Strona główna Rozległe i rozproszone Rozwiązania Hikvision dla branży ochrony

Rozwiązania Hikvision dla branży ochrony

Tomasz Migdał


Branża ochrony na przestrzeni kilku ostatnich lat bardzo się zmieniła. Wpłynął na to przede wszystkim bardzo duży wzrost kosztów pracy pracowników ochrony, spowodowany decyzjami o ozusowaniu umów na zlecenie, wzroście płacy minimalnej czy stawek godzinowych. Te zmiany przyczyniły się do tego, że zaczęto więcej inwestować w technikę i w bardziej wyszkolonych pracowników. Transformację tę przyspieszyła pandemia, podczas której zapotrzebowanie na ochronę fizyczną bardzo zmalało. Aktualnie wiele firm ochrony stosuje już nowoczesną technologię na masową skalę.

Dziś większość firm nadzoruje obiekty zdalnie za pomocą kamer wyposażonych w funkcje analityczne. To jest obszar, w którym Hikvision, jako największy światowy producent, ma dużo do zaoferowania. Wielu naszych klientów stosuje kamery wyposażone w technologię AcuSense, która wspierana przez algorytmy głębokiego uczenia, z bardzo dużą dokładnością rozpoznaje, czy alarm został wywołany przez osobę, pojazd lub inny obiekt. W zależności od tego, na czym operator stacji monitoringu chce skupić uwagę, alarm włącza się tylko w przypadku wykrycia tego konkretnego obiektu.

Dzięki AcuSense firmy ochrony mogą dużo szybciej reagować na zdarzenia na podstawie niezawodnych i zweryfikowanych alarmów o wtargnięciach na chroniony obszar. Mogą też wykorzystać wbudowane możliwości nadawania ostrzeżeń wizualnych (migające światło) i dźwiękowych (komunikat głosowy), które odstraszają potencjalnych włamywaczy przed wejściem na teren lub do budynku. W rezultacie użytkownicy przenoszą bezpieczeństwo na wyższy poziom, mogąc szybciej reagować na incydenty, jeszcze zanim dojdzie do strat lub szkód.

Najnowszymi produktami wprowadzonymi do sprzedaży są kamery ColorVu drugiej generacji, które rejestrują kolorowy obraz dobrej jakości nawet w bardzo słabych warunkach oświetleniowych. Dodatkowo są fabrycznie wyposażone w technologię AcuSense, co czyni je idealnym produktem dla firm ochrony.

Wzbogacone możliwości kamer Hikvision ColorVu o rejestrowanie szczegółów przy słabym oświetleniu są wynikiem zastosowania dwóch przełomowych rozwiązań w zakresie technologii sprzętowych: zaawansowanych obiektywów i wysokowydajnych przetworników obrazu. W wizyjnych systemach dozorowych informacje związane z kolorami mają kluczowe znaczenie dla identyfikacji szczegółów zdarzeń, zwłaszcza w nocy. Konwencjonalne kamery z oświetlaczami IR zapewniają w nocy jedynie obraz czarno-biały. W efekcie ludzie, pojazdy czy inne ważne obiekty mogą być rozmyte i wtapiać się w tło, co utrudnia rozróżnienie krytycznych elementów. Technologia Hikvision ColorVu rozwiązuje ten problem, umożliwiając kamerom generowanie kolorowych obrazów nawet w bardzo ciemnym otoczeniu.

Firmy ochrony – korzystające z takich produktów – mogą zredukować czas, który poprzednio musieli poświęcić na weryfikację zdarzeń alarmowych. Teraz analityka wskazuje, czy faktycznie pojawia się zagrożenie. Dzięki algorytmom głębokiego uczenia kamery ColorVu potrafią odróżnić ludzi i pojazdy od innych poruszających się obiektów, takich jak zwierzęta, liście czy deszcz. Alarmy zostaną wyzwolone tylko wtedy, gdy nastąpi włamanie wg wcześniej ustawionej klasyfikacji. Dzięki temu rozwiązaniu zarejestrowany materiał wizyjny można przeglądać wg kategorii (ludzie, pojazdy), a klasyfikacja obiektów znacznie poprawia wydajność wyszukiwania. Praca operatora staje się efektywniejsza, a firma ochrony może oferować swoje usługi większej liczbie klientów w bardziej konkurencyjnej cenie.

