Strona główna Bezpieczne miasto System Reconeyez – inteligentny monitoring mobilny dla branży security i miast

System Reconeyez – inteligentny monitoring mobilny dla branży security i miast

Łatwo o monitoring, jeśli istnieje infrastruktura. Co, jeśli jej nie ma?
Zdecydowana większość rozwiązań monitoringu wizyjnego opiera się na istniejącej, nowoczesnej infrastrukturze – szybkim Internecie światłowodowym, stałym zasilaniu i bezpiecznym terenie instalacji. Dla wielu lokalizacji – nawet tych blisko centrum miast – spełnienie takich warunków to pieśń odległej przyszłości.

W takich miejscach, jak przedmieścia, parki, skwery, pustostany, tereny nadrzeczne czy zielone obiekty turystyczne zbudowanie odpowiedniej infrastruktury kablowej jest z wielu względów niemożliwe lub bardzo kosztowne. Często dochodzi tam do aktów wandalizmu, kradzieży i niszczenia mienia, tam jak grzyby po deszczu powstają gruzowiska z nielegalnie wyrzucanych odpadów. Miejsca te są solą w oku służb bezpieczeństwa i włodarzy miasta, ponieważ trudno tam zapewnić monitoring wizyjny. Problem dotyczy nie tylko miast – są przecież poligony, żwirownie, pasieki, działki rekreacyjne, place budowy i inne obiekty chronione przez agencje. Wymieniać można długo, a problem trapi wielu klientów komercyjnych z sektora budżetowego, służb mundurowych i specjalnych.

Przecież są fotopułapki… prawda?

Nasza firma była jednym z pierwszych dystrybutorów fotopułapek w Polsce i wciąż aktywnie dystrybuuje kilkadziesiąt różnych modeli najbardziej rozpoznawalnych producentów. Pierwsi w kraju dostrzegliśmy zagrożenia związane z ich użytkowaniem po wprowadzeniu RODO, na co odpowiedzią było wprowadzenie do oferty fotopułapek z szyfrowaniem danych. Jednak nawet najbardziej zaawansowane fotopułapki nie mają zalet, jakie ma system Reconeyez.

Po pierwsze – detektor

Reconeyez jest połączeniem bezprzewodowych kamer z oprogramowaniem online do zarządzania materiałem i samymi kamerami. Wszystkie urządzenia są produkowane w Estonii, a sam system istnieje od 12 lat i jest sprawdzony przez setki użytkowników w ponad 35 krajach. Najważniejszym jego elementem jest detektor, czyli kamera z dwoma obiektywami (do pracy dziennej i nocnej) i diodami podczerwieni. Czujka PIR wykrywa ruch z 30 m, po czym wykonywane są zdjęcia. Minimalny dopuszczalny interwał między nimi to 100 ms, co oznacza, że w ciągu jednej sekundy detektor Reconeyez może wykonać 10 zdjęć! Ma to bardzo duże znaczenie w trakcie fotografowania szybko poruszających się osób i pojazdów, by uchwycić najważniejsze klatki – np. z widocznymi numerami tablicy rejestracyjnej lub detalami twarzy.

Po drugie – mostek

Za wysyłkę zdjęć odpowiada mostek – osobny nadajnik, który łączy się z detektorami drogą radiową 2,4 GHz. Jeden mostek może pracować w zestawie z maks. 8 detektorami jednocześnie i może być ustawiony w odległości do 500 m od detektora. Dowolna przy tym jest możliwość konfiguracji ułożenia detektorów i mostków, ponieważ detektory mogą pełnić funkcję repeaterów i przekazywać zdjęcia również z innych urządzeń, które znajdują się w sieci, ale które nie mają komunikacji radiowej bezpośrednio z mostkiem. Można więc rozwiesić detektory tak, by były w podobnej odległości od mostka, lub ustawić system w linii. Następnie zdjęcia są przesyłane przez mostek na serwer z analityką obrazu przez moduł GSM (2G/3G/4G). Mostek Reconeyez pracuje z kartami SIM każdego polskiego operatora komórkowego – wystarczy raz przeprowadzić konfigurację sieci.

Po trzecie – oprogramowanie z analityką obrazu, która minimalizuje fałszywe alarmy

Jedną z kluczowych zalet systemu Reconeyez jest aplikacja do obsługi systemu. Domyślnie odbywa się przez konto użytkownika założone na serwerze producenta, ale istnieje też możliwość kupna serwera i oprogramowania on-site (u klienta). Aplikacja służy do przeglądania zdjęć, monitorowania statusu detektorów i mostków oraz do ich konfiguracji. Użytkownik otrzymuje dostęp jako administrator i ma pełne możliwości w tworzeniu subkont dla kolejnych użytkowników. Mogą mieć oni różny stopień dostępu, a także przypisane konkretne urządzenia – możliwe jest więc rozdzielenie zadań i obowiązków nawet w bardzo dużych strukturach pracowniczych.

