Strona główna Infrastruktura krytyczna Deep learning w systemach zabezpieczeń IK

Deep learning w systemach zabezpieczeń IK

Obiekty infrastruktury krytycznej mają podstawowe znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, dlatego wymagają specjalnego zabezpieczenia. Ważny jest dobór odpowiednich rozwiązań gwarantujących utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, firma Hikvision oferuje najnowsze urządzenia wykorzystujące zdobycze technologii głębokiego uczenia.

Technologia głębokiego uczenia (deep learning) pozwala na klasyfikację obiektów, umożliwiając filtrowanie zdarzeń alarmowych pod kątem wykrycia ruchu człowieka lub pojazdu. Jednak nie analizuje się grupy pikseli o odpowiedniej wielkości i poruszających się z odpowiednią prędkością – jak to ma miejsce w typowej analizie wizyjnej. W technologii deep learning szuka się wzorca, czyli takich obiektów, które system identyfikuje jako człowieka lub pojazd. Eliminuje to znacznie liczbę fałszywych alarmów, ułatwiając zarządzanie bezpieczeństwem obiektu.

„Dzięki szerokiej ofercie mamy rozwiązania dla obiektów zarówno bezobsługowych (system jest obsługiwany z innego miejsca), jak i takich, które z racji specyfiki działania mają osoby zarządzające bezpieczeństwem na miejscu. Polecamy przede wszystkim najnowsze modele kamer z serii Deepinview i rejestratory serii Deepinmind. Najpopularniejsze są kamery typu bullet z linii siódmej: 2- i 4-megapikselowe (DS-2CD7A26G0-IZHS,  DS-2CD7A46G0-IZHS) oraz analogiczne modele w wersji kopułowej z funkcją face capture, która wykrywa człowieka i obraz jego twarzy przesyła do systemu. Dzięki temu bardzo szybko można zweryfikować, czy osoba ma uprawnienia do przebywania w danej strefie. Kamery z funkcją face capture współpracują z rejestratorami Deepinmind z funkcją identyfikacji twarzy i dedykowanymi serwerami Hikvision oraz systemami innych producentów, zintegrowanymi z naszymi urządzeniami” – wyjaśnia Tomasz Goljaszewski, Key Account Manager w Hikvision Poland.

W obiektach bezobsługowych najważniejsze jest szybkie wykrycie naruszenia strefy, zlokalizowanie intruza i natychmiastowe przekazanie tej informacje grupie interwencyjnej. Do ochrony perymetrycznej takiego obiektu – oprócz kamer typu bullet – Hikvision poleca kamery termowizyjne, również z wbudowaną technologią deep learning. Oprócz funkcji zaawansowanej analizy obrazu wykorzystującej klasyczny wskaźnik liczby naruszonych pikseli, mają one detekcję opartą na wykrywaniu wzorca, realizowaną do ustalonej odległości.

„Odległość tę ustala się jako 3-krotną wartość ogniskowej obiektywu, czyli np. dla kamer termowizyjnych z sensorami 384 x 288 i 640 x 512 pix i obiektywem 25 mm jest to odległość do 75 m. Kamery te znakomicie sprawdzają się w ochronie takich obiektów, jak stacje energetyczne, elektrownie i elektrociepłownie, porty lotnicze, miejsca składowania ropy i gazu” – dodaje T. Goljaszewski.

W 2019 r. Hikvision wprowadził do oferty radary o zasięgu 60 m i 120 m. Ich pracy nie ograniczają złe warunki atmosferyczne (np. obfite opady śniegu, deszczu czy mgła), jak to ma miejsce w przypadku kamer wizyjnych lub, w mniejszym stopniu, termowizyjnych. I choć sam radar nie zidentyfikuje człowieka, to dzięki możliwości integracji z głowicami szybkoobrotowymi Hikvision (maks. czterema) można taką weryfikację szybko przeprowadzić. W momencie wykrycia obiektu radar przekazuje sygnał do głowicy szybkoobrotowej, która natychmiast kieruje się na wyznaczony punkt i podąża za obiektem.

W ofercie Hikvision znajdują się też kamery termowizyjne stosowane do pomiaru temperatury ciała człowieka z dokładnością ±0,5°C. Obecnie są one szczególnie przydatne w walce z koronawirusem – mogą być stosowane na lotniskach, dużych węzłach komunikacyjnych czy przejściach granicznych, czyli wszędzie tam, gdzie konieczna jest szybka ocena stanu zdrowia osób. Pomiar jest bardzo szybki, trwa ok. 1 s, a temperatura może być mierzona jednocześnie kilkunastu osobom przebywającym w polu widzenia kamery.

Hikvision Poland
ul. Żwirki i Wigury 16B, 02-092 Warszawa
e-mail:
 info.pl@hikvision.com
https://www.hikvision.com/pl/