Miasta inteligentne powinny być przede wszystkim bezpieczne
Jakub Szyszka
Obecnie ponad połowa ludności w Polsce – 60,9 %, czyli ok. 22,9 mln osób – mieszka w miastach. Według szacunków ONZ w 2050 r. już dwie trzecie ludzkości będzie mieszkańcami aglomeracji miejskich. Jednocześnie prawie 60% mieszkańców miast deklaruje, że chciałoby żyć w smart cities, czyli inteligentnych miastach. Dzięki nowoczesnym technologiom taka koncepcja jest możliwa, a miasta staną się bardziej funkcjonalne, bezpieczne i przyjazne mieszkańcom i środowisku.
Wieloletnie doświadczenie C&C Partners pozwala sprostać specyficznym wyzwaniom stawianym przez władze zarówno dużych, jak i mniejszych miast, elastycznie dopasowując rozwiązania do konkretnych wymagań i obowiązujących przepisów. Dostarczane systemy zabezpieczeń wspomagają pracę służb porządkowych i podnoszą bezpieczeństwo przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Technologie można wdrażać etapami, rozbudowując i wzbogacając o nowe funkcjonalności. Modularna rozbudowa i otwarte interfejsy umożliwiają współpracę z innymi urządzeniami działającymi na terenie miasta (np. kamery analogowe), co gwarantuje bezpieczeństwo inwestycji i możliwość rozbudowy systemów w czasie.
W C&C Partners oferujemy szeroką gamę technologicznych rozwiązań bezpieczeństwa, które wspierają wyzwania, takie jak:
- zarządzanie z jednego miejsca ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego,
- ograniczenie przestępczości w miastach,
- monitorowanie porządku podczas zgromadzeń publicznych i imprez masowych,
- monitorowanie i analizowanie stanu bezpieczeństwa, porządku i płynności ruchu na drogach,
- ratunkowa komunikacja głosowa,
- zarządzanie parkingami w ramach stref płatnego parkowania oraz węzłach
- przesiadkowych komunikacji miejskiej (Parkuj i Jedź).
Bezpieczeństwo w przestrzeni miejskiej jest realizowane za pomocą:
- zintegrowanego monitoringu, wizyjnego z inteligentną analizą obrazu,
- systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych,
- systemu komunikacji interkomowej z punktami SOS,
- systemu parkingowego,
- sterowania energooszczędnym oświetleniem.
ZARZĄDZANIE Z POZIOMU JEDNEGO PULPITU
Rozwiązaniem umożliwiającym rozwój bezpiecznego miasta jest platforma PSIM+ oparta na algorytmach sztucznej inteligencji, które wspierają codzienną pracę operatorów monitoringu wizyjnego, automatycznie wykrywając zdarzenia. Algorytmy na bieżąco analizują obraz z kamer oraz monitorują stany innych systemów zabezpieczeń oraz czujników środowiskowych i w razie wykrycia predefiniowanych zdarzeń lub przekraczania poziomów natychmiast wysyłają powiadomienia i aktywują procedury postępowania. Eliminuje to uznaniowość reagowania i raportuje wszystkie czynności operatora, przyczyniając się do zwiększenia skuteczności systemu w wykrywaniu zdarzeń niepożądanych i zapobieganiu im. Dostęp do danych gromadzonych zgodnie z RODO można mieć w czasie rzeczywistym i post factum.
Wykorzystanie algorytmów wspomaga bądź zastępuje pracę operatora. Rozbudowane interfejsy umożliwiają integrację dowolnego innego systemu wymaganego przez inwestora.
BEZPIECZNI ZIELONOGÓRZANIE
Obraz z zainstalowanych na ulicach Zielonej Góry kamer jest przesyłany do Centrum Monitoringu (Biuro Ochrony Wizyjnej Miasta), w którym w trybie 24/7 jest obserwowany przez operatorów, a także do komendy policji i siedziby ABW w Zielonej Górze.
W identyfikacji zdarzeń online i post factum wspomaga operatorów inteligentna analiza obrazów, realizująca funkcje rozpoznawania tablic rejestracyjnych, koloru, detekcji twarzy, wieku i płci, identyfikację pozostawionego bagażu i gromadzenie się tłumu.
System monitoringu jest rozbudowywany wraz z potrzebami i pozyskiwaniem środków. Prezydent Zielonej Góry zdecydował, aby w miarę możliwości struktury monitoringu zawrzeć w nowe inwestycje, dlatego gdy np. prowadzone są prace przy rozbudowie i modernizacji dróg miejskich, automatycznie rozkłada się kable i doprowadza zasilanie energetyczne, aby w przyszłości mieć możliwość umieszczenia w tym miejscu kamer.
C&C Partners
ul. 17 Stycznia 119, 121
64-100 Leszno
www.ccpartners.pl
j.szyszka@ccpartners.pl