Strona główna Kontrola Dostępu System kontroli dostępu Hikvision

System kontroli dostępu Hikvision

Systemy kontroli dostępu firmy Hikvision obejmują szeroką gamę urządzeń pozwalających na realizację różnorodnych scenariuszy, identyfikację użytkowników na wiele sposobów oraz zaawansowane możliwości obsługi dostępu do stref i pomieszczeń.

System KD spełnia swoje zadanie, działając autonomicznie, jednak wiele nowych możliwości pojawia się, gdy współpracuje z innymi urządzeniami Hikvision: wideodomofonami czy telewizji dozorowej zarządzanymi z jednej platformy programowej iVMS4200. Takie podejście pozwala tworzyć rozwiązania, w których ta sama baza danych użytkowników jest wykorzystywana przez wszystkie systemy, użytkownik jest przypisany do wybranych przejść, a kamery szybko weryfikują, czy kartą posługuje się uprawniona osoba.

„Zmysłami” systemu KD, które odczytują dane uwierzytelniające użytkowników, są czytniki. W ofercie Hikvision są dostępne tradycyjne czytniki kart lub dodatkowo z klawiaturą umożliwiającą podwójną weryfikację lub wejście przy użyciu samego kodu, jeśli użytkownicy nie używają kart. Duża różnorodność oferty pozwoli dobrać czytnik do wystroju pomieszczeń, a model DS-K1104 zapewni odporność na akty wandalizmu (obudowa klasy IK10).

Coraz więcej systemów opiera uwierzytelnianie użytkowników na danych biometrycznych, co wyklucza przekazanie transpondera lub kodu osobie niepowołanej. Czytniki skanujące linie papilarne jednoznacznie identyfikują osoby, a zaletą jest też brak konieczności noszenia kart czy breloków. Wśród rozwiązań Hikvision na uwagę zasługują czytniki linii papilarnych oraz kart zbliżeniowych serii DS-K1201, które można podłączyć do kontrolerów serii DS-K2600 za pomocą dwukierunkowego interfejsu komunikacyjnego RS-485. Kontrolery w wersjach na 1, 2 lub 4 przejścia umożliwiają korzystanie z czytników z interfejsem RS-485 lub Wiegand, obsługując przejścia dwu- lub jednostronne. Zastosowanie kontrolerów serii DS-K2600 pozwala na realizację złożonych scenariuszy kontroli dostępu, łączenie przejść w śluzy, funkcje antipassback pomiędzy kontrolerami i otwieranie lub uwierzytelnianie przejścia za pomocą pierwszej karty. Przejścia są bezpieczne, gdyż tylko czytnik znajduje się poza chronioną strefą, natomiast część decyzyjna z przekaźnikiem sterującym przejściem jest zlokalizowana wewnątrz niej.

Kolejną grupą urządzeń są terminale, czyli kompletne zestawy sterujące dostępem zamknięte w jednej obudowie: czytnik, część decyzyjna oraz przekaźnik. Znajdują się w nich, zależnie od wersji wyposażenia, klawiatury oraz czytniki kart EM 125 kHz i Mifare 13,56 MHz, linii papilarnych i rozpoznawania twarzy. Tryb uwierzytelniania można skonfigurować, wybierając wśród technologii dostępnych w terminalu. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń zapewnia to bardzo wysoki poziom poprawności uwierzytelniania, wymagający od użytkownika weryfikacji twarzy, identyfikacji za pomocą linii papilarnych oraz zbliżenia karty.

Przykładem jest terminal rozpoznający twarze DS-K1T607MFW wyposażony w duży ekran ułatwiający korzystanie z urządzenia. Rozpoznawanie twarzy zostało oparte na znanej z kamer Hikvision technologii deep learning, zapewniającej pewne i szybkie rozpoznanie osoby w czasie krótszym niż 1 s. Z kolei zastosowanie w terminalu dwóch kamer pozwala zweryfikować, czy uwierzytelnia się żywa osoba, a nie jest to próba oszukania za pomocą np. fotografii.

Terminal ma wbudowany przekaźnik, należy więc zastosować moduł bezpieczeństwa DS-K2M060, który jest elementem wykonawczym komunikującym się z terminalem poprzez protokół RS-485. W takiej konfiguracji nawet w przypadku prób manipulacji czy zniszczenia urządzenia przekaźnik znajdujący się w strefie chronionej pozostanie zamknięty.

Uniwersalność urządzeń Hikvision pozwala na skonfigurowanie terminala DS-K1T607MFW jako czytnika i podłączenie go do kontrolera DS-K2600, co zwiększy poziom bezpieczeństwa i funkcjonalność. Ofertę uzupełniają karty, przyciski, zamki, a nawet bramki, co pozwala na budowanie kompletnego przejścia z zastosowaniem urządzeń jednego producenta.

Hikvision Poland
ul. Żwirki i Wigury 16B,
02-092 Warszawa
tel. 22 460 01 50
faks 22 464 32 11
e-mail: info.pl@hikvision.com