Kluczową funkcjonalnością Reconeyez jest analityka obrazu, która przebiega automatycznie na każdym przesłanym zdjęciu. Wszystkie zdjęcia, na których zostaje wykryta osoba lub pojazd, będą automatycznie oznaczone jako alarm. Analityka obrazu znacznie minimalizuje liczbę fałszywych alarmów, oszczędza czas i podnosi skuteczność systemu.

Pojemne akumulatory = wygodna i bezpieczna obsługa

Dlaczego wygodna? Pojemne akumulatory oznaczają rzadsze wizyty w miejscu instalacji, co oszczędza czas i pieniądze potrzebne na dojazdy. Dlaczego bezpieczna? Częste wizyty przy urządzeniach mogą zwrócić niepotrzebną uwagę osób postronnych.

Akumulatory Li-Ion stosowane w systemie Reconeyez to ogniwa o pojemności 10 200 mAh, które pozwalają na wykonanie aż 50 000 zdjęć lub pracę przez 400 dni w trybie stand-by. Są to wartości nieosiągalne dla innych kamer mobilnych. Detektor mieści jeden akumulator, a mostek aż cztery. Wymiana akumulatora jest niezwykle prosta i zajmuje kilkanaście sekund. Dla dodatkowego zabezpieczenia można zainstalować syrenę, która w trakcie wykrycia intruza w pobliżu nada odstraszający sygnał audiowizualny. Wszystkie urządzenia – mostki, detektory i syreny można podpiąć pod panel solarny, dodatkowy zestaw baterii lub nawet zasilanie z sieci.

Instalacja? Dziecinnie prosta

Sama instalacja detektorów i mostków jest łatwa i opiera się na uniwersalnym uchwycie montażowym, który ma otwory do montażu na śruby lub kołki rozporowe oraz wejścia na parciane paski montażowe. Od strony, gdzie uchwyt łączy się z urządzeniem, mamy do dyspozycji okrągłą głowicę do regulacji położenia i kąta nachylenia detektorów i mostków.

Integracja? Oczywiście

Reconeyez można integrować z innymi systemami bezpieczeństwa – m.in. z systemami wykorzystywanymi przez agencje ochrony i centra monitoringu miejskiego.

Bezpieczeństwo to podstawa

System Reconeyez korzysta z AES128 i ECC. Wszelkie połączenia między detektorem a mostkiem i między mostkiem a serwerem są szyfrowane, a zdjęcia zapisywane w pamięci wewnętrznej detektorów.

Nie dotykaj mnie!

Urządzenia monitoringu mobilnego są zazwyczaj pozostawiane w miejscu obserwacji bez nadzoru. Na szczęście potrafią się „bronić” – wbudowany akcelerometr reaguje na poruszenie i przesyła alarm do użytkowników i syreny alarmowej. Detektory w momencie poruszenia robią zdjęcie, co zwiększa szansę na rozpoznanie złodzieja. Akcelerometr można w dużym zakresie regulować (w każdym urządzeniu z osobna), co pozwala wykluczyć fałszywe alarmy czujnika antykradzieżowego.

I do ogródka, i do ogrodu… np. botanicznego?

Reconeyez jest w pełni skalowalny – mogą to być trzy detektory do ochrony parku miejskiego czy trzydzieści detektorów do ochrony parku narodowego. Dzięki temu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie monitoring jest potrzebny, a nie ma odpowiedniej infrastruktury dla kamer CCTV. System Reconeyez jest ciągle rozwijany, zarówno na poziomie sprzętowym, jak i programowym, co zapewni w przyszłości wiele nowych funkcji. Szczegółowe informacje są dostępne na www.tvprzemyslowa.pl/reconeyez.

Obecnie rozbudowujemy sieć partnerów, w związku z czym zapraszamy do nawiązania z nami kontaktu i rozpoczęcia współpracy – wszystkim partnerom oferujemy szerokie wsparcie techniczno-handlowe, szkolenia i atrakcyjne warunki projektowe.
Charakter produktu umożliwia nie tylko jego sprzedaż, ale również najem krótko- i długoterminowy – chętnie przedstawimy szczegóły tego rozwiązania partnerom i klientom końcowym.

TVprzemyslowa
ul. Kórnicka 30, 61-141, Poznań
tel: +48 61 875 04 76
www.TVprzemyslowa.pl
www.reconeyez.pl

 

O FIRMIE
Firma TVprzemyslowa od 2007 r. prowadzi dystrybucję systemów telewizji dozorowej, a także innych rozwiązań z zakresu zabezpieczeń technicznych. Od wielu lat specjalizuje się w monitoringu mobilnym, dostarczając unikatowe rozwiązania wyposażone we własne zasilanie i moduły bezprzewodowej komunikacji danych. Pracownicy kierują się wartościami rzetelnej i uczciwