Kluczowe trendy globalnego rynku bezpieczeństwa

Raport przygotowany przez amerykańskie stowarzyszenia ASIS International oraz Security Industry Association (SIA) przy wsparciu brytyjskiej firmy analityczno-doradczej Omdia przedstawia najważniejsze trendy, które wpływają na rynek bezpieczeństwa fizycznego. To sztuczna inteligencja, chmura obliczeniowa oraz mobilne poświadczenia będą miały na branżę największy wpływ.
Rynek już jest wart miliardy dolarów, a przecież…

…wiele wskazuje, że branża nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. W roku 2022 wartość globalnego rynku urządzeń do ochrony fizycznej wyniosła 51 mld USD. A już w przyszłym 2026 roku, według prognoz ekspertów, wartość ta ma wzrosnąć do 70 mld USD, co przekłada się na średnioroczny wzrost na poziomie 8,2%.
Jeszcze lepiej radzą sobie usługi bezpieczeństwa. W roku 2022 wartość rynku tych usług oszacowano na 298 mld USD, a do 2026 r. ma być to 389 mld USD. To łącznie niemal pół biliona dolarów w sektorze, który odgrywa kluczową rolę w gospodarce globalnej.
Innowacje zmieniają krajobraz branży

Sztuczna inteligencja, integracja systemów chmurowych oraz analiza danych zwiększają możliwości rozwiązań bezpieczeństwa. Jednocześnie nieco łagodzą skutki zmian demograficznych, ale też społecznych, bolesnych szczególnie dla krajów europejskich. Globalnie branża angażuje ponad 30 mln osób, z czego 7,87 mln pracuje w sektorze usług, 210 tys. zajmuje się produkcją urządzeń, a 22,6 mln to użytkownicy końcowi. To całkiem spora społeczność osób dbających o to, by świat był bezpieczniejszy: producentów, instalatorów, pracowników ochrony i menedżerów ds. bezpieczeństwa.
Czy mogłoby tych osób być więcej? Zapewne tak, ale nie tylko Polska zmaga się z brakiem chętnych do pracy. Dlatego coraz więcej firm inwestuje w rozwiązania techniczne. Do roku 2027 ponad 60% przychodów z kamer sieciowych i rejestratorów ma pochodzić z urządzeń wyposażonych w algorytmy sztucznej inteligencji lub głębokiego uczenia. Na znaczeniu zyskuje też chmura hybrydowa, szczególnie w Ameryce Północnej.
Rynki regionalne – liderzy i nowi gracze
Pod względem finansowym najlepiej radzą sobie firmy z Ameryki Północnej, Europy i Chin. Łącznie odpowiadają za 75% globalnych przychodów. Chiny dominują w segmencie produkcji urządzeń, podczas gdy Ameryka Północna przoduje w usługach. Nie zmienia to faktu, że nieźle radzą sobie też organizacje funkcjonujące w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i Afryce oraz w regionie Azji i Oceanii.
Europa – niedostatecznie mocny łańcuch dostaw
Podobnie jak inne regiony naszego globu Europa długo zmagała się z problemami związanymi z niepewnością dostaw. Kolejnym wyzwaniem była inflacja. Wiele jednak wskazuje, że największą inflację mamy już za sobą. Konflikt w Ukrainie nie pozwala na długoterminowe prognozy polityczne, a co za tym idzie na przewidywania dotyczące gospodarki.
ESG wpływa na branżę
Audyty związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i zarządzaniem (ESG) stają się coraz ważniejsze, zwłaszcza na rynku zachodnioeuropejskim. W sektorze kontroli dostępu obawy dotyczące zgodności z RODO oraz kwestie higieniczne tradycyjnych czytników linii papilarnych z zastosowaniem dotyku przyczyniły się do spadku popytu w Europie na ten rodzaj urządzeń.
Zauważalny jest wzrost rozwiązań ochrony perymetrycznej, powszechnie stosuje się je w krajach południowej Europy, takich jak Hiszpania i Włochy. W wielu krajach zachodnioeuropejskich zwiększa się średni rozmiar instalacji, a w miarę wzrostu zapotrzebowania są dodawane dodatkowe akcesoria.
Najbardziej dynamicznie w Europie rozwija się sektor centrów danych, związanych z koniecznością obsługi olbrzymiej ilości danych gromadzonych m.in. przez urządzenia stosowane w ochronie. Rozwój budownictwa napędza też instalację systemów zabezpieczeń w budynkach komercyjnych i mieszkaniowych. Zauważalny jest również wzrost nakładów na systemy zabezpieczeń w sektorze handlu detalicznego.
Przyszłość branży bezpieczeństwa

Im więcej techniki, tym mniejsza zależność od tradycyjnych metod ochrony, takich jak patrole, coraz częściej zastępowane przez zautomatyzowane urządzenia wykorzystujące robotykę i analitykę wideo. Systemy integrujące zarządzanie budynkami (BMS) z rozwiązaniami bezpieczeństwa dają nowe możliwości optymalizacji zużycia energii i koordynacji procesów operacyjnych. Kluczowe również będzie dostosowanie się do globalnych trendów, takich jak zrównoważony rozwój, poprzez wdrażanie ekologicznej alternatywy, np. mobilnych poświadczeń zamiast plastikowych kart.
Wnioski z raportu wskazują, że branża bezpieczeństwa będzie nadal ewoluować, dostosowując się do nowych wyzwań i potrzeb rynku globalnego. Zrównoważony rozwój, innowacje technologiczne oraz skuteczna adaptacja do lokalnych warunków rynkowych okażą się kluczowe dla przyszłego sukcesu sektora.
Redakcja „a&s Polska”