Dla najbardziej wymagających
Sławomir Szlufik
Hanwha Techwin
Realizacje security w obiektach infrastruktury krytycznej należą do szczególnie wymagających i są ważne dla branży zabezpieczeń.
Infrastruktura krytyczna obejmuje dwanaście sektorów czy też gałęzi gospodarki, takich jak energetyka, surowce energetyczne i paliwa, łączność, sieci teleinformatyczne, sektor finansowy, zaopatrzenie w żywność i wodę, ochrona zdrowia, transport i ratownictwo, systemy składowania oraz wytwarzania substancji chemicznych i promieniotwórczych. Systemy telewizji dozorowej stanowią tam bardzo ważny element bezpieczeństwa i całości systemów zarządzania.
Pęd ku przyszłości
Hanwha Techwin Europe jest spadkobiercą, a jednocześnie kontynuatorem działalności firmy Samsung Techwin. Powstała w Korei w 1952 r. jako Korea Explosives była i jest koreańską firmą prywatną. Została utworzona jako zakład produkujący materiały wybuchowe. Dynamit stanowił istotny element podczas odbudowy kraju zniszczonego przez wojnę koreańską.
W latach 1964–80 zarząd postanowił poszerzyć działalność i rozpoczął inwestowanie w zakłady przemysłowe, m.in. elektrownie, kopalnie, stalownie, huty i zakłady wytwarzające elektronikę, centra dystrybucyjne i serwisowe produktów B2B, a także instytucje finansowe. Od roku 2007 firma prowadzi intensywną ekspansję na nowe rynki: mechatroniki, przemysłu lotniczego i kosmicznego (aerospace), energetyki słonecznej, przemysłu chemicznego oraz rozwiązań security z zakresu CCTV. W roku 2014 Hanwha
Group stała się właścicielem kilku oddziałów B2B firmy Samsung Electronics, w tym również spółki Samsung Techwin oferującej rozwiązania CCTV. Do końca 2016 r. zanotowała niespotykany rozwój – w ciągu 24 miesięcy wprowadziła około 100 nowych produktów.
Od Quality do eXtreme – 60 nowych modeli kamer
Hanwha Techwin ma w swoim portfolio kamery analogowe i kamery AHD (analogowe o zwiększonej rozdzielczości do 2 Mpix), jak i tanie kamery IP serii WiseNet Lite czy nowe kamery serii Q w rozdzielczościach 2 i 4 Mpix. Tam, gdzie zaprojektowano system z zaawansowaną analityką obrazu, zastosowanie znajdą kamery z procesorem WiseNet III oraz nowa linia urządzeń serii P.
Sztandarowym produktem są obecnie kamery serii X wyposażone w najnowszy procesor WiseNet V (urządzenia do eXtremalnych warunków z eXtra możliwościami zastosowań). Jest to oferta dla różnych inwestycji wymagających specjalizowanych urządzeń dopasowanych do potrzeb konkretnego projektu.
Technologia analogowa nadal ma się dobrze
Firma przygotowała kompleksową ofertę rozwiązań na potrzeby wszystkich sektorów i systemów infrastruktury krytycznej. Kamery analogowe z serii Beyond (np. modele SCB – 5000/5003/5005) zainstalowano w wielu elektrowniach, centrach logistycznych, więzieniach czy szpitalach. To sprawdzone i niezawodne urządzenia, które nawet w czasach popularnego IP są chętnie kupowane przez instalatorów. Ich wieloletnia bezawaryjna praca stanowi ogromną zaletę w obiektach, w których obowiązują specjalne procedury instalacji czy serwisu urządzeń. Serię urządzeń analogowych powoli zastępuje nowa linia produktów w technologii AHD (Analog High Definition resolution), czyli urządzeń pozwalających przesyłać kablem koncentrycznym obrazy w rozdzielczości 2 Mpix i większej. Hanwha Techwin w 2016 r. uzupełniła swoją ofertę o linię takich urządzeń.
(Nie)bezpieczne miasto
Nawet najlepsze kamery nie spełnią swojej roli, jeśli system nie zostanie wyposażony w sprawdzone urządzenie do rejestracji. Hanwha Techwin proponuje rejestratory PRN – 4011/4000 o wysokim stopniu niezawodności, z podwójnymi zasilaczami, systemem RAID 5 i 6 bądź dyskami typu hot swap, czyli wyjmowanymi podczas rejestracji bez zatrzymywania zapisu. Coraz więcej miast czy strategicznych obiektów państwowych wymaga rejestracji w pełnej rozdzielczości wielomegapikselowej i archiwizacji nawet do 90 dni. Wybór odpowiedniego rejestratora jest więc bardzo ważny.
Porządna klawiatura jest dobra na wszystko
Po wystąpieniu zdarzeń często padają opinie, że wprawdzie system jest nowy, zainstalowano nowe kamery, ale obserwowanie obrazów ze 100 kamer na trzech 24-calowych monitorach z podziałem na 16 nie może być skuteczne. To ważne spostrzeżenie, tymi urządzeniami i wyświetlaniem z nich obrazów należy odpowiednio zarządzać. Do tego celu posłuży prosty system sterowania kamerami i wyświetlaniem obrazów na monitorach.
Hanwha Techwin proponuje klawiaturę SPC-7000, która po zaprogramowaniu pozwoli na sterowanie kamerami, a także wyświetlanie obrazów z poszczególnych kamer na konkretnych monitorach. Jej atutem jest możliwość zaprogramowania różnych parametrów lub wgrania własnego programu do sterowania, np. kamerą na głowicy obrotowej.
Widzimy i wyświetlamy, ale nie zarządzamy…
Kamery i rejestratory bez odpowiedniego oprogramowania do zarządzania, przeglądania czy wyświetlania obrazów stanowią tylko 30% całego rozwiązania. Kolejne 45% to oprogramowanie, pozostałe 25% – dobrze wyszkolona obsługa oraz właściwe scenariusze zachowań czy reakcji w sytuacjach kryzysowych. Tylko wtedy system telewizji dozorowej spełnia swoje zadania. Dlatego Hanwha Techwin, opierając się na wieloletnich doświadczeniach z rynku, opracowała oprogramowanie SSM w dwóch wersjach: Professional i Enterprise oraz „uszyte na miarę” oprogramowanie w wersjach SSM Transport, SSM Safe City i SSM Retail – oprogramowanie dla sklepów, centrów handlowych oraz sieci sprzedaży detalicznej.
Bezpieczeństwo a cyberprzestępcy
Branża security – o czym należy wspomnieć – również wkroczyła w świat cyberprzestrzeni, a co za tym idzie cyberprzestępców. Dlatego wybierając dane rozwiązania, należy sprawdzić, a nawet zażądać od dostawcy potwierdzenia, że proponowany system oraz urządzenia są zabezpieczone przed cyberatakami i nie posiadają tzw. furtek dla nieautoryzowanych użytkowników.
Wielu producentów a do takich należy również Hanwha Techwin, już na wstępie informuje klientów o tym, że urządzenia zostały sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa sieciowego.
Hanwha Techwin Europe
ul. 1-go Maja 38/39
71-627 Szczecin
www.hanwha-security.eu