Bezpieczeństwo – najważniejsza funkcja Smart City
Troska o bezpieczeństwo publiczne jest nieodzowną częścią idei inteligentnych miast. Najnowsze trendy w tej dziedzinie obejmują przełamywanie instytucjonalnej silosowości służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, automatyzację procesu pozyskiwania informacji oraz ich wielowymiarowej analizy.
Zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego jest jednym z podstawowych zadań urzędu miasta i współpracujących z nim służb. Jednocześnie samorządowcy planując politykę bezpieczeństwa publicznego muszą brać pod uwagę wiele okoliczności – na współczesne miasta należy patrzeć jak na układ sieciowy, którego elementami są mieszkańcy, transport i komunikacja, wodociągi, infrastruktura energetyczna oraz usługi komunalne.
Zgodnie z ideą smarter city wszystkie te elementy znajdują się w procesie permanentnej transformacji – obejmującej m.in. rozwój i postępującą integrację wspierających je systemów teleinformatycznych – wszystko dla poprawy komfortu życia mieszkańców oraz ich bezpieczeństwa.
Nowe wyzwania i zagrożenia oraz innowacje technologiczne leżą u podstaw nowoczesnych systemów bezpieczeństwa publicznego. Uzupełniają one tradycyjny komponent ludzki (pracownicy „w terenie”) o system zarządzania informacjami – pozwalający na lepsze wykorzystanie dostępnych lub na bieżąco pozyskiwanych danych. Dlatego warunkiem skutecznego działania w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego jest rozwijanie zdolności do ich pozyskiwania i analizowania oraz do podejmowania działań – na podstawie tych danych – w czasie rzeczywistym.
Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa publicznego proponowane przez IBM składa się z pięciu kompetencji. Tworzą one zintegrowany system analizy ryzyka i odpowiedzi na zagrożenia, który obejmuje:
- dostęp do danych krytycznych – co oznacza digitalizację dostępnych danych nt. zasobów miejskich (w tym infrastruktury) i, z tym skorelowane, użycie nowych źródeł takich jak monitoring wizyjny, ale również Internet czy sieci społecznościowe;
- skoordynowane i zintegrowane systemy informacyjne – zapewniające sprawny przepływ informacji wewnątrz organizacji;
- zwiększoną świadomość sytuacyjną – opartą na dostarczaniu służbom pierwszego reagowania niezbędnych informacji poprzez efektywne kanały komunikacji;
- planowanie i podejmowanie działań proaktywnych – czyli zdolność do odkrywania korelacji i wskazówek wśród ogromnej ilości pozornie niepowiązanych danych oraz przekształcenie ich w informacje operacyjne, w celu neutralizacji zagrożeń – czyli rozwiązania problemów zanim się pojawią;
- zintegrowaną ocenę zagrożeń i zdolność do szybkiej odpowiedzi – czyli zdolność do zebrania wszystkich tych kompetencji, w celu podniesienia skuteczności współpracy między służbami zabezpieczającymi i ratowniczymi.
Do realizacji tych zadań IBM od kilkunastu lat opracowuje rozwiązania, które znalazły już zastosowanie w miastach na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Chicago, Johanesburgu, Rio de Janeiro, czy Madrycie.
IBM Inteligent Operations Center oraz IBM Video Analytics to kluczowe komponenty platformy obejmującej integrację systemów monitoringu oraz automatyzację przetwarzania i analizy pochodzących z nich danych, wraz z korelacją z danymi z innych źródeł, np. systemów pogodowych, czujników poziomu wody (w miastach nadbrzeżnych) czy też sieci infrastrukturalnych. Zadaniem platformy jest zaś nie tylko identyfikacja zagrożeń i powiadamianie odpowiednich służb o zaistnieniu niebezpiecznych zdarzeń, lecz także wsparcie zarządzania działaniami operacyjnymi poprzez automatyzację procedur właściwego reagowania.
Marek Okularczyk
Dyrektor Programu Smarter City
IBM Polska
marek.okularczyk@pl.ibm.com