Rozwiązania Hikvision dla przemysłu
Zbigniew Morawski
Hikvision Polska
Zastosowanie urządzeń i systemów VSS (system dozoru wizyjnego) jest powszechnie kojarzone z prewencją i funkcjami związanymi z ochroną obiektu czy to przed wtargnięciem intruza, czy kradzieżą mienia (pozwalają rozpoznać i zidentyfikować intruza). Dzięki coraz większej mocy obliczeniowej i inteligencji wbudowanej w urządzenia, systemy te pełnią również inne, ważne z punktu biznesowego, funkcje.
Zwiększenie bezpieczeństwa BHP
Zmorą dużych zakładów, w których działają firmy podwykonawcze, jest nieprzestrzeganie przepisów BHP. Poziom bezpieczeństwa życia i zdrowia osób tam pracujących można podnieść dzięki zastosowaniu kamer serii iDS-2CD7A46 wyposażonych w algorytmy głębokiego uczenia się. Jedną z funkcji tych kamer jest detekcja kasku ochronnego na głowie. Urządzenie musi najpierw rozpoznać, czy obserwowany obiekt jest człowiekiem, a następnie określić, czy nosi kask ochronny. Skuteczność algorytmu jest duża i nie powoduje zmęczenia operatora fałszywymi alarmami.
Innym przykładem urządzeń chroniących zdrowie pracowników w czasie pandemii COVID są kamery wykorzystywane do pomiaru temperatury ciała przy wejściach do zakładów. Systemy te nie muszą gromadzić danych związanych ze stanem zdrowia pracowników, żeby pełnić funkcję przesiewową i zabezpieczyć zakład przed kryzysem związanym z zakażeniem COVID-19. Hikvision oferuje zarówno kamery stacjonarne, np. DS-2TD2636B-15/P, jak i terminale do samodzielnej kontroli MinMoe.
Kontrola ruchu pojazdów
Kamery mogą kontrolować ruch pojazdów na terenie zakładu, nadzorując miejsca, gdzie niedozwolone jest zatrzymywanie, parkowanie, zawracanie czy jazda w nieodpowiednim kierunku. Dla dużych zakładów pomocne mogą być kamery PTZ serii iDS-2VS435-F840-EY z zaimplementowanymi algorytmami kontroli ruchu pojazdów. Oprócz standardowego przechwytywania obrazów mają funkcję robienia zdjęć, które można później wykorzystać do szybkiego przeszukania archiwum.
W pojazdach wykorzystywanych w procesach produkcyjnych stosuje się urządzenia mobilne, zapewniające komfort pracy operatorom oraz gromadzące materiał archiwalny, dzięki czemu łatwiej odtworzyć ewentualny przebieg wypadku. Montuje się je na dźwigach, maszynach przeładunkowych czy pojazdach specjalnych. Urządzenia dedykowane do pojazdów mają specjalną obudowę odporną na zapylenia i występujące wibracje. Przykładem jest rejestrator 32-kanałowy DS-MP3516-RH.
Zabezpieczenie przeciwpożarowe
Również i na tym polu widać powolny, ale nieuchronny postęp w kierunku zastosowań urządzeń systemów VSS. Wiosną tego roku firma Hikvision otrzymała dla swoich urządzeń certyfikaty francuskiego laboratorium CNPP potwierdzające przydatność kamer do detekcji temperatury. Warto zaznaczyć, że do niedawna na ryku nie było ocen niezależnych ośrodków dla tego typu kamer i producenci, by przekonać klienta, musieli wspomagać się własnymi badaniami i torami testowymi. Certyfikacji poddano kamery stałopozycyjne i obrotowe, co daje klientom możliwość swobodnego dostosowania urządzeń do konkretnych aplikacji. Certyfikowane kamery pracują z przetwornikami obrazu o rozdzielczości 384 x 288 oraz 640 x 512 i są dostępne w wersjach termowizyjnej oraz dualnej (z powiązaną kamerą światła widzialnego). Kamery termowizyjne stosuje się do ochrony ppoż. takich obiektów, jak taśmociągi, stacje energetyczne, turbozespoły, składowiska paliw itd.
Ciekawą propozycją zabezpieczenia obiektów przemysłowych są kamery PTZ i na głowicach uchylno-obrotowych, mające możliwość skanowania terenu. Skanowanie odbywa się z wykorzystaniem presetów i definiowanych scen. W każdej scenie można zdefiniować do 10 regionów detekcji.
Hikvision Poland
ul. Żwirki i Wigury 16B,
02-092 Warszawa
info.pl@hikvision.com
https://www.hikvision.com/europe/