Strona główna Zapowiedzi SICUREZZA 2023 – cyfryzacja tematem przewodnim

SICUREZZA 2023 – cyfryzacja tematem przewodnim

Cyfryzacja i nowe technologie są dziś w centrum zainteresowania specjalistów IT i inspektorów ochrony danych. Dlatego SICUREZZA 2023, która odbędzie się 15–17 listopada 2023 r. w Fiera Milano we włoskim Mediolanie, zagłębi się w te kwestie za pośrednictwem Cyber Security Arena i cyklu szkoleń zorganizowanych w celu kontynuowania kultury bezpieczeństwa cyfrowego.

Ewolucja systemów cyfrowych miała znaczący wpływ na bezpieczeństwo, prowadząc do radykalnej transformacji systemów zabezpieczeń technicznych. W wyniku tego procesu pojawiły się nowe wyzwania, ale także ogromne możliwości dla specjalistów ds. bezpieczeństwa.

Klienci nie ograniczają się już do poszukiwania pojedynczych produktów. Szukają coraz bardziej zintegrowanych i spersonalizowanych rozwiązań, które będą spełniały ich potrzeby. Systemy są bardziej złożone i połączone ze sobą, tworząc nowe schematy, które wymagają starannego zarządzania i projektowania.

W związku z tym niezbędna jest ciągła aktualizacja umiejętności i wiedzy w celu zarówno zapewnienia prawidłowego działania zainstalowanych urządzeń, jak i maksymalizacji ich potencjału, przy jednoczesnej ochronie zaangażowanych specjalistów, którzy ponoszą coraz większą odpowiedzialność regulacyjną za te systemy.

Z tego powodu organizatorzy targów SICUREZZA, jednego z wiodących europejskich wydarzeń branżowych, zdecydowali się w tej edycji postawić na szkolenia. Aby rozszerzyć program wystawienniczy, w którym weźmie udział wiele wiodących firm z branży, przygotowano obszerny program konferencji i warsztatów otwarty dla profesjonalistów z branży. Najważniejsze punkty programu w części Cyber Security Arena obejmują program szkoleniowo-informacyjny poświęcony bezpieczeństwu cyfrowemu, zbudowany wokół potrzeb producentów, menedżerów bezpieczeństwa i instalatorów.

CYBER SECURITY ARENA 2023 nabiera kształtów

Wyzwaniem, przed którym stoją wszystkie sektory, jest bezpieczeństwo cybernetyczne związane z postępującą cyfryzacją. Cyberataki są dziś coraz bardziej powszechne, zagrażając danym osobowym i procesom biznesowym. 43% liderów biznesowych uważa, że w ciągu najbliższych dwóch lat prawdopodobnie padną ofiarą cyberataku, dlatego konieczne jest działanie na rzecz obrony przed takimi zagrożeniami.

Co więcej, nawet włoski NNRP uznał znaczenie tego tematu, dokonując większych inwestycji w podniesienie umiejętności i badania w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. To nie przypadek, że jak potwierdza WEF Global CyberSecurity Outlook 2023, na wybory korporacyjne w ciągu najbliższych dwóch lat będą miały coraz większy wpływ takie tematy, jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe (20%), technologia chmury (19%) oraz nowe systemy zarządzania tożsamością i dostępem użytkowników (15%).

Ten scenariusz wymaga natychmiastowego działania, ale menedżerowie ds. bezpieczeństwa, CISO i kadra kierownicza często nadal mówią różnymi językami. Z tego powodu SICUREZZA 2023 po raz kolejny w Cyber Security Arena powołuje projekt Business International, który zajmie się wydarzeniami i edukacją w Fiera Milano, w celu zapewnienia szerokiej wiedzy na temat nadchodzących scenariuszy bezpieczeństwa cybernetycznego i ochrony danych.

