Strona główna Bezpieczne miasto Sztuczna inteligencja w walce z pandemią

Sztuczna inteligencja w walce z pandemią

Pandemia Covid-19 wpływa negatywnie na sytuację ekonomiczną większości zakładów pracy. Ograniczenia liczby pracowników mogących jednocześnie przebywać na terenie zakładu czy kwarantanna w przypadku podejrzenia zakażenia mogą okazać się katastrofalne w skutkach. Ochrona pracowników staje się więc priorytetem każdego przedsiębiorstwa. W walce z koronawirusem pomocna może być zaawansowana technologia.

Kamera zmierzy temperaturę i prześle ostrzeżenie

Regularny pomiar temperatury jest jednym z najprostszych badań pozwalających wykryć gorączkę, która może świadczyć o infekcji wywołanej przez SARS-CoV-2. Tradycyjny termometr bezdotykowy nie sprawdza się przy dużej liczbie osób do przebadania. Tych wad pozbawione są kamery termowizyjne, pojawiające się już np. przy wejściach do szpitalnych SOR-ów.
Kamera Hikvision serii DS-2TD2636B umożliwia jednoczesne badanie do 30 osób, automatycznie wyszukując na obrazie twarze i mierząc temperaturę każdej z nich w obszarze jej zasięgu. Wyniki pomiarów z dokładnością ±0,3°C są wyświetlane w czasie rzeczywistym, indywidualnie dla każdej osoby. Kamera jednocześnie realizuje detekcję twarzy, wykonuje pomiar i generuje alarm w przypadku przekroczenia zadanej wartości temperatury. Opcjonalnie system można wzbogacić o rejestrator cyfrowy, który zapisze obraz wraz z danymi z pomiarów temperatury i umożliwi weryfikację, kto przebywał w pobliżu osoby z podwyższoną temperaturą.

Terminal pomiarowy z kontrolą dostępu…

Rozszerzeniem możliwości kamer termowizyjnych Hikvision są autonomiczne terminale pomiarowe Hikvision MinMoe, łączące funkcje monitora LCD, kamery termowizyjnej i kontrolera dostępu do pomieszczeń. Zależnie od modelu mogą być w wersji kompaktowej do montażu na ścianie bądź jako lekki przenośny stojak ustawiany np. przy wejściu czy w ciągach komunikacyjnych. Urządzenie wymaga jedynie podłączenia zasilania i opcjonalnie sieci komputerowej. Każda osoba podchodząca do terminala widzi swoją twarz na ekranie, w tym czasie wykonywany jest pomiar temperatury, którego wynikiem jest komunikat głosowy i wizualny potwierdzający możliwość wejścia.

…i wykrywaniem maseczki w jednym

Terminal potrafi też wykryć, czy osoba nosi maseczkę. Zainstalowany przy drzwiach wejściowych, może je automatycznie zablokować, gdy badana osoba ma podwyższoną temperaturę lub nie nosi maseczki. Dostępna jest też funkcja szybkiego (poniżej 0,2 s) rozpoznawania twarzy na podstawie porównania obrazu z kamery z bazą danych obejmującą zdjęcia do 50 tys. osób. Zastosowane w terminalu algorytmy sztucznej inteligencji (AI) bezbłędnie rozpoznają osoby z bazy nawet w maseczkach. System automatycznie kontroluje dostęp do budynku, sprawdzając, czy osoba jest na liście uprawnionych do wejścia, ma maseczkę i przede wszystkim czy ma prawidłową temperaturę ciała.

Ile osób jest w obiekcie?

Do zliczania osób w danym obiekcie angażuje się teraz pracownika ochrony, odciągając go od jego podstawowych obowiązków, nie ma też gwarancji, że nie popełni błędu w liczeniu. Automatyczne systemy liczące oparte na fotokomórkach montowanych najczęściej przy bramkach antykradzieżowych lub drzwiach nie są do końca precyzyjne. W dobie restrykcji sanitarnych i ściśle określonej liczby osób mogących jednocześnie przebywać w obiekcie taka sytuacja nie może mieć miejsca.
I tu znów z pomocą przychodzi AI. Kamera DS-2CD6825G0/C z dwoma obiektywami, umieszczona bezpośrednio nad wejściem, daje obraz stereoskopowy, który oprogramowanie kamery przekształca na model trójwymiarowy. Obiekty, które nie są osobami (np. zwierzęta, koszyki, wózki) nie będą liczone. Problemu nie stanowią osoby mijające się w polu pomiarowym czy wchodzące jednocześnie.

Sztuczna inteligencja to potężne narzędzie do walki z pandemią, a przedstawione rozwiązania stanowią zaledwie część możliwości, jakie oferuje. Rozwiązania Hikvision do pomiaru temperatury zastosowano już w wielu obiektach handlowych (np. Galeria Aura Centrum w Olsztynie), w szpitalach (np. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie), biurach i na lotniskach.

Więcej informacji na stronie producenta: www.hikvision.com/europe/

Hikvision Poland
ul. Żwirki i Wigury 16B, 02-092 Warszawa
e-mail: info.pl@hikvision.com
https://www.hikvision.com/europe/