#Smart City

Otwieramy drzwi firmie Skanska na jej potrzeby integracyjne

Oddział firmy Skanska w Polsce jest częścią międzynarodowego przedsiębiorstwa budowlanego i deweloperskiego Skanska. Firma potrzebowała doskonałej jakości systemu kontroli dostępu dla swojej komercyjnej inwestycji High5ive w centrum Krakowa, który pomógłby przyciągnąć najemców, a także nabywców do tych nowoczesnych biurowców. Skanska zdecydowała, że najlepszym wyborem będzie system AEOS.

Rzut oka na fakty

  • Trzy budynki z oddzielnymi systemami KD
  • Zarządzanie gośćmi za pomocą kodów QR
  • System parkingowy
  • Automatyczne sterowanie kierunkiem jazdy w windach
  • Połączenie z aplikacją Connected by Skanska
  • Przejrzyste raportowanie

Najwyższe standardy kontroli dostępu fizycznego

W swoich poprzednich budynkach firma Skanska korzystała z różnych systemów kontroli dostępu, ale tym razem postanowiła poszukać innego rozwiązania. Aby spełnić oczekiwania przyszłych najemców i potencjalnych nabywców, nowy system musiał nie tylko zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa, ale także być kompatybilny z systemami innych firm.

Inteligentne parkowanie i zarządzanie gośćmi

Jednym z elementów integracji, który firma Skanska chciała wprowadzić wraz z nowym systemem kontroli dostępu, było zarządzanie gośćmi. Przedsiębiorstwu zależało na możliwości wstępnej rejestracji odwiedzających, którzy po przybyciu na teren obiektu otrzymywaliby kod QR zapewniający dostęp do budynku. Co więcej, firma chciała zintegrować system parkingowy, który umożliwiłby sprawne przywitanie gości, zanim jeszcze dotrą do budynku.

Integracja systemu wind z systemem KD

Skanska chciała również zintegrować system kontroli dostępu z systemem Schindler Port sterującym kierunkiem jazdy wind. Synchronizacja wind z kontrolą dostępu staje się coraz bardziej popularna w budynkach komercyjnych; podnosi poziom bezpieczeństwa poprzez ograniczenie uprawnień pasażerów do określonych pięter, na których windy mogą się zatrzymywać. Rozwiązanie takie jest też wygodniejsze zarówno dla pracowników, jak i gości – usprawnia przepływ ruchu, a także automatycznie uwzględnia indywidualne wymagania pasażerów, m.in. potrzebę większej przestrzeni czy dłuższego czasu otwarcia drzwi.

W ramach integracji firmie Skanska zależało, aby nowy system kontroli dostępu płynnie działał z Connected by Skanska – inteligentną aplikacją, dzięki której najemcy mogą:

  • zarządzać uprawnieniami dostępu do poszczególnych pięter za pomocą jednego oprogramowania,
  • zarządzać specjalnymi uprawnieniami, takimi jak przypisanie docelowego piętra do każdego użytkownika lub ustawienie różnych rodzajów połączeń (np. dla VIP-ów lub osób z niepełnosprawnościami),
  • szybko reagować na działania użytkowników (np. numer windy przypisanej do każdej osoby jest wyświetlany natychmiast po przyłożeniu identyfikatora do czytnika),
  • korzystać z różnych rodzajów identyfikatorów, w tym kart, telefonów komórkowych i kodów QR.
Fot. Skanska

Scentralizowana platforma zapewniająca najwyższe bezpieczeństwo

Oprócz niezbędnych wymagań dotyczących integracji, Skanska chciała mieć system kontroli dostępu bezpieczny, stabilny i scentralizowany. Ważne było, aby dało się zarządzać uprawnieniami i identyfikatorami za pomocą jednej platformy, a także by rejestrować zdarzenia i łatwo je raportować w jednym miejscu.

AEOS spełnia surowe wymagania

Przekonana, że system AEOS może spełnić jej wymagania, Skanska wdrożyła go w jednym z budynków w ramach inwestycji
High5ive w 2019 r. Po tym, jak wdrożenie systemu zakończyło się sukcesem, zdecydowała się zainstalować AEOS w dwóch pozostałych budynkach inwestycji – w 2020 i 2021 roku.

Cenna wiedza ekspercka

Skanska docenia również głęboką wiedzę firmy Nedap nt. sposobów ulepszania systemów bezpieczeństwa, a także doświadczenie i umiejętności, jakie zapewnia sieć jej partnerów handlowych. Mogła wybierać spośród wielu wysoko wykwalifikowanych i certyfikowanych partnerów handlowych specjalizujących się w instalacji i obsłudze systemu AEOS. Zdecydowała, że najlepszym wyborem będzie firma Urkom, która spełni wszystkie jej oczekiwania. Cały proces przebiegł sprawnie, a uruchomienie i integracja nowych systemów kontroli dostępu były bezproblemowe.

– Współpraca naszego zespołu Skanska z firmą Nedap, jej partnerem biznesowym Urkom oraz firmą programistyczną Umbitious była naprawdę owocna. Dzięki temu, że system AEOS bazuje na otwartych standardach, byliśmy w stanie przeprowadzić wszystkie integracje z systemami innych firm, na których nam zależało. Mamy system kontroli dostępu najwyższej jakości, który spełnia wymagania najemców i zwiększy szansę na sprzedaż budynków – powiedział Filip Dykas, oddział Skanska w Polsce

Fot. Skanska

Nedap zaprosił również do zespołu projektowego programistyczną firmę Umbitious, która ma bogate doświadczenie w integracji systemu AEOS z oprogramowaniem innych firm. Wniosła ona niezwykle wartościowy wkład w proces tworzenia płynnej integracji AEOS z systemem dla wind Schindler Port.

Oprócz wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jaki zapewnia AEOS, jednym z głównych powodów, dla których Skanska zdecydowała się na ten system, była jego otwarta architektura. Ponieważ AEOS ma budowę opartą na otwartych standardach oraz otwartych interfejsach API, umożliwia integrację z szeroką gamą systemów innych firm, a w razie potrzeby można go łatwo rozbudowywać.

Nedap Security Management
al. Niepodległości 18
02-653 Warszawa
www.nedapsecurity.com/pl/

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.