Zgodnie z dobrze ugruntowanym formatem Arena będzie gospodarzem rozmów o cyberbezpieczeństwie, spotkań z ekspertami branżowymi, którzy przedstawią swoje poglądy na temat głównych trendów w branży, oraz porad dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego, krótkich sesji szkoleniowych z sugestiami i dobrymi praktykami do natychmiastowego zastosowania.

W ciągu trzech dni targów zaplanowano cztery rozmowy.

Pierwszego dnia zostanie omówiony temat konwergencji oraz integracji technologii informacyjnej (IT) i operacyjnej (OT), co jest coraz bardziej istotnym aspektem, szczególnie dla procesów przemysłowych i sektora produkcyjnego. Ewolucja systemów w tym kierunku niesie znaczne możliwości i jednocześnie duże zagrożenia bezpieczeństwa.

Drugiego dnia zostanie przedstawiona międzynarodowa sytuacja geopolityczna wraz ze scenariuszami cyberataków. Tę kwestię omówią przedstawiciele instytucji włoskiego Ministerstwa Obrony wraz z Krajowym Urzędem ds. Cyberbezpieczeństwa PKWP, Copasi, kluczowi eksperci w dziedzinie geopolityki i bezpieczeństwa cybernetycznego oraz przedstawiciele szczebla C głównych firm reprezentujących infrastrukturę krytyczną Włoch. Po południu czołowi eksperci omówią wpływ na biznes „nowych technologii“, takich jak sztuczna inteligencja, które rewolucjonizują sposób, w jaki żyjemy i pracujemy, oferując wgląd w narzędzia oferowane przez Cyber Threat Intelligence.

Trzeciego dnia zostanie poruszony temat Cyber Security Compliance. W obliczu zmieniających się ram regulacyjnych i związanych z nimi wymogów należy wiedzieć, jak się dostosować. W wydarzeniu wezmą udział eksperci w tej dziedzinie, którzy zaprezentują i doradzą uczestnikom, w jaki sposób dostosować procedury i wszelkie technologie pomocnicze. Popołudnie będzie poświęcone Cyber Awareness, czyli stworzeniu systemu rozwijającego umiejętności osobiste i zawodowe wśród pracowników korporacyjnych, aby byli w stanie zapobiec możliwym sytuacjom krytycznym.

Wskazówki będą zawierać praktyczne i łatwe do zastosowania informacje na temat kluczowych narzędzi analizy ryzyka cybernetycznego, głównych trendów w cyberatakach oraz ryzyka i szkód, jakie nieskuteczne zarządzanie cyberbezpieczeństwem może spowodować w ekosystemie inteligentnego miasta i inteligentnych budynków.

Intensywny program zaprojektowano pod kątem rynku, który przeżywa rewolucję cyfrową. Kultura bezpieczeństwa jest tworzona również poprzez wdrażanie inicjatyw szkoleniowych mających na celu z jednej strony podnoszenie świadomości użytkowników końcowych, z drugiej – nabycia profesjonalnych specjalistycznych umiejętności przez młodych specjalistów oraz zwiększenia, poszerzania i rozwijania umiejętności poprzez przekwalifikowanie niektórych starszych profesjonalistów.

SICUREZZA jest częścią MIBA, Milan International Building Alliance, które organizuje cztery wydarzenia: GEE – Global Elevator Exhibition w całości poświęcone mobilności, ME-MADE expo, wiodące we Włoszech wydarzenie na rzecz innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań w świecie budownictwa, SMART BUILDING EXPO, włoskie wydarzenie referencyjne dla automatyki domowej, budynkowej i integracji technologicznej oraz SICUREZZA, główna impreza targowa we Włoszech i jedna z pierwszych w Europie poświęcona bezpieczeństwu i ochronie przeciwpożarowej. Wspólny mianownik światowych targów obejmuje rozwiązania, materiały i technologie proponowane przez podstawowe sektory do projektowania, budowy i przebudowy budynków poprzez efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój.