Strona główna Rozległe i rozproszone Ekosystem Hikvision. Natywna integracja systemów zabezpieczeń

Ekosystem Hikvision. Natywna integracja systemów zabezpieczeń

Łukasz Lik
Hikvision Poland


Konwergencja, synergia, integracja – często słyszymy te pojęcia w różnych aspektach naszego życia. Integracja to proces tworzenia całości z części lub włączanie danego elementu w całość. Bardzo często pojęcia te pojawiają się w kontekście technologicznym, np. w odniesieniu do IoT czy w bardzo popularnych systemach smart home. Główną motywacją odbiorców tego typu systemów jest poprawa komfortu użytkowania.

Czy w przypadku systemów zabezpieczeń konwergencja, synergia i integracja to pojęcia nowe?
Wręcz przeciwnie, trend ku integracji istnieje tutaj już od dawna i w nowoczesnych systemach bezpieczeństwa to standard. To m.in. dlatego że w obiektach działają różne systemy zabezpieczeń elektronicznych, takie jak ppoż., CCTV, SSWiN i SKD, zależnie od charakteru budynku czy prowadzonej działalności, można tam także spotkać systemy automatyki budynkowej, dystrybucji kluczy, antykradzieżowe, parkingowe i wiele innych. Taka mnogość systemów sprawia, że zarządzanie nimi z poziomu dedykowanej dla każdego z nich stacji obsługi jest, łagodnie mówiąc, kłopotliwe. Wymaga większej obsługi osobowej, a przede wszystkim jest mało efektywne. Systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo powinny także wymieniać między sobą informacje w celu wprowadzenia automatyzacji różnego rodzaju zdarzeń i procesów.

W takich przypadkach klienci mogą posiłkować się aplikacjami dedykowanymi, np. typu PSIM, które pomogą im zintegrować wszystkie systemy. Platforma PSIM jest idealna do dużych i złożonych środowisk. Lecz nie każda organizacja, bez względu na to, na ile świadomie podchodzi do bezpieczeństwa, wymaga rozwiązania tak specyficznego i złożonego, jak PSIM. Często jest to inwestycja kosztowna, gdyż takie oprogramowanie jest tworzone pod kątem danego obiektu i w związku z tym nieosiągalne dla przedsiębiorców SMB oraz klientów indywidualnych.

W celu m.in. redukcji kosztów ponoszonych przez inwestorów firma Hikvision, jako producent wielu rozwiązań dedykowanych bezpieczeństwu, wprowadziła natywną integrację systemów znajdujących się w jej portfolio. Oferuje rozwiązania zaprojektowane tak, by działając razem, tworzyły ekosystem bezpieczeństwa.

Idea polega na tym, że systemami zabezpieczeń elektronicznych, takimi jak telewizja dozorowa, kontrola dostępu, sygnalizacja włamania czy wideointerkomy, użytkownik może zarządzać z poziomu jednej bezpłatnej platformy IVMS 4200 v3.1 oraz z poziomu jednej aplikacji mobilnej HikConnect. Takie rozwiązanie znacząco upraszcza proces integracji i zarządzania obiektem oraz poprawia komfort pracy operatorów systemu. Składowe ekosystemu wymieniają między sobą informacje, umożliwiając tworzenie różnych scenariuszy alarmowych. Wykorzystując np. telewizję dozorową do weryfikacji alarmów w przypadku różnego rodzaju naruszeń stref w systemie alarmowym czy sygnałów z kontroli dostępu, można wyświetlać obrazy z kamer powiązanych z konkretnym miejscem czy zdarzeniem, wprawiać w ruch kamery PTZ, uruchamiać śledzenie, rejestrację w lepszej jakości, tagować materiał w celu ułatwienia późniejszego dostępu.

Sama analiza obrazu dostępna w kamerach dostarcza operatorom wielu cennych informacji, np. o przeszkodach na drogach ewakuacyjnych czy zajętości miejsc parkingowych. Innym ciekawym przykładem jest coraz powszechniejsze używanie kamer termowizyjnych, które np. podczas zadymienia w sposób ciągły przekazują do centrum nadzoru dobrej jakości informacje obrazowe pozwalające obsłudze trafniej podejmować decyzje. Większą popularnością zaczynają się cieszyć również systemy telewizji dozorowej wyposażone w algorytmy sztucznej inteligencji, stając się najważniejszym elementem naszego ekosystemu.

