Strona główna Rozległe i rozproszone Przełom dla polskiego sektora przemysłowego

Przełom dla polskiego sektora przemysłowego

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 zostało uruchomione przez firmę APA Group w Gliwicach. Projekt ma charakter edukacyjny. Jest skierowany do sektora przemysłowego. Pokazuje technologie Przemysłu 4.0 w rzeczywistym użyciu i uczy analizy kluczowych danych produkcyjnych.

Pierwsze uruchomienie

Gliwicka firma APA Group w czerwcu br., podczas obchodów 20-lecia działalności, uroczyście uruchomiła Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Goście, m.in. przedstawiciele producentów, eksperci automatyzacji, robotyzacji, reprezentanci instytucji gospodarczych, mieli okazję zobaczyć, jak człowiek wydaje polecenie poprzez smartwatch mobilnemu cobotowi (robotowi przeznaczonemu do bezpośredniej intrakcji człowieka z robotem we wspólnej przestrzeni pracy), który następnie uruchamia manualnie proces produkcji na stacji ekspozycyjnej.

Wyższy poziom przemysłu

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 jest szansą dla firm na sprawdzenie nowoczesnych rozwiązań, na których opiera się koncepcja Przemysłu 4.0, takich jak IoT, big data czy machine learning, zanim w nie zainwestują.

Stacja produkcyjna w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pozwoli gościom zarówno na miejscu w Gliwicach, jak i w pełni przez Internet wybrać przykładowy produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem m.in. IoT, big data i machine learning. Po zakończonym cyklu użytkownik (menedżer, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów czy zużycia energii i emisji CO2. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie jednego komponentu. Tak szybka analiza danych i w tak szerokim zakresie nie była do tej pory dostępna dla sektora przemysłowego w Polsce.

Projekt ważny społecznie

– W jednym z raportów Agencji Rozwoju Przemysłu możemy przeczytać, że gęstość robotyzacji w Polsce wynosi 46 robotów na 10 tys. osób. W Korei jest to 531 robotów, a w Niemczech 301. To teraz bije dzwon dla przedsiębiorców. Technologia, chociażby za sprawą takich platform, jak NAZCA 4.0, jest na wyciągnięcie ręki. Jesteśmy w przededniu ogłoszenia przez państwo polskie ulgi na robotyzację. Już dzisiaj można korzystać z licznych dofinansowań na innowacje. Nie ma na co czekać. Uciekający czas powoduje, że inni spijają śmietankę. Ci, którzy skorzystają z pierwszej fali Przemysłu 4.0, wykroją największy kawałek tortu – wyjaśnia Artur Pollak, prezes Zarządu w APA Group.

Projekt NAZCA 4.0 jest skierowany przede wszystkim do właścicieli zakładów produkcyjnych, ale także do menedżerów, automatyków, planistów czy kierowników produkcji. Żeby do niego dołączyć, trzeba skontaktować się z APA Group lub zapisać do grupy eksperckiej na LinkedIn („Industry 4.0 | IIoT | Automatyzacja – na poważnie”).

Kluczem do optymalizacji procesu jest zbieranie danych na jego temat i mierzenie go. Nie da się optymalizować czegoś, o czym nie mamy pojęcia. Więc najpierw musimy zebrać dane, zastanowić się, w czym tkwi problem i co moglibyśmy poprawić – mówi Maciej Walczak, kierownik projektów Industry 4.0 w APA Group. – To jest projekt, który ma umożliwić firmom bycie jeszcze bardziej konkurencyjnymi, czyli wytwarzanie produktów spersonalizowanych, ułatwienie produkcji wydajnej, niskokosztowej, o wysokich parametrach produktu końcowego. Ma zwiększyć świadomość menedżerów i służb utrzymania ruchu na temat stanu naszych urządzeń produkcyjnych.

APA Group
ul. Tarnogórska 251
44-105 Gliwice
https://www.apagroup.pl