Infrastruktura sieciowa elementem integrującym systemy w przedsiębiorstwie
Iwo Ostalski
Kluczem do efektywnego zarządzania jest umiejętność spojrzenia na organizację i zachodzące w niej procesy w sposób integralny. Dynamicznie zmieniające się środowisko pracy wymusza na przedsiębiorcach implementację systemów zintegrowanych, które pozwalają szybko identyfikować wszelkiego rodzaju problemy i zagrożenia oraz im zapobiegać.
Oprócz szeroko pojętych zintegrowanych systemów zarządzania przedsiębiorstwa dysponują systemami CCTV, systemami ppoż., systemami sygnalizacji włamania i napadu oraz systemami kontroli dostępu. Stale rosnąca liczba urządzeń i rozwiązań, które muszą ze sobą współpracować, wymaga budowy infrastruktury sieciowej stanowiącej nośnik informacji płynących z poszczególnych systemów.
Odpowiedzią TP-Link na zwiększające się potrzeby rynku jest seria przełączników zarządzalnych, które dzięki technologii VLAN 802.1Q umożliwiają podział istniejącej sieci na odseparowane wirtualne sieci lokalne. Popularne VLAN-y pozwalają szybko i efektywnie wydzielić w sieci segmenty dla poszczególnych działów, pracowników czy gości. Za pomocą zarządzalnych przełączników można wyizolować np. sieci CCTV, aby pracownicy i goście nie mieli dostępu do urządzeń z tego systemu, z kolei osoby odpowiedzialne za nadzór obiektu miały dostęp jedynie do systemów zabezpieczeń, a nie do zasobów firmy – drukarek, dysków sieciowych czy serwerów. Z kolei poszczególne działy przedsiębiorstwa mogą mieć dostęp tylko do wybranych przez administratora segmentów sieci, np. dział marketingu nie będzie miał dostępu do serwerów księgowych.
Gościom czasowo przebywającym na terenie firmy system może udostępniać sieć WiFi z przypisaniem do konkretnego VLAN-u – to bezpieczny sposób na udostępnienie Internetu, z wyłączeniem jakichkolwiek zasobów firmy. Takie rozwiązania gwarantują bezpieczeństwo wrażliwych danych przedsiębiorstwa.
Wybór punktów dostępowych i przełączników dysponujących zasilaniem PoE znacznie ułatwia instalację i obniża jej koszty. Ten typ zasilania jest także stosowany w kamerach IP monitorujących obiekt, telefonach IP i innych urządzeniach sieciowych systemów KD czy ppoż. Całość tworzy zintegrowany system połączony z przełącznikiem, co ułatwia zarządzanie.
We współczesnym przedsiębiorstwie nie może też zabraknąć dostępu do sieci bezprzewodowej. Ze względu na liczbę użytkowników jednocześnie korzystających z WiFi oraz powierzchnię, przedsiębiorstwa są wymagającym środowiskiem dla infrastruktury sieciowej. Obecnie priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Nieprawidłowo skonfigurowana sieć bezprzewodowa naraża firmę na zagrożenia cybernetyczne.
TP-Link oferuje gotowe rozwiązanie w postaci punktów dostępowych serii Omada, które umożliwiają administratorowi utworzenie odseparowanych sieci WiFi: osobnych dla gości, osobnych dla pracowników i administracji obiektu. Izolacja sieci wykorzystuje technologię 802.1Q VLAN. Do dyspozycji są różne funkcje zabezpieczeń, począwszy od hasła do sieci WiFi, logowania poprzez Facebook lub SMS, skończywszy na stronie powitalnej, pozwalającej weryfikować użytkowników za pomocą voucherów dostępowych.
Portfolio produktów skierowanych do klienta biznesowego jest stale poszerzane. Obecnie w ofercie TP-Link znajduje się wiele urządzeń: od podstawowych jednozakresowych montowanych do sufitu o prędkości do 300 Mb/s, poprzez montowane w ścianie odporne na warunki atmosferyczne w klasie szczelności IP65, aż po urządzenia obsługujące najnowsze standardy ac Wave2-MU-MIMO.
Siecią zbudowaną z serii urządzeń Omada można w łatwy, niewymagający szkolenia sposób zarządzać za pomocą bezpłatnej aplikacji lub kontrolera sprzętowego, a także zdalnie – za pośrednictwem interfejsu WEB, aplikacji na smartfon lub chmury.
TP-Link Polska
ul. Ożarowska 40/42
05-850 Duchnice
www.tp-link.com/pl/