Strona główna Rynek SECURITY Czy tempo rozwoju chińskich firm spadnie?

Czy tempo rozwoju chińskich firm spadnie?

Jill Lsi, William Pao


Ostatnia dekada to dla większości chińskich firm okres najszybszego rozwoju. Odkąd USA stworzyły swoją „Czarną Listę”, wzrost chińskich gigantów zaczął jednak wyhamowywać nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w innych krajach. Nasuwa się więc pytanie, czy firmy te będą nadal rosły w siłę w najbliższych 5 latach.

Tegoroczny raport „Security 50” odnotował kolejny rekordowy przychód osiągnięty przez pięć największych firm w branży zabezpieczeń: Hikvision Digital Technology, Dahua Technology, Assa Abloy, Bosch Security Systems oraz Axis Communications. W sumie tych pięciu producentów generuje około 17 mld USD, co stanowi 68,4 proc. przychodów osiąganych przez wszystkie 50 firm ujęte w zestawieniu. Jeśli przyjrzeć się tylko segmentowi dozoru wizyjnego, to pierwsza piątka w tej kategorii (cztery firmy z globalnego TOP 5 oraz FLIR Systems), sprzedała produkty za 15 mld USD – to ok. 74 proc. całkowitych przychodów 41 firm specjalizujących się w monitoringu wizyjnym. Widać, że pięciu największych producentów zdominowało światowy rynek security i można zakładać, że w nadchodzących latach utrzymają one swoją wiodącą pozycję.

Zajmujące pierwsze i drugie miejsce dwie chińskie firmy już osiągnęły ogromne rozmiary. Wielkie ambicje ma także Uniview Technologies, kolejny producent z Chin, który urósł o 31,3 proc. (z 468,3 mln USD w 2017 r. do 614,8 mln USD w 2018 r.) i chce stać się trzecią co do wielkości pochodzącą z Chin firmą w segmencie dozoru wizyjnego. Został on przejęty w 2018 r. przez China TransInfo, notowaną na giełdzie spółkę, która oferuje głównie systemy transportowe i rozwiązania bezpieczeństwa dla wielu lokalnych chińskich samorządów.

Więcej spółek giełdowych z Chin

Wraz z kapitalizacją, szybkim rozwojem rynku wewnętrznego i zachętami ze strony rządu będziemy obserwować, jak coraz więcej dużych chińskich graczy z branży security wchodzi na giełdę, i to niezależnie od toczącego się sporu handlowego między USA a Chinami. Nie można jednak zaprzeczyć, że ich rywalizacja z wieloma firmami spoza Chin nie jest oparta na uczciwych zasadach. Wskazuje na to analiza danych, które zbieramy każdego roku od większości spółek notowanych na giełdzie (IPO – Initial Public Offering) na całym świecie.

Nowym graczem na liście 20 największych dostawców w naszym rankingu „Security 50″ jest też Megvii Technology. To wywodzący się z Chin start-up specjalizujący się w sztucznej inteligencji, a konkretnie w technologii rozpoznawania twarzy. W zeszłym roku firma osiągnęła rekordowy 529,4-proc. wzrost, zwiększając swoje przychody 25,37 mln USD w 2017 r. do 159,7 mln w 2018 r. Tym samym pod względem wzrostu przychodów jest niekwestionowanym liderem w naszym zestawieniu. Mimo że znajduje się na amerykańskiej „czarnej liście”, firma przygotowuje się do swojego debiutu giełdowego. Jej śladem mogą chcieć podążać inne specjalizujące się w AI chińskie start-upy: SenseTime i YITU.

Hikvision i Dahua notują wzrost pomimo amerykańskiej „czarnej listy”

W 2018 r. firmy Hikvision i Dahua odnotowały przychody ze sprzedaży sprzętu w wysokości (odpowiednio) 7 mld USD i 3,6 mld USD, co stanowi wzrost o 17,14 i 25,58 proc. w porównaniu z 2017 r. Przez pierwsze trzy kwartały tego roku Hikvision zwiększał całkowity dochód operacyjny – do 39,84 mld RMB (ok. 6 mld USD), co stanowi wzrost o 17,9 proc. rok do roku. Obaj dostawcy nie przestają się rozwijać pomimo amerykańskiego zakazu sprzedaży ich produktów do agencji federalnych USA oraz umieszczeniu ich na „czarnej liście” ograniczającej amerykańskim firmom możliwości prowadzenia z nimi interesów. Struktura dochodów operacyjnych Hikvision ujawnia, że ich 71,53 proc. pochodzi z wewnętrznego chińskiego rynku, a rynki zagraniczne odpowiadają za 28,47 proc. W rezultacie, w porównaniu z 2017 r., krajowy rynek wzrósł o 20,18 proc., a sprzedaż zagraniczna o 15,9 proc. Można więc stwierdzić, że to lokalny biznes utrzymuje tempo wzrostu tej firmy.

