#Infrastruktura krytyczna #Kontrola dostępu

REDSCAN – zapewnienie bezpieczeństwa w obiektach infrastruktury krytycznej

Wykorzystanie technologii skanowania wiązką lasera
do zapewnienia bezpieczeństwa w obiektach infrastruktury krytycznej.

Stosowanie nowoczesnych technologii oraz integracja systemów zabezpieczeń to najskuteczniejsza droga prowadząca do zapewnienia bezpieczeństwa w obiektach infrastruktury krytycznej. Producenci urządzeń security prześcigają się w stosowaniu coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Wykorzystanie rozbudowanego systemu ochrony może prowadzić do występowania dużej liczby niepożądanych alarmów. Takie zjawisko daje efekty odwrotne do zamierzonych – brak wiary w skuteczność działania systemu i zniechęcenie operatora. Optex – największy na świecie producent zewnętrznych czujek ruchu – w swoich najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach wykorzystuje technologię laserową.

RLS-2020

REDSCAN RLS-3060 oraz REDSCAN RLS-2020 to dwa modele urządzeń wykorzystujących tę samą technologię skanowania przestrzeni wiązką lasera podczerwonego (dł. fali 905 nm, zakres niewidzialny). Promień lasera jest kierowany w określony punkt za pomocą lustra obracającego się na poduszce elektromagnetycznej – w przypadku RLS-3060 z prędkością 20 razy na sekundę, RLS-2020 – 40 razy na sekundę.

Podstawowym parametrem do analizy jest czas przelotu, czyli czas od momentu emisji każdej wiązki do jej powrotu do odbiornika po odbiciu od przeszkody. Analiza zależności kąta, czasu i odległości dla każdej wiązki pozwala na obliczenie rozmiarów intruza oraz odległości, jaką pokonał. Stanowi to podstawę do wysłania sygnału alarmowego generowanego przez poruszającego się człowieka, a nie zwierzę czy pojazd. Wszystkie procesy obliczeniowe odbywają się w układach elektronicznych czujki i nie wymagają wsparcia przez komputer zewnętrzny. Czujki mogą być zasilane z wykorzystaniem Power over Ethernet (PoE) i mogą wysyłać alarmy za pomocą tradycyjnych wyjść przekaźnikowych lub używając komunikacji IP.

Różnice pomiędzy modelami czujek skanujących REDSCAN

Użycie czujek laserowych Optex jako uzupełnienie działania systemów dozoru wizyjnego pozwala zredukować liczbę fałszywych alarmów (wywoływanych np. przez opady atmosferyczne, słabe oświetlenie czy owady fruwające przed obiektywem kamery lub pełzające po nim) nawet o 70–80%. Urządzenia są zintegrowane z produktami wszystkich głównych producentów systemów telewizji dozorowej, np. Axis, Milestone, Geneteck, Hikvision, Gemos (więcej na www.optex-vms.com).

REDSCAN Manager – oprogramowanie do zarządzania wszystkimi czujkami skanującymi firmy Optex – ma duże możliwości konfiguracji parametrów, zapewnia dopasowanie kształtu obszaru detekcji do wymagań użytkownika, rozmieszczenie stref alarmowych, wybór algorytmu pracy. Znacznym ułatwieniem dla operatora strojącego czujkę jest wizualizacja strefy detekcji – operator widzi to samo, co czujka. Takie rozwiązanie jest bliskie temu, z jakim mamy do czynienia, stosując funkcje analizy wizyjnej.

RLS-3060

REDSCAN RLS-3060 tworzy strefę detekcji o promieniu 30 m i kącie 190 stopni w poziomie lub w pionie (pod kątem). Duża szybkość i rozdzielczość skanowania sprawiają, że obszar działania jest niewidzialną taflą niewielkiej grubości, której kształt można dopasować do wymagań aplikacji. REDSCAN znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba precyzyjnego ukształtowania strefy alarmowania. Łatwa integracja z systemami CCTV umożliwia szybką weryfikację zdarzenia.

Czujka laserowa jest np. stosowana jako zewnętrzne zabezpieczenie dachu i ścian budynków, wirtualny sufit w centrach handlowych i magazynach czy kurtyna w muzeach. Doskonale sprawdza się w zakładach penitencjarnych, gdzie służy do zabezpieczenia murów i ogrodzenia, fasad pawilonów oraz wewnętrznej strefy podejścia do ogrodzenia. Czujkę RLS-3060 zastosowano w wielu projektach wymagających wysokiego poziomu zabezpieczenia.

W konstrukcji swojego nowego produktu firma Optex wykorzystała doświadczenia i oczekiwania użytkowników czujek. Bardziej wydajny procesor pozwala na wykrywanie obiektów (przy instalacji wewnątrz budynków) poruszających się z większą prędkością – 16,2 km/h (biegacz) przy montażu prostopadle do podłoża lub 45 km/h (skuter) przy montażu pod kątem 30 stopni. Kolejnym ulepszeniem jest detekcja obiektów o małych rozmiarach. RLS-2020S może wykrywać obiekty wielkości pudełka zapałek. Ważną innowacją jest możliwość zmiany scenariusza działania z użyciem fizycznego wejścia (kontrola dostępu, przycisk, manipulator).
Wszystko to sprawia, że RLS-2020S może być stosowana w obiektach wysokiego ryzyka, takich jak lotniska, budynki administracji rządowej czy centra obróbki danych. Uwagę zwraca również niższa cena nowego rozwiązania.

RLS-2020S zabezpiecza zewnętrzne ściany magazynu

Technologia użyta w czujkach skanujących REDSCAN może zapewnić efektywną ochronę w miejscach wymagających wysokiego poziomu ochrony. Wprowadzenie do oferty nowego produktu o innej charakterystyce ułatwia projektowanie systemu i pozwala na optymalizację kosztów wdrożenia aplikacji.

Optex Security
ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7b
02-366 Warszawa
www.optex.com.pl

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.