Strona główna Telewizja Dozorowa FacePRO od Panasonica na stadionie w Brøndby

FacePRO od Panasonica na stadionie w Brøndby

Brøndby IF to założony w 1964 r. jeden z najlepszych klubów piłkarskich duńskiej Superligi. Lokalna społeczność Brøndby stanowi sporą grupę fanów silnie związanych z klubem. Entuzjazm czasami przeradza się jednak w niedopuszczalne zachowania niektórych kibiców, takie jak odpalanie rakiet świetlnych na trybunach, niezgodne z przepisami Duńskiego Związku Piłki Nożnej i może narazić klub na kary.

Przez tego typu zachowania klub zaczął mierzyć się m.in. ze spadkiem liczby kibiców przychodzących z rodzinami, a także z zagrożeniem bezpieczeństwa. Na tzw. czarnej liście znalazło się prawie 100 zidentyfikowanych osób powodujących problemy. Listy przekazywano w formie fizycznej ochroniarzom na wejściach, którzy musieli (ręcznie) sprawdzić każdą osobę wchodzącą na stadion. Proces potwierdzania był bardzo czasochłonny i nie zawsze skuteczny, dlatego klub musiał znaleźć sposób na jego usprawnienie.

Aby odpowiedzieć na wyzwania stojące przed klubem i zwiększyć bezpieczeństwo kibiców, zapobiegając wejściu na rozgrywki osób z czarnej listy, przy jednoczesnym przestrzeganiu przepisów UE o ochronie danych osobowych (tzw. RODO), postanowiono zastosować rozwiązania Panasonic FacePRO.

Zainstalowanie systemu rozpoznawania twarzy FacePRO firmy Panasonic przy wejściach na stadion pomaga skutecznie i przede wszystkim szybko identyfikować osoby znajdujące się na czarnej liście. Dzięki zastosowaniu FacePRO są one automatycznie rozpoznawane w tłumie. Alerty o ich obecności są wysyłane do operatorów, którzy dokładnie weryfikują dopasowanie twarzy wykonane przez system z osobami z czarnej listy przed wysłaniem powiadomienia do ochroniarzy.

System wykorzystuje funkcję Best-Shot firmy Panasonic, która automatycznie wybiera najlepsze klatki twarzy do analizy nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Umożliwia to przetwarzanie dużej liczby obrazów twarzy bez przeciążania sieci i przyczynia się do redukcji kosztów całego systemu. Oprogramowanie umożliwia precyzyjną identyfikację konkretnej osoby nawet wtedy, gdy jej twarz jest odwrócona pod kątem, a także gdy jest częściowo zasłonięta przez okulary przeciwsłoneczne czy maskę. System jest w stanie zidentyfikować osoby nawet mimo zachodzących procesów starzeniowych (do 10 lat).

Jedną z najważniejszych kwestii, którą należało uwzględnić przy wdrożeniu, była zgodność z przepisami RODO Unii Europejskiej. Rozwiązanie Panasonic FacePRO jest w tym zakresie bardzo elastyczne i można je skonfigurować tak, aby system automatycznie usuwał lub przechowywał dane w zależności od potrzeb. Aby spełnić wymagania Brøndby IF, dane z kamery są szyfrowane, a klatki, na których znajdują się osoby spoza czarnej listy, nigdy nie są przechowywane. Kadry osób mających zakaz wejścia na stadion są z kolei szyfrowane i gromadzone wyłącznie na serwerze niemającym dostępu do Internetu i innych systemów zewnętrznych, co spełnia wymagania postawione Brøndby IF przez Duńska Agencję Ochrony Danych.

Zauważyliśmy znaczne zmniejszenie liczby flar używanych na stadionie podczas naszych meczów. Zainstalowanie systemu to niesamowity sukces, w naszej ocenie rozwiązania Panasonic są niezbędnym narzędziem w celu utrzymania bezpieczeństwa – podsumowuje wdrożenie Mickel Lauritsen, szef ochrony w Brøndby IF.

Panasonic Marketing Europe
ul. Wołoska 9a,
02-583 Warszawa
https://business.panasonic.pl/