Warto jednak zwrócić uwagę na dane sprzedażowe Dahua w okresie I-III kw. 2019 r. Przychód wyniósł 16,42 mld RMB (wskaźnik marży brutto), a wzrost rok do roku jedynie 9,30 proc. Ponieważ niektórzy amerykańscy klienci wyrażają obawy dotyczące możliwości współpracy z tymi dwoma gigantami (czy w ogóle z chińskimi firmami), to szybciej rosną przychody innych azjatyckich producentów, np. tajwańskiego VIVOTEK-a, który urósł w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. o 34,72 procent – do około 189,6 mln USD.

W poszukiwaniu nowych rynków

Aby zrekompensować wszelkie straty na rynku amerykańskim, Hikvision i Dahua chętnie biorą udział w projektach w innych krajach i regionach. – Zapotrzebowanie rynku na rozwiązania dla bezpiecznego miasta, inteligentnego handlu detalicznego oraz inteligentnego transportu szybko rośnie, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej i regionie Azji i Pacyfiku – mówi Fu Liquan, prezes Dahua Technology. – Jeden z naszych projektów dotyczy dostarczenia kompleksowego rozwiązania smart city dla metropolii w Ameryce Łacińskiej. Obejmuje ono ponad 1000 kamer, kompletne sieci transmisji, systemy przechowywania danych w chmurze, platformy zarządzania wideo, a także aplikacje big data do rozpoznawania pojazdów i ludzi (mające wspomagać lokalną policję w walce z przestępczością i zapewnić funkcje wczesnego ostrzegania w przypadku rozpoznania potencjalnie niebezpiecznych osób i pojazdów). Utworzone centrum monitorowania z ekranami LED oraz systemem dowodzenia i wsparcia służb pozwoliło znacznie poprawić wydajność pracy policji – twierdzi Fu Liquan.

Skupienie się na branżach

Regionalna dywersyfikacja przychodów Hikvision i Dahua w dużej mierze wynika też ze strategii rozwoju tych firm. Obie przyjęły podejście „wertykalne” i postawiły na takie pozycjonowanie produktów i rozwiązań, by skupić się nie tylko na bezpieczeństwie, ale także na aplikacjach zwiększających wydajność i usprawniających procesy. Takie podejście, a także zwiększenia badań i rozwoju w zakresie sztucznej inteligencji i technologii głębokiego uczenia, przyczyniły się do wzrostu przychodów obu dostawców zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznych.

Hikvision uczestniczy w różnych projektach dotyczących zwiększenia efektywności biznesowej i automatyzacji na rynkach wertykalnych, rozwijając innowacyjne technologie, produkty i rozwiązania, szczególnie w obszarach zarządzania ruchem i handlu detalicznego wspartych AI – mówi Keen Yao, wiceprezes Hikvision Digital Technology. – Portfolio rozwiązań Hikvision z wbudowaną technologią AI w inteligentnym transporcie poszerzyło standardowy monitoring wizyjny o funkcje, które mogą w czasie rzeczywistym ostrzegać operatorów o problemach w ruchu drogowym. Dzięki temu mogą oni natychmiast podjąć działania, aby udrożnić trasy i utrzymać płynność komunikacji. Placówki handlu detalicznego wykorzystujące technologie AI otrzymują czytelny obraz przepływu klientów. Na tej podstawie mogą optymalizować rozkłady swoich sklepów, by zwiększyć sprzedaż i podnieść poziom obsługi kupujących, skracając kolejki do kas.

Dahua rozwinęła rozwiązania oparte na standardach, dostarczając produkty dedykowane do zastosowań bezpiecznego miasta, inteligentnego ruchu, inteligentnego handlu detalicznego oraz w innych kluczowych branżach – wyjaśnia Fu Liquan. – Wprowadziliśmy również serię inteligentnych produktów front-end i serwerów, aby realizować scenariusze inteligentnych aplikacji nowej generacji i kompleksowo wspierać wdrażanie koncepcji Dahua HOC (Dahua Heart of City).

Czego można się spodziewać w przyszłości?

Chińskim firmom utrudniono ekspansję na rynki zagraniczne. To, czy giganci z Chin utrzymają wysokie wzrosty w ciągu najbliższych pięciu lat, będzie zależało od wielkości sprzedaży na rynku krajowym i zaufania zagranicznych klientów.