SATEL KNX – automatyka budynkowa na najwyższym poziomie
KNX jest jednym z najczęściej stosowanych na świecie uniwersalnym systemem automatyki budynkowej. Standard ten jest stale rozwijany, tak jak i Stowarzyszenie KNX zrzeszające producentów zaawansowanej elektroniki z całego świata, każdego roku przyjmujące nowych członków. Firma SATEL nie tylko należy do tego elitarnego grona liczącego prawie 500 podmiotów, ale także z początkiem 2020 r. wprowadziła do swojej oferty nową grupę produktów zgodną z tym międzynarodowym standardem: moduły SATEL KNX.
Prezentujemy 8 nowości, które od szkicu po gotowy produkt powstały w firmie SATEL. Są to: urządzenia wykonawcze (tzw. aktory), moduł wejść binarnych (tzw. sensor), interfejs do programowania systemu oraz zasilacz magistrali KNX.
Wygodnie steruj oświetleniem
Listę otwiera KNX-DIM21 – uniwersalny aktor ściemniający, przeznaczony do płynnego sterowania źródłami światła zasilanymi z sieci 230 V AC lub przez transformator. Na każdym z dwóch kanałów mogą pracować odbiorniki o mocy do 300 W. Typ podłączonego obciążenia (R, L, C) jest automatycznie wykrywany, a moduł dopasowuje charakterystykę sterowania.
Przesuń, podnieś, rozwiń
Modele dwukanałowych aktorów żaluzjowych KNX-BSA12L i KNX-BSA12H służą do precyzyjnego sterowania położeniem różnego rodzaju zasłon (żaluzji poziomych i pionowych, rolet, markiz), karniszy czy okien. KNX-BSA12L przeznaczony jest do urządzeń zasilanych napięciem 24 VDC, natomiast KNX-BSA12H znajdzie zastosowanie przy napędach 230 VAC.
Włączaj i wyłączaj
Kolejną parę tworzą uniwersalne aktory KNX-SA41 oraz KNX-SA24. Umożliwiają przełączanie stanu różnych urządzeń, np. oświetlenia, wentylatorów, napędów bram czy elektrozaworów. Pierwszy z modułów ma cztery niezależne tory, po jednym przekaźniku (kanale) na tor, drugi zaś – dwa niezależne tory z czterema kanałami każdy. Dzięki temu można np. sterować urządzeniami zasilanymi z różnych faz.
Szerokie możliwości
KNX-BIN24 to uniwersalny moduł wejść binarnych. Odbiera zarówno telegramy od urządzeń magistrali KNX, jak i sygnały cyfrowe spoza niej, np. od przycisków, włączników, styków kontaktronów. Między jego ośmioma kanałami odbiorczymi można tworzyć relacje logiczne i czasowe. Moduł ma 20 bloków funkcyjnych pobudzanych z kanałów wejściowych, którym można przypisać różne funkcje sterujące. Sygnały wejściowe oraz wyjściowe z bloków funkcyjnych mogą być ponownie/wielokrotnie użyte w innych blokach.
Stabilne zasilanie to podstawa
Zasilacz KNX-PS640 montowany na szynie DIN służy do zasilania magistrali KNX napięciem systemowym (SELV) 28…30 VDC. Maksymalny prąd wyjściowy wynosi 640 mA. Do zalet zasilacza należy wysoka odporność na zwarcia (na wejściu i na wyjściu) oraz na przeciążenia.
Programowanie i zapis danych
Do połączenia magistrali i komputera, na którym zainstalowany jest program konfiguracyjny ETS, można wykorzystać interfejs KNX-USB. Jego atutem jest możliwość pracy w trybie logowania magistrali – historia zdarzeń (ruch telegramów) jest zapisywana w pamięci nieulotnej, a dane można wyeksportować do plików CSV lub XML. Niewielkie rozmiary, mobilność i możliwość zasilania z powerbanku sprawiają, że interfejs można zabrać do torby z laptopem, a następnie w obiekcie podłączyć go na kilka dni do instalacji w celu weryfikacji poprawności jej działania i diagnozowania błędów.
Wyjątkową cechą rozwiązań SATEL jest możliwość łatwej integracji – inteligentną instalację KNX można powiązać z systemem sygnalizacji włamania i napadu INTEGRA za pośrednictwem modułu INT-KNX-2. Dzięki temu sygnały z systemu SSWiN można wykorzystać w systemie KNX, i na odwrót. W efekcie użytkownicy będą mogli za pomocą jednego manipulatora (np. dotykowego INT-TSI) lub aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL sterować funkcjami systemu alarmowego i automatyki budynkowej KNX.
SATEL
ul. Budowlanych 66
80-298 Gdańsk
www.satel.pl