Coraz dokładniejsza klasyfikacja obiektów, rozpoznawanie cech, twarzy i zachowań przyczyniło się do podniesienia skuteczności ochrony m.in. dzięki znaczącej redukcji fałszywych alarmów spływających do systemu. Rozbudowując ekosystem o urządzenia wyposażone w algorytmy AI i bardziej zaawansowane oprogramowanie, klient ma możliwość rozszerzenia integracji w kierunkach bardziej biznesowych. Łączenie obrazów z kamer z systemami kas fiskalnych (tzw. POS) czy skanerami kodów kreskowych itp. przyczyniło się do szybszej weryfikacji reklamacji klientów. Sygnał z kamery rozpoznającej płeć i wiek osób przechodzących przed banerem reklamowym wysłany do systemu digital signage uruchamia dedykowany dla tej grupy kontent reklamowy. Kamery zliczają klientów, obliczają współczynnik konwersji, informują o tworzących się kolejkach czy brakującym towarze na półkach. I są to rozwiązania już wdrażane u naszych klientów, opisywaliśmy je na łamach czasopisma „a&s Polska”.

Ciekawym zjawiskiem potwierdzającym, jak ważna dla Hikvision jest integracja systemów, jest jej wpływ na działy R&D firmy. Coraz powszechniejsze przenikanie się różnych systemów w warstwie programowej powoduje przeniesienie integracji na warstwę sprzętową, co prowadzi do powstania urządzeń hybrydowych, mających wspólne cechy spotykane dotychczas w oddzielnych systemach. Przykładem może być np. terminal kontroli dostępu z funkcją rozpoznawania twarzy. Komponent CCTV z dwiema kamerami, wykorzystujący efekt stereo-
skopii, by widzieć w „3D” z algorytmem wykrywającym cechy życia osoby uwierzytelniającej się (nie można go oszukać, przykładając np. zdjęcie), plus elementy kontroli dostępu, interfejs komunikacyjny oraz elementy wykonawcze.

Innym przykładem jest kamera bispektralna – element termowizyjny wykrywający wzrastającą temperaturę czy płomień oraz kamera dozorowa światła widzialnego z algorytmem detekcji dymu jako rozwiązanie wspierające system SSP. Lub coś z pogranicza systemu SSWiN i CCTV, czyli kamera wyposażona w czujkę PIR, lampę błyskową i głośnik pełniący funkcję syreny lub nadający spersonalizowane komunikaty głosowe.

Praktyka integracji systemów zabezpieczeń staje się coraz bardziej zaawansowana, idąc w kierunku kompleksowego zarządzania różnymi systemami. Dużo łatwiej ją osiągnąć, będąc producentem wszystkich rozwiązań, zarówno programowych, jak i sprzętowych. Kluczowe znaczenie ma też odpowiednie podejście do projektowania systemów uwzględniające rozwój technologii. Pojawiają się np. integracje systemów HR z systemami zabezpieczeń – gdy osoba przyłącza się do zespołu lub opuszcza firmę, w systemie dokonują się automatycznie zmiany.
Należy też pamiętać, że integracja systemów zabezpieczeń wymaga bezpiecznej sieci IT. Bezpieczeństwo fizyczne i bezpieczeństwo IT coraz bardziej się zazębiają i w wielu organizacjach osoby odpowiedzialne za każdy z tych elementów często pracują w tych samych działach. Ciekawym przykładem jest np. spadek połączeń telefonicznych z działami wsparcia IT, gdy pracownicy mogą korzystać z jednego poświadczenia, by uzyskać dostęp zarówno do obszarów roboczych, jak i komputerów.

Integracja ma przede wszystkim wspomagać pracę ludzi, a dzięki ekosystemowi Hikvision proces ten jest niezwykle prosty, więc jest sens, by ją wdrażać.

Hikvision Poland
ul. Żwirki i Wigury 16B, 02-092 Warszawa
tel. 22 460 01 50
faks 22 464 32 11
e-mail: info.pl@hikvision.com