Strona główna Infrastruktura krytyczna Infrastruktura sieciowa pod systemy monitoringu wizyjnego

Infrastruktura sieciowa pod systemy monitoringu wizyjnego

Planując inwestycję w systemy zabezpieczeń, dużą wagę przywiązujemy do wyboru kamer, systemu przeciwpożarowego czy też kontroli dostępu, pomijając przy tym infrastrukturę IT. To częsty błąd. Choć na pozór jej nie widać, infrastruktura sieciowa jest tym elementem systemów zabezpieczeń, który je łączy. Jest zatem elementem niezwykle ważnym do poprawnego i bezawaryjnego ich działania. Dotyczy to m.in. systemów dozoru wizyjnego (VSS/CCTV) – zarówno kamer IP, jak i urządzeń do rejestracji obrazu oraz komputerów przeznaczonych do ich obsługi.

Systemy zabezpieczeń są w dużej mierze oparte na komunikacji IP. Warto dopasować infrastrukturę sieciową i dobrać optymalne rozwiązanie już na etapie projektowania, w momencie gdy znamy wszystkie systemy zabezpieczeń, które będą instalowane w obiekcie. Pozwala to zaplanować zarówno rozmieszczenie punktów dystrybucyjnych, jak i wymagane funkcjonalności zaimplementowanych w nich przełączników.

TP-Link posiada szerokie portfolio przełączników z zasilaniem PoE/PoE+, które świetnie sprawdzą się jako infrastruktura pod systemy monitoringu. W ofercie producenta znajdują się zarówno proste niezarządzalne przełączniki pięcio-, ośmio- i szesnastoportowe, jak również w pełni zarządzalne i większe 24- i 48-portowe switche.

Co ważne, producent posiada w Polsce dział wsparcia przed- i posprzedażowego, co umożliwia m.in. bieżące aktualizacje oprogramowania, a także szybką i sprawną pomoc techniczną. Wszystkie urządzenia biznesowe TP-Link, w tym przełączniki PoE i punkty dostępowe, są objęte minimum pięcioletnią gwarancją producenta.
Jedną z ciekawszych propozycji z portfolio TP-Link jest przełącznik TL-SL1218MP, który świetnie sprawdzi w małych systemach VSS/CCTV lub jako przełącznik dostępowy do kamer. Switch zawiera 16 portów Fast Ethernet z zasilaniem PoE+ oraz dwa porty UPLINK Gigabit Ethernet pozwalające na integrację systemu kamer z resztą infrastruktury sieciowej.

TL-SL1218MP cechuje się wysokim budżetem mocy PoE – do 30 W/port, 192 W łącznej mocy zasilanych urządzeń. Przełącznik ma funkcję PoE Extend Mode pozwalającą zwiększyć odległość od przełącznika do zasilanego urządzenia końcowego aż do 250 metrów. Funkcja ta upraszcza rozmieszczenie punktów dystrybucyjnych w większych obiektach.

Kolejnym wartym uwagi urządzeniem jest 24-portowy przełącznik TP-Link TL-SL1226MP. Podobnie jak TL-SL1218MP, jest to model dysponujący portami Fast Ethernet o budżecie mocy 30 W/port (łączny budżet mocy 250 W), dwoma gigabitowymi portami UPLINK oraz trybem PoE Extend Mode.
W przypadku integracji systemu dozoru wizyjnego z siecią dla pracowników lub gości obiektu warto zdecydować się na przełączniki zarządzalne, umożliwiające tworzenie m.in. osobnych wirtualnych, odseparowanych sieci – VLAN. Takie rozwiązanie znacząco poprawia bezpieczeństwo całej infrastruktury i daje pewność, że wrażliwe dane z kamer nie dostaną się w niepowołane ręce.

Przykładem takiego przełącznika jest 24-portowy TP-Link T1600G-28PS. Urządzenie jest wyposażone w porty Gigabit Ethernet zgodne ze standardami 802.3at/af, mogące łącznie dostarczyć 192 W mocy oraz cztery gigabitowe porty SFP. Jego większym bratem jest 48-portowy przełącznik TP-Link T1600G-52PS o całkowitej mocy podłączonych urządzeń do 384 W, który świetnie sprawdzi się, gdy musimy podłączyć nie tylko kamery IP, ale także telefony IP czy punkty dostępowe. 

Więcej informacji:
Robert Gawroński, SMB Channel Manager
robert.gawronski@tp-link.com


TP-Link Polska
Ul. Ożarowska 40/42,
05-850 Duchnice
www.tp-link.com.pl