Strona główna Bezpieczne miasto Inteligentne miasta: korelacja przyczyny i skutku. W stronę bezpieczniejszych miast

Inteligentne miasta: korelacja przyczyny i skutku. W stronę bezpieczniejszych miast

Zapewnienie bezpieczeństwa należy do najważniejszych zadań włodarzy miast. Wraz ze wzrostem liczby ludności pojawiają się też nowe wyzwania, m.in. zanieczyszczenie środowiska, przestępczość i ograniczenia budżetowe.

Dzięki produktom firmy Axis Communications poprawa bezpieczeństwa miasta nie musi być przedsięwzięciem drogim i czasochłonnym.
Rozbudowując czy modernizując istniejące systemy monitoringu wizyjnego, rozwiązania Axis można zintegrować z istniejącymi systemami analogowymi, co eliminuje konieczność wymiany całego sprzętu. Z kolei otwarta platforma pozwala na stopniowe dodawanie nowych funkcji i elementów, od enkoderów i kamer począwszy, na bardziej rozbudowanych funkcjach analizy wideo skończywszy.

Koncepcja inteligentnego miasta opiera się na zastosowaniu szeregu ulepszeń dotyczących funkcjonowania w zakresie transportu, mobilności, jakości powietrza, poziomu hałasu, odprowadzania wody, barier architektonicznych, optymalizacji utrzymania miasta, oświetlenia ulicznego, rozwoju itp. Kwestie te są ze sobą powiązane, np. natężenie ruchu wpływa na jakość powietrza i poziom hałasu. Niełatwo jednak dokładnie określić współzależności między przyczyną a skutkiem, gdy nakłada się na siebie wiele czynników.

Aby skutecznie radzić sobie z zanieczyszczeniem środowiska, władze miejskie poszukują technologii, które nie tylko wspomogą zarządzanie ruchem, ale także pozwolą ustalić związek pomiędzy zatłoczeniem ulic a jakością powietrza. Ważne, by działania prowadzące do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia podejmować na podstawie rzetelnych informacji, bazując na całościowym obrazie problemu. Należy ocenić, który z wielu czynników – ruch uliczny, przemysł, dymy w sezonie grzewczym czy pogoda – ma większy wpływ na środowisko.

Kamery dozorowe pomogą uzyskać niektóre odpowiedzi
Poranne wyjazdy i popołudniowe powroty oraz wypadki komunikacyjne to najczęstsze przyczyny korków. Są już jednak miasta, w których kamery sieciowe wykorzystuje się jako inteligentne czujniki zbierające różne dane w czasie rzeczywistym o ruchu ulicznym, a więc zliczające pojazdy bądź informujące o zakłóceniach ruchu, robotach drogowych, wypadkach i korkach. Obraz na żywo i automatyczne powiadomienia o wypadkach znacząco wspomagają władze miasta w dokonaniu oceny sytuacji i wyznaczeniu służb interwencyjnych do podjęcia działań rozładowujących zator.

Kamery sieciowe są łatwiejsze w instalacji i bardziej wszechstronne niż tradycyjne urządzenia do zliczania pojazdów umieszczane pod jezdnią. Są też bardziej ekonomiczne w utrzymaniu. Można więc zbudować gęstszą sieć czujników gromadzących większą ilość danych.

Rozbudowane statystki ruchu ulicznego na podstawie danych uzyskanych z kamer można łączyć z danymi ze stacji pogodowych, mierzących jakość powietrza, rejestrujących w czasie rzeczywistym dane dotyczące gazów, cząstek stałych, prędkości i kierunku wiatru. Na podstawie tak szczegółowych danych wejściowych aplikacje analizy dużych zbiorów danych (big data) mogą dostarczyć rzetelne analizy w zakresie korelacji jakości powietrza i źródeł jego zanieczyszczeń, a przy tym pomóc w ocenie rzeczywistego wpływu działań podejmowanych przez miasto.

Axis nieustannie rozbudowuje swoje portfolio urządzeń, które sprawdzają się w systemach monitoringu miejskiego. Przykładowo, kamera AXIS Q6000-E MkII z technologią Zipstream i polem widzenia 360o jest świetną propozycją do zastosowania w dozorze publicznych placów i parków.
Z kolei model AXIS Q6155-E wykorzystuje zaawansowaną technologię laserową do precyzyjnego ustawienia ostrości nawet w ciemnościach, przydatną zwłaszcza w monitoringu obiektów ruchomych i szybko zmieniających się scen (np. ruch uliczny).
AXIS P1368-E to wytrzymała i gotowa do montażu na zewnątrz kamera dostarczająca obrazy w rozdzielczości 4K niemal w każdych warunkach. Nadaje się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia szczegółowości.

Panoramiczna kamera multisensorowa AXIS P3807-PVE zapewnia płynną panoramę 180° bez martwych pól dzięki pionowemu polu widzenia o kącie 90°. Wyposażona w doskonałej jakości moduł optyczny, technologie Axis Forensic WDR i Lightfinder zapewnia wysokiej jakości obraz w każdych warunkach oświetleniowych, także na użytek działań służb dochodzeniowych. Kamera jest idealna do obserwacji otwartych przestrzeni, takich jak kampusy, place miejskie, parki rekreacyjne i parkingi.

Model AXIS P3717-PLE znacznie podnosi poprzeczkę w kategorii kamer multisensorowych – zarówno pod względem jakości obrazu, jak i wydajności oraz funkcjonalności. Ta kompaktowa, 8-Mpix kamera z czterema zmiennoogniskowymi obiektywami zapewnia wysokiej jakości, szczegółowy podgląd 360°. Dzięki temu idealnie nadaje się do obserwacji bardziej rozległych obszarów bądź ciągów komunikacyjnych i punktów krytycznych (skrzyżowania, obszary narożne itp.).

Otwarte podejście
Wybór otwartej, elastycznej platformy pozwalającej na wykorzystanie kamer sieciowych jako inteligentnych czujników przynosi miastom wymierne korzyści. Umożliwia m.in. uzyskanie wiarygodnych i skorelowanych informacji o licznych zmiennych determinujących codzienne życie miast. Po raz pierwszy władze mogą porównać szczegółowe, realne dane z najnowszymi modelami danych oraz wybrać strategię działań będących odpowiedzią na bieżące potrzeby.

Wraz z upływem czasu potrzeby te ulegają zmianie. Dzięki otwartej platformie będzie można dodawać kolejne kamery sieciowe i integrować z tworzonymi rozwiązaniami zgodnie z priorytetami, na miarę zasobów i nowych możliwości technicznych.

Koncepcja inteligentnego miasta opiera się na zastosowaniu szeregu ulepszeń dotyczących funkcjonowania w zakresie transportu, mobilności, jakości powietrza, poziomu hałasu, odprowadzania wody, barier architektonicznych, optymalizacji utrzymania miasta, oświetlenia ulicznego, rozwoju itp.

Axis Communications Poland
ul. Domaniewska 44 bud. 4
02-672 Warszawa
www.axis.com/pl