Smart City przyszłości
Prawdziwą rewolucję w życiu miejskim wprowadza Arabia Saudyjska. W mieście NEOM nie będzie samochodów i ulic. Mieszkańcy będą żyli w zgodzie z naturą, a wszystko będzie zasilane zieloną energią.
NEOM to nowa wizja przyszłości. To próba zrobienia czegoś, co nigdy dotąd nie powstało, a nadchodzi w czasie, gdy świat potrzebuje świeżych pomysłów i nowych rozwiązań. Mówiąc prościej, NEOM będzie domem dla ludzi, którzy chcą uczestniczyć w budowaniu nowego modelu zrównoważonego życia.
Zlokalizowany w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym, NEOM będzie domem i miejscem pracy dla ponad miliona mieszkańców z całego świata. Znajdą się w nim osiedla, porty i strefy przedsiębiorczości, ośrodki badawcze, obiekty sportowe i rozrywkowe oraz ośrodki turystyczne. Będzie to centrum innowacji przyciągające przedsiębiorców, liderów biznesu i firmy, którym zależy na tworzeniu przełomowych rozwiązań opartych na nowych technologiach. Mieszkańcy NEOM będą wcielać w życie kulturę poszanowania różnic i otwartość na różnorodność. A wszystko to w sprzyjającym i postępowym otoczeniu, w zgodzie z międzynarodowymi normami, z korzyścią dla wzrostu gospodarczego.
Plany dotyczące Neom są szeroko zakrojone. Najnowsza wizja skupia się wokół 170-kilometrowego projektu The Line, liniowego miasta połączonego szybkim pociągiem, bez samochodów, którego powstanie zapowiedział w styczniu br. Mohammed ibn Salman, następca tronu Arabii Saudyjskiej i prezes zarządu NEOM. Obszar otaczać mają cztery inne inwestycje – zwane Neom Bay, Aqaba Region, Neom Mountain i Neom Industrial City. Przewiduje się, że Neom będzie miał 14 sektorów przemysłowych, w tym m.in. energetykę, produkcję żywności i media.
– Do 2050 r. czas dojazdów do pracy zwiększy się dwukrotnie. Ponad miliard ludzi będzie musiał przesiedlić się ze względu na rosnącą emisję CO2 i podnoszący się poziom mórz. Niemal 90% ludności wdycha zanieczyszczone powietrze. Dlaczego mielibyśmy poświęcić przyrodę dla rozwoju? Dlaczego siedem milionów ludzi miałoby umierać co roku z powodu zanieczyszczenia? Czemu mielibyśmy tracić milion osób rocznie z powodu wypadków drogowych? I wreszcie, dlaczego mamy się pogodzić z marnowaniem wielu lat naszego życia na dojazdy do pacy? Z tych powodów konieczne jest przekształcenie koncepcji miasta konwencjonalnego w futurystyczne – powiedział książę Mohammed ibn Salman.
Projekt zakłada zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań. W tym m.in. latające taksówki, które zagwarantują, że podróżowanie pojazdami nie będzie miało jedynie wymiaru transportowego, ale będzie rozrywką. Nowoczesny system bezpieczeństwa, z dronami i kamerami wyposażonymi w technologię do rozpoznawania twarzy będzie gwarantował bezpieczeństwo obywateli. Przewiduje się również wykorzystanie technologii do tworzenia sztucznych chmur i dzięki temu zwiększenie opadów deszczu, niewystarczających dziś w tych rejonach świata. Po mieście będą poruszać się roboty do różnych zastosowań: informacyjnych, sprzątających czy – jako dinozaury – służących dzieciom do zabawy.
Przestrzeń w The Line będzie zdefiniowana do poruszania się pieszo. Wszystkie niezbędne codzienne usługi: szkoły, ośrodki zdrowia, obiekty rekreacyjne, a także tereny zielone będą znajdować się w zasięgu 5-minutowego spaceru. Osiedla będą bazowały na rozwiązaniach sztucznej inteligencji, które zwiększą poczucie bezpieczeństwa i komfort życia mieszkańców.
Twórcy projektu stawiają na zrównoważony rozwój. Tworzone będą inwestycje miejskie ograniczające emisję dwutlenku węgla, zasilane w 100% czystą energią, zapewniające mieszkańcom wolne od zanieczyszczeń, zdrowsze i bardziej zrównoważone środowisko. To jeden z najbardziej złożonych i wymagających projektów infrastrukturalnych na świecie – stanowi część szeroko zakrojonych prac inwestycyjnych już realizowanych w ramach miasta NEOM. Inwestycja jest częścią portfela Funduszu Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej, jednego z największych państwowych funduszy majątkowych na świecie. Przy jej tworzeniu ma powstać bisko 380 tys. miejsc pracy, a do 2030 r. ma zasilić PKB o 48 mld USD.