Strona główna TOP50 Security Największe wzrosty premią za kompleksowość oferty

Największe wzrosty premią za kompleksowość oferty

William Pao
a&s International


Analiza listy firm, które zanotowały największy wzrost przychodów ze sprzedaży w 2015 r. wyraźnie wskazuje, że nie występuje prosta korelacja pomiędzy wielkością przychodów spółki a tempem ich wzrostu. Na szczycie tego zestawienia znalazła się Infinova, która w rankingu TOP 50 (wg wielkości przychodów) zajmuje dopiero 13. miejsce. Ten amerykański producent systemów telewizji dozorowej odnotował jednak rekordowy wzrost sprzedaży o 85,1%, głównie za sprawą poszerzenia oferty produktowej po przejęciu March Networks (w 2012 r.) i Swann (w 2014 r.). Francuski Safran Identity & Security, który na głównej liście zajmuje 5. miejsce, zanotował wzrost w ub.r. o 23,7%, lokując się w tym zestawieniu na 11. pozycji.

Mimo że na liście 15. najszybciej rozwijających się firm znalazło się wiele znanych marek, jedna z nich wybija się w sposób szczególny. To Digital Barriers, brytyjski dostawca rozwiązań bezprzewodowych, po raz pierwszy uwzględniony w rankingu TOP 50. Wprawdzie na głównej liście zajmuje 48. pozycję, to pod względem wzrostu sprzedaży uplasował się na 2. miejscu, m.in. dzięki bliskim relacjom z administracją rządową USA, która korzysta z rozwiązań tej firmy do ochrony granic, na potrzeby służb mundurowych czy w siłach zbrojnych.

Spójność między wielkością przychodu a jej wzrostem można zaobserwować w przypadku firmy ASSA ABLOY, która zajmuje 6. miejsce pod względem łącznej wartości sprzedaży oraz 9. miejsce pod względem stopy wzrostu, która w efekcie powszechnej migracji rozwiązań kontroli dostępu do IP wyniosła 26,3%. Dział security w TKH Group odnotował 59,8-procentowy wzrost, zajmując 3. pozycję, do czego po części przyczyniły się przejęcie przez tę spółkę firmy Commend Group oraz zwiększenie przychodów ze sprzedaży zagranicznej dzięki dużym projektom międzynarodowym. Szóste miejsce pod względem wzrostu zajmuje kanadyjski Avigilon, którego sprzedaż urosła o 36,1% dzięki umocnieniu pozycji firmy w Ameryce Północnej i regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) oraz rozpoczęciu sprzedaży na rynkach APAC (Azja i Pacyfik) i LATAM (Ameryka Łacińska).

Cechą wspólną większości firm znajdujących się na liście TOP 15 jest oferowanie rozwiązań kompleksowych w zakresie telewizji dozorowej. Taka opcja umożliwia proponowanie pełnego pakietu integratorom, którzy mogą poczynić oszczędności już na etapie zakupu, a dzięki prowadzeniu konserwacji i napraw przez wybraną przez nich, tę samą firmę uzyskują dalsze oszczędności w trakcie eksploatacji.

Infinova np. udostępnia zarówno kamery i rejestratory NVR, jak i oprogramowanie zarządzające całym systemem. Ofertę dopełnia światłowodami do transmisji obrazu, dźwięku i danych, umożliwiając przesyłanie 128 strumieni wizyjnych w pojedynczym włóknie. Również koreańska firma IDIS – zajmująca 10. lokatę w rankingu pod względem tempa wzrostu – dąży do zajęcia pozycji dostawcy rozwiązań kompleksowych z półek średniej i wysokiej. Proponuje bogatą gamę kamer, rejestratorów NVR i akcesoriów sieciowych, uzupełniając je oprogramowaniem do ich obsługi.

Firma Avigilon, która dotychczas kierowała produkty do średniego i wysokiego segmentu rynku, oferuje obecnie rozwiązania także w segmencie najniższym, zapewniając przy tym rozwiązania kompleksowe. – Od dawna słyniemy z produktów wyjątkowej jakości, skierowanych do klientów średniego i wysokiego segmentu rynku oraz zróżnicowanej grupy, począwszy od firm małych i średnich, skończywszy na wielkich korporacjach – powiedział Darren Seed, wiceprezes Avigilon. – W II kwartale 2016 r. obniżyliśmy ceny serii kamer i rejestratorów NVR H3, rozszerzając w ten sposób zakres odbiorców, do których kierujemy nasze produkty. To posunięcie zostało bardzo dobrze przyjęte. Niedawno wprowadziliśmy też nową serię kamer H4 SL przeznaczoną raczej dla klientów początkujących. Zapewniamy wiele zróżnicowanych rozwiązań, gdyż Avigilon jest tak naprawdę dostawcą rozwiązań, a nie produktów. Kamera sama w sobie jest jedynie produktem, a my oferujemy całe rozwiązanie.

Milestone Systems – w odróżnieniu od większości spółek, które rozwój zawdzięczają kompleksowej ofercie – zdecydował się pozostać przy oprogramowaniu. W sprawozdaniu za rok 2015 firma szczyci się 32-procentowym wzrostem uzyskanym zarówno ze sprzedaży platformy otwartej, jak i dzięki prężnie działającej sieci partnerskiej.

Ze względu na zaciekłą konkurencję wiele spółek wykorzystuje możliwości spoza tradycyjnego obszaru zastosowań systemów security, aby podtrzymać wzrost obrotów. Przykładowo, tajwański Hi Sharp (który nie znalazł się wprawdzie na liście TOP 15) wkracza w nisze, takie jak systemy zabezpieczenia pojazdów, które umożliwiają prowadzenie pełnego dozoru nad flotą poprzez kamery pokładowe i rejestratory mobilne DVR. – W przeszłości przychody z działalności w obszarze security dominowały nad sprzedażą zabezpieczeń pojazdów. Teraz proporcje się odwróciły – ocenił Jerry Chiang, prezes Hi Sharp. – Przed wejściem na rynek zabezpieczeń pojazdów trzeba wyrobić sobie renomę jako producent systemów zabezpieczeń technicznych. Dla innych producentów security z Tajwanu, którzy także mają doświadczenie w tym zakresie, Hi Sharp jest bezkonkurencyjny.

Dwaj chińscy giganci na rynku telewizji dozorowej, Hikvision Digital Technology i Dahua Technology, zajmują podobne pozycje pod względem zarówno łącznych przychodów, jak i dynamiki ich wzrostu.
Hikvision – obecnie numer 1 na głównej liście TOP 50 – zajmuje 4. lokatę pod względem wzrostu. Z kolei Dahua plasuje się na 4. pozycji pod względem przychodów i na 5. miejscu, biorąc pod uwagę zwiększenie wartości sprzedaży.

Konkurencja na rynku zabezpieczeń technicznych jest dziś większa niż kiedykolwiek, co utrudnia firmom osiągnięcie trwałego wzrostu przychodów. Producenci mogą więc zdobywać przewagę konkurencyjną, oferując rozwiązania kompleksowe, odpowiadające potrzebom klientów. Dowodzi tego analiza działania najszybciej rozwijających się spółek ujętych w rankingu TOP 50.

Zobacz komentarze firm osiągających największe wzrosty