Ochrona uniwersytetów i kampusów za pomocą systemu SSP ZETTLER
Wymagania dotyczące instalacji odpowiedniego systemu sygnalizacji pożarowej w obiektach uniwersyteckich zwykle łączą wyzwania związane z ochroną budynków uczelni, audytoriów i budynków zakwaterowania studentów (domów akademickich), które są zbliżone do hoteli. Uniwersytety różnią się wielkością w zależności od liczby studentów, która może wahać się od kilkuset do wielu tysięcy, a wymagania dotyczące automatycznego wykrywania pożaru zależą od wielkości obiektu i liczby mogących przebywać w nim osób.
Uczelnie są bardzo zróżnicowane liczebnie, wybrana technologia wykrywania pożaru powinna odpowiadać środowisku, m.in. salom wykładowym, bibliotekom, laboratoriom i terenom badawczym, obiektom rekreacyjnym i budynkom mieszkalnym dla studentów. Ze względu na zmienny cykl powstawania potencjalnych zagrożeń w niektórych obszarach mogą obowiązywać inne zasady ochrony ppoż., a system SSP będzie musiał się dostosowywać do zmiennego zagrożenia.
Unikanie fałszywych alarmów ma kluczowe znaczenie
Zakłócenia dnia pracy spowodowane niechcianymi alarmami mogą być uciążliwe (zwłaszcza podczas egzaminów), dlatego czynnik niezawodności jest niezwykle ważny przy wyborze odpowiedniego systemu. Kompleksowy system sygnalizacji pożarowej ZETTLER został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu optymalnej wydajności/skuteczności przez cały czas.
Uczelnia może zmieniać układ pomieszczeń w obiekcie w związku z jego modernizacją lub rozbudową, dlatego przy zmianie warunków ochrony ppoż. również system SSP powinien zostać zmodernizowany i dostosowany do nowych warunków pracy. Często jednak ten fakt jest ignorowany, a to zwiększa ryzyko niepożądanych alarmów.
Ten problem rozwiązuje zainstalowanie czujek wielosensorowych 850PC. Czujka ma sześć trybów detekcji i wykorzystuje trzy kanały wykrywania: ciepło, dym i tlenek węgla. Kanały te są połączone w oprogramowaniu, zapewniając optymalną detekcję adekwatną do danego ryzyka. Jeśli jeden lub dwa z nich zmienią się, tryb wykrywania można odpowiednio dostosować. Zmiana trybów może być tak prosta, jak naciśnięcie przycisku na centrali, a jeśli wymagana jest trwała zmiana, łatwo jej dokonać w oprogramowaniu.
Czujkę 850PC można skonfigurować jako wysokowydajny detektor optyczny, detektor z kompensacją tlenku węgla (pożar), czujnik tlenku węgla (gaz toksyczny), detektor ciepła lub jako elastyczny lub uniwersalny (wysoka czułość) detektor optyczny. Czujki z serii 850 są dostępne z wbudowanym izolatorem zwarć i wykorzystują zaawansowaną sygnalizację cyfrową, zapewniającą niezawodną komunikację z centralą SSP ZETTLER. Technologia MZX gwarantuje niezawodność przez cały okres eksploatacji.
System można rozbudowywać wraz ze wzrostem wymagań
Uniwersytety muszą nadążać za rozwojem, a zwiększenie liczby studentów będzie wymagało dodatkowych zasobów i infrastruktury. Z czasem kampus będzie się rozrastał, potrzebne będą nowe budynki z nową detekcją pożaru.
Asortyment central PROFILE Flexible jest wysoce skalowalny i może się powiększać wraz ze zmianą wymagań. Dzięki mechanizmowi kart rozszerzeń centrale PROFILE Flexible można łatwo rozbudowywać i dostosować do specyficznych nowych wymagań realizacji, jeśli obiekt zmieni charakter lub zostanie rozbudowany. Centrala została specjalnie zaprojektowana, aby oferować zwiększoną wydajność pętli i opcję współdzielenia pętli, co zapewnia jeszcze większą elastyczność w projektowaniu systemów i niższe koszty instalacji.
Urządzenia systemu sygnalizacji pożarowej ZETTLER oferują szeroką gamę rozwiązań, dzięki którym obiekt uniwersytecki będzie zawsze bezpieczny.
Więcej informacji na stronie: www.zettlerfire.com
Johnson Controls International
ul. Krakowiaków 50
02-255 Warszawa
krzysztof.wiech@jci.com