1600 skarbców
I najważniejsze na koniec: opisany skarbiec to nie nowość! Takie skarbce produkujemy już od blisko 20 lat, a liczba dostarczonych skarbców przekracza 1600 sztuk. Większość z nich jest zainstalowana w kraju ich produkcji, czyli w niemieckich bankach. Obecnie oferowana wersja oprogramowania i robotyki charakteryzuje się bardzo wysoką stabilnością pracy, co jest efektem doświadczeń nabytych przez wspomniany czas i na podstawie ogromnej liczby działających już urządzeń typu SSA. Dzięki temu i w Polsce możemy z dumą prezentować flagowy produkt koncernu Gunnebo, jakim jest automatyczny skarbiec ze skrytkami depozytowymi z linii SafeStore Auto. Zapraszamy do wyszukania w serwisie YouTube hasła “SafeStore Auto PL” i obejrzenia polskojęzycznej animacji prezentującej działanie systemu.
Istniejąca od blisko 30 lat firma Gunnebo Polska zlokalizowana w Kaliszu zapewnia pełne wsparcie udokumentowane dziesiątkami instalacji systemów SSA w Polsce i za granicą.
Gunnebo Polska
ul. Chopina 20-22, 62-800 Kalisz
Tomasz.Derbich@Gunnebo.com
www.GunneboSafeStorage.com/pl-PL/