Strona główna Kontrola Dostępu Innowacyjne rozwiązania kontroli dostępu firmy ZKTeco

Innowacyjne rozwiązania kontroli dostępu firmy ZKTeco

Marek Piotrowski


Kontrola dostępu najczęściej kojarzy się nam ze złożonym systemem kontrolerów, terminali, czytników i elementów dodatkowych połączonych specjalnymi przewodami ze specjalistycznym oprogramowaniem instalowanym na dedykowanym komputerze stanowiska ochrony.

Firma ZKTeco specjalizująca się w systemach KD opracowała szereg rozwiązań ułatwiających instalację i obsługę systemów opartych na serii kontrolerów ATLAS, które nie tylko nie wymagają zewnętrznego oprogramowania, lecz także mają kilka innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo chronionych obiektów.

Kontrolery ATLAS

Kontroler Atlas ma wbudowaną intuicyjną aplikację w języku polskim do zarządzania kontrolą dostępu. Jego instalacja i obsługa nie wymagają dodatkowego zewnętrznego oprogramowania. Dzięki wbudowanemu web serwerowi potrzebna jest tylko przeglądarka internetowa. Takie rozwiązanie pozwala administratorowi systemu zaoszczędzić czas i sprawia, że aplikacja do zarządzania siecią będzie odizolowana i bezpieczna od powodujących czasem konflikty innych aplikacji. Wystarczy wejść na adres IP kontrolera, aby uzyskać dostęp do potężnego oprogramowania KD z zarządzaniem użytkownikami, przejściami, uprawnieniami, harmonogramami itp. Środowisko internetowe umożliwia zaimplementowanie map do monitorowania drzwi. Kontrolery obsługują też funkcje anti-passback, pierwsza karta, multi-karta, hasło przymusu oraz dowolny rodzaj konfiguracji na realizowanych czytnikach lub terminalach.

Istnieją dwa rodzaje kontrolerów Atlas. Kontrolery Atlas Prox obsługujące czytniki kart RFID i kody oraz Atlas Bio, które dodatkowo obsługują czytniki biometryczne. Oba obsługuje się w ten sam sposób. Jeśli instalacja wymaga zastosowania więcej niż jednego kontrolera, konfiguracja również jest prosta, ponieważ sterowniki można skonfigurować tak, że jeden z nich będzie nadrzędny, a pozostałe podrzędne. Dostęp do całego systemu i zarządzanie nim odbywa się przez adres IP kontrolera nadrzędnego.

Jeden system oparty na kontrolerach Atlas obsługuje do 84 przejść przy wykorzystaniu 21 kontrolerów podrzędnych. Oprócz tego przechowuje dane 5000 użytkowników, wraz z ich odciskami palców i kartami RFID, oraz zapisuje do 10 000 ostatnich zdarzeń. Oprócz popularnej w KD technologii opartej na interfejsie Wiegand, w kontrolerach dodano możliwość komunikacji z czytnikami z bezpiecznym (szyfrowanym) kodowaniem OSDP.
Prostota instalacji wynika również z faktu, że kontroler łączy się z siecią internetową za pomocą kabla Ethernet uzupełnionego o zasilanie PoE. Istnieje też możliwość połączenia go przez sieć Wi-Fi w przypadkach, gdy instalacja nie pozwala na połączenie przewodowe.
Dostępna dla systemów iOS i Android bezpłatna aplikacja pozwala w sposób intuicyjny i praktyczny konfigurować, dodawać lub usuwać użytkowników, a także zdalnie przypisywać lub zmieniać im uprawnienia.


Oprogramowanie jest dostępne w języku polskim

Dynamiczne kody QR i czytniki serii QR600

Jednym z najnowszych rozwiązań firmy ZKTeco są dynamiczne kody QR. Zwiększają one bezpieczeństwo w systemach KD wyposażonych w modne ostatnio czytniki kodów QR. Dzięki funkcjom kontrolerów ATLAS i ich współpracy z produkowanymi przez ZKTeco nowymi czytnikami serii QR600 możliwe jest generowanie i odczyt dynamicznych kodów QR.

ZKTeco Europe
Carretera Fuencarral 44, Edificio 1, Planta 2,
28108 Alcobendas, Madryt
marek.piotrowski@zkteco.eu
www.zkteco.eu