Strona główna Bezpieczne miasto Polskie miasta w czołówce światowego rankingu Miast Przyszłości

Polskie miasta w czołówce światowego rankingu Miast Przyszłości

a&s Polska

W tegorocznym rankingu Global Cities of the Future 2021/22 na wysokich miejscach znalazły się dwa polskie miasta: Wrocław i Warszawa. Prestiżową listę publikuje co dwa lata należący do grupy „Financial Times” międzynarodowy ośrodek badawczy fDi.


Miejsce w rankingu Miasto Kraj
1. Singapur Singapur
2. Londyn Wielka Brytania
3. Dubaj Zjednoczone Emiraty Arabskie
4. Amsterdam Holandia
5. Dublin Irlandia
6. Hongkong Hongkong
7. Nowy Jork USA
8. Szanghaj Chiny
9. Paryż Francja
10. Tokio Japonia
11. Pekin Chiny
12. Abu Zabi Zjednoczone Emiraty Arabskie
13. Bangalur Indie
14. Monachium Niemcy
15. Wrocław Polska
16. Zurych Szwajcaria
17. Toronto Kanada
18. Seul Korea Południowa
19. Houston USA
20. Warszawa Polska
21. Chicago USA
22. Moskwa Rosja
23. San Francisco USA
24. Wilno Litwa
25. Montreal Kanada

Liderem najnowszego rankingu Miasta Przyszłości po raz czwarty z rzędu został Singapur, wyprzedzając Londyn i Dubaj. Wśród pierwszych dwudziestu pięciu miast Polska, jako jedyny kraj europejski, ma dwóch reprezentantów. Wrocław, któremu udało się wyprzedzić stolicę, uplasował się na 15. miejscu zestawienia, Warszawa znalazła się na 20.

Wrocław

W tegorocznym rankingu Wrocław zajął pierwsze miejsce w kategorii miast średnich i małych przed Zurychem i Wilnem. Stolica Dolnego Śląska zdecydowanie zwyciężyła w podkategorii „miasto przyjazne dla biznesu”, a w podkategorii „efektywność kosztowa” zajęła drugie miejsce. Z kolei Warszawa zajęła 5. miejsce w kategorii dużych miast, ustępując Amsterdamowi, Dublinowi, Abu Zabi i Monachium. Stolica Polski nie zwyciężyła w żadnej podkategorii, a najwyższe 3. miejsce zajęła w podkategorii „efektywność kosztowa”.

Warszawa
Fot. Adam Borkowski

Autorzy rankingu zauważyli obecność polskich miast, pisząc: „Polska utrzymuje swoją reputację kraju posiadającego dobrze wykształconą siłę roboczą połączoną z zachęcającą opłacalnością biznesową. W kraju działa 14 specjalnych stref ekonomicznych, które umożliwiają inwestorom korzystanie z niższych podatków i innej pomocy publicznej”.

Zwycięzca tegorocznego rankingu – Singapur – triumfował w kategoriach „miasto przyjazne dla biznesu” i „potencjał gospodarczy”. Jurorzy docenili niskie stawki podatkowe oraz hojne granty oferowane na cele badawcze. Singapur odnotował najwyższy napływ inwestycji skierowanych na badania i rozwój – w latach 2015–2020 (ocenianych w trzech poprzednich raportach) osiągnęły one 210 mln dolarów. W efekcie to miasto-państwo może się pochwalić kwitnącym ekosystemem badawczo-rozwojowym, obejmującym ponad 150 funduszy VC (venture capital), inkubatory i akceleratory biznesu oraz tysiące start-upów.

Zajmujący drugą pozycję w rankingu Londyn zdeklasował rywali, zwyciężając w czterech spośród pięciu podkategorii. Stolica Wielkiej Brytanii swoją wysoką pozycję zawdzięcza obecności wielu światowej klasy uniwersytetów, tworząc przy tym wraz z Cambridge i Oksfordem tzw. Złoty Trójkąt. W latach 2015–2020 Londyn przyciągnął najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych, wyprzedzając nawet Singapur, który w poprzednim rankingu zajął pierwsze miejsce pod tym względem.