Nowo wprowadzone na rynek kamery ColorVu oferujące wzbogacone opcje obejmują modele zarówno analogowe Turbo HD (serie DF8T/DF3T/serie DF0T), jak i sieciowe. Dostępne są również kamery ColorVu 4K, które zapewniają kolorowe obrazy w ultrawysokiej rozdzielczości w dzień i w nocy. Dzięki lepszej jakości obrazu i bogatszym detalom kamery 4K ColorVu mogą być stosowane w jeszcze szerszym zakresie, wszędzie tam, gdzie niezbędne są wyraźne obrazy o wysokiej rozdzielczości.

Ponadto firma Hikvision dodała do nowych modeli ColorVu kamery zmiennoogniskowe, które pozwolą użytkownikom na powiększanie kolorowych obrazów nawet w nocy oraz idealne ustawienie kadru obserwacji.
Obiektywy kamer ColorVu zachowały superprzysłonę F1.0, co oznacza, że do przetwornika dostaje się czterokrotnie więcej światła niż w konwencjonalnych kamerach (z aperturą F2.0). Ma to kolosalny wpływ na jakość obrazu oraz działanie funkcji analitycznych.

Główne korzyści z zastosowania kamer ColorVu:

1. Obraz o wysokiej rozdzielczości (4K) z dużą liczbą szczegółów.
2. Lepsze wrażenia wizualne:

– zrównoważona jasność,
– superprzysłona F1.0 i zaawansowany przetwornik obrazu gwarantują realistyczne odwzorowanie szczegółów,
– doskonała skuteczność w warunkach słabego oświetlenia.

3. Całodobowe generowanie kolorowego obrazu o jakości ulepszonej przez technologię AcuSense.

Aby ochrona obiektu była kompleksowa, oprócz kamer systemu CCTV wyposażonych w funkcje analityczne firma Hikvision oferuje również systemy kontroli dostępu, sygnalizacji włamania, interkomy, głośniki IP oraz platformę do integracji i zarządzania systemami bezpieczeństwa HikCentral. Za jej pomocą z łatwością można zarządzać wszystkimi wymienionymi systemami, zapewniona jest także międzyoperacyjność. Codzienne operacje, chociażby najbardziej istotna wideoweryfikacja zdarzeń stają się bardziej efektywne.

Platforma HikCentral Professional umożliwia użytkownikom przeglądanie map i zdarzeń podczas podglądu obrazu na żywo oraz w materiale odtwarzanym, dostarcza raporty dotyczące stanu zasobów i liczby zdarzeń alarmowych, śledzi obiekt, dostarcza też okna podręcznych alarmów i wiele innych opcji. Jednocześnie moduł serwisowy tej platformy i raporty o błędach dla wszystkich powyższych systemów zapewniają poprawne działanie systemu.

Platforma HikCentral oferuje szereg modułów przydatnych w różnych zastosowaniach. Jednym z nich jest moduł ochrony perymetrycznej. W tradycyjnych systemach operatorzy muszą obserwować wiele monitorów, aby chronić strefę zewnętrzną firmy. HikCentral Professional VMS pozwala w inteligentny sposób łączyć informacje z różnych źródeł, aby zapewnić świadomość sytuacyjną i maksymalnie ograniczyć fałszywe alarmy.

Nowością – co należy podkreślić – jest możliwość łatwej integracji platformy HikCentral z istniejącymi programami, takimi jak AD Info, Kronos czy SafeStar, stosowanymi przez firmy ochrony w Polsce w swoich stacjach monitorowania. Wystarczy wykorzystać do tego specjalną wtyczkę software’ową HikCentral Gateway. Wówczas operator może skupić się tylko na oprogramowaniu stacji monitorowania, alarmy przychodzą automatycznie, co jest bardzo efektywne.

Hikvision Poland
ul. Żwirki i Wigury 16B, 02-092 Warszawa
info.pl@hikvision.com
https://www.hikvision.com/europe/