Strona główna Kontrola Dostępu Światowe trendy w kontroli dostępu

Światowe trendy w kontroli dostępu

Marcus Handels, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy SALTO Systems

Inteligentne budynki, chmura, technologie mobilne oraz Internet Rzeczy (IoT) to tylko niektóre kierunki rozwoju w świecie kontroli dostępu. Aby zapewnić sukces firmie, a tym samym jej wzrost, producenci rozwiązań kontroli dostępu muszą nadążać za innowacjami i zmieniającym się otoczeniem.
Marcus Handels, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy SALTO Systems, ocenia zmiany mające znaczący wpływ na sektor kontroli dostępu.

Co jest wyznacznikiem inteligentnych budynków?
W tej branży wiele mówi się ostatnio o popularności inteligentnych budynków. W firmie SALTO, która rozpoczęła działalność w 2001 r., zawsze projektowaliśmy, opracowywaliśmy i produkowaliśmy rozwiązania, które dzięki całkowitemu wyeliminowaniu mechanicznego klucza pozwalają tworzyć inteligentne budynki oraz nimi zarządzać. System kontroli dostępu, czasem postrzegany jako fragment całego obiektu, w rzeczywistości jest ogniwem systemu zarządzania instalacjami budynkowymi. Kluczowe są tu elektroniczna kontrola każdych drzwi, a także współpraca z innymi zintegrowanymi systemami, takimi jak CCTV, system alarmowy, sygnalizacji pożarowej itp., zapewniająca skuteczne i oszczędne zarządzanie wszystkimi elementami (online, offline i wireless) poprzez jeden pakiet oprogramowania. W firmie SALTO opracowaliśmy gamę urządzeń kontroli dostępu, które zapewniają bezpieczeństwo dzięki zaawansowanej technologii i obecności wewnątrz budynku. Instalując wysokiej jakości elektroniczne systemy kontroli dostępu w całej infrastrukturze budynkowej, właściciele mogą chronić ludzi, majątek i obiekt, zapewniając przy tym komfort i światowy poziom bezpieczeństwa. Chodzi o to, by już dziś, stosując innowacyjne pomysły i zaawansowaną technologię, tworzyć nowoczesne budynki jutra bez klucza mechanicznego.

Technologia Cloud jest coraz powszechniejsza na rynku kontroli dostępu. Jakie są jej zalety?
Sukces chmury i jej rosnące wykorzystanie w projektach na całym świecie przynosi korzyści wynikające ze zmiany sposobu myślenia w naszym sektorze. Wielu użytkowników dostrzega ogromne zalety oferowane przez rozwiązania w chmurze, zwłaszcza gdy zastosuje się odpowiednie zabezpieczenia. Dostrzegliśmy wcześnie jej potencjał, byliśmy jednym z pierwszych producentów, który wprowadził na rynek zaawansowane technologicznie elektroniczne rozwiązania kontroli dostępu oparte na chmurze. Nasz produkt SALTO KS Keys as a Service jest doskonałym narzędziem, ponieważ opiera się na wykorzystaniu urządzeń mobilnych zamiast kart dostępu, jest elastyczny i zorientowany na przyszłość. Kontrola dostępu realizowana w chmurze, o potwierdzonej niezawodności i stabilności, ma znacznie lepszą funkcjonalność i wydajność dzięki elastycznemu systemowi zarządzania. Nie wymaga instalacji oprogramowania ani złożonej infrastruktury IT, wystarczy urządzenie IQ z połączeniem internetowym, aby usługi kontroli dostępu stały się dla firm prostym i bezpiecznym rozwiązaniem do zarządzania kluczami, użytkownikami i drzwiami nawet w różnych lokalizacjach.

Co z integracją z innymi aplikacjami w chmurze oprócz kontroli dostępu?
W SALTO partnerzy integracyjni są starannie dobierani. Dbamy o to, aby współpracować tylko z partnerami i systemami korzystającymi z tych samych wysokich standardów bezpieczeństwa. Firma SALTO KS z powodzeniem zintegrowała liczne produkty na rynku, oferując kompleksowe rozwiązanie zabezpieczające w ramach powiązanych usług. Przykładem jest partnerstwo między SALTO a firmą Camera Manager, należącą kiedyś do Panasonica, a teraz wchodzącą w skład sieci EagleEye. To pierwszy przykład integracji pomiędzy najnowocześniejszą firmą CCTV w chmurze a systemem kontroli dostępu opartym na chmurze SALTO KS. Dzięki KS connect oraz naszym API oferujemy interfejs pozwalający w przyszłości na większą integrację z rosnącą liczbą usług oferowanych w chmurze.

Technologia mobilna rozwija się na rynku kontroli dostępu. Czy to już widoczny trend?
Oczywiście. Widzimy ekspansywny wzrost w tej dziedzinie, a przejście od danych uwierzytelniających na karcie dostępu do danych identyfikacyjnych w telefonie komórkowym było dla nas krokiem naturalnym. Firmowe dane SALTO związane z technologią karty są kompatybilne z danymi dostępu mobilnego. Umieszczenie danych w telefonie komórkowym ma dużą zaletę, ponieważ użytkownicy mogą je zmieniać szybko, w dowolnym miejscu i dwukierunkowo. Technologia mobilna JustIn firmy SALTO ułatwia wprowadzanie smartfonów jako integralnej części systemów kontroli dostępu. Użytkownicy zyskują wygodę i wydajność z zachowaniem bezpieczeństwa, a dostęp mobilny jest tym, czego młodsze pokolenie oczekuje jako standard, akceptując komunikację mobilną jako najnowocześniejszą technologię, która towarzyszy coraz większej liczbie usług i aplikacji mobilnych.

Jakie zalety dla użytkowników wynikają ze stosowania mobilnego dostępu?
Mobilny dostęp staje się nieunikniony, coraz więcej klientów docenia jego zalety. Produkty SALTO są kompatybilne z komunikacją Bluetooth Low Energy (BLE), a nowa wersja naszego Justin Mobile łączy funkcje BLE i NFC (Near-Field Communication) w jednej aplikacji. Dla użytkownika oznacza to, że potrzebuje tylko tej jednej aplikacji, a w zależności od tego, jakim telefonem komórkowym się posługuje, aktywuje element BLE lub NFC otwierający drzwi przez przyłożenie swojego smartfonu do czytnika BLE lub Mifare, elektronicznego okucia lub elektronicznej wkładki. Bezpieczna zaszyfrowana komunikacja mobilna jest kompatybilna z iOS poprzez BLE oraz z systemem Android przez BLE i NFC. Użytkownicy uzyskują prawo dostępu natychmiast i zdalnie, nie jest wymagana żadna infrastruktura ani zestawy bezprzewodowe. Konieczny jest jedynie zasięg 3G w smartfonie, który automatycznie wykrywa, czy drzwi są wyposażone w interfejs Bluetooth lub NFC, a następnie używa swojej bezpiecznej szyfrowanej komunikacji do otwarcia drzwi, nawet jeśli użytkownik ma wiele praw dostępu w jednej aplikacji, do kilku drzwi w różnych systemach SALTO.

Czy kontrola dostępu w Internecie Rzeczy ma przyszłość?
Tak, Internet Rzeczy (IoT) jest dla nas ekscytującą szansą. Świat staje się coraz bardziej połączony w sieci. Rola kontroli dostępu w IoT wzrośnie wraz z rozpowszechnieniem urządzeń IoT, a budynki staną się inteligentniejsze i bardziej połączone. Proliferacja urządzeń połączonych z Internetem będzie zmieniać sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i odpoczywamy, a to w nadchodzących latach doprowadzi do przyspieszonego wdrożenia inteligentnych, połączonych rozwiązań kontroli dostępu.

Czy systemy kontroli dostępu będą odgrywać rolę w rozwoju inteligentnego domu?
W SALTO już dawno wiedzieliśmy, że zamki elektroniczne z czasem zastąpią klucze mechaniczne. Obserwowaliśmy to na wielu rynkach biznesowych w ostatniej dekadzie. Teraz nadszedł czas, by skupić naszą uwagę na rynku mieszkaniowym, ostatniej granicy, za którą istnieje masowa obecność kluczy mechanicznych. Wykupiliśmy znaczne udziały w spółce Poly-Control, producenta Danalock, dodając specjalistyczną wiedzę na temat elektronicznego zamykania wejść w budynkach mieszkalnych do naszej wiedzy z zakresu kontroli dostępu. Produkt Danalock w wersji 3. przyspiesza rozwój bezkluczowych rozwiązań IoT w sektorze budynków mieszkalnych w skali globalnej. Telefon jest kluczem do inteligentnego domu i łączności IoT oferowanej przez produkty Danalock, które pozwolą nam szybko wejść na ten rynek.

SALTO Systems Sp. z o.o. Oddział w Polsce
ul. 17 Stycznia 45 A, Warszawa
tel. +48 609 017 777
info.pl@saltosystems.com | www.saltosystems.com