Londyn opublikował niedawno swój pięcioletni plan wyjścia z kryzysu po pandemii COVID-19. Władze miasta stawiają na „zielone” ożywienie, szczególnie dzięki nakładom wspomagającym inwestycje ekologiczne i firmy technologiczne (fintech). Obawy budzi jednak niedawny brexit, który stawia sektor finansowy w niepewności. Trudno przewidzieć, czy Londyn zdoła zachować pozycję jednego z czołowych centrów usług finansowych na świecie.

Dubaj zdobył najniższe miejsce na podium, ale wspiął się o trzy pozycje w porównaniu z poprzednim rankingiem. To efekt uruchomionego w 2014 r. planu, którego celem było uczynienie miasta kluczowym ośrodkiem gospodarki globalnej. Dubaj zachęca inwestorów korzystnymi stawkami podatkowymi, wolnymi strefami ekonomicznymi i dobrze wykształconą siłą roboczą. Wzorem Singapuru i Londynu władze miasta zadeklarowały transformację gospodarki na model dbający o równowagę środowiska. Jeśli chodzi o inwestycje ekologiczne, strategia czystej energii w Dubaju zakłada, że do 2050 r. 75% energii będzie wytwarzane z czystych źródeł.

W kategorii dużych miast zwyciężył w tym roku Amsterdam, wyprzedzając Dublin. Holenderskie miasto, posiadając jeden z najbardziej ruchliwych portów morskich i port lotniczy – najważniejsze węzły tranzytowe w Europie – konsekwentnie plasuje się w czołówce pod względem połączeń komunikacyjnych. Oba miasta: Amsterdam i Dublin są gotowe, by skorzystać z ewentualnego, związanego z brexitem wyjścia firm z Londynu, ponieważ mają dobrze ugruntowane sektory finansowe. Londyńska Giełda Papierów Wartościowych już pod koniec 2020 r. uruchomiła nowe centrum handlowe w Amsterdamie, aby swoich europejskich klientów ustrzec przed możliwymi zakłóceniami. Według think tank New Financial największym beneficjentem relokacji brexitu będzie Dublin.

Wydaje się, że miasta na całym świecie swoje wysiłki koncentrują na naprawie gospodarki po pandemii. Stawiają na rozwój cyfrowy i technologiczny ze szczególnym uwzględnieniem równowagi środowiskowej. Patrząc w przyszłość, pojawienie się i wprowadzenie na masową skalę szczepionek na wirusa SARS-CoV-2 z pewnością jest powodem do optymizmu. Niestety wg Światowej Organizacji Turystyki ONZ miasta utrzymujące się z turystyki na poziom gości porównywalny z wielkością przed pandemią będą musiały poczekać co najmniej do 2023 r.

Ranking Miasta Przyszłości powstaje co dwa lata – ocenie poddawane są ośrodki pod względem ich atrakcyjności dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wyjściowa lista rankingowa objęła 129 miast z całego świata. Oceniano potencjał gospodarczy, zasoby siły roboczej i poziom życia, efektywność kosztową, otwartość i zachęty dla biznesu oraz przyjazną komunikację publiczną.

W rankingu głównym zostały podzielone na podkategorie wg wielkości: wielkie miasta (powyżej 10 mln ludności), miasta główne, duże miasta oraz miasta małe i średnie (poniżej 2 mln ludności). Dodatkowa szósta podkategoria dotyczyła strategii miasta mającej na celu pozyskiwanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Jest to kategoria wyłącznie jakościowa, w której oceny dokonuje zespół siedmiu ekspertów. Warto zauważyć, że w tej kategorii w dwóch podkategoriach pojawiają się inne polskie aglomeracje – Trójmiasto (miasta średnie i małe) oraz miasto Gdynia (miasta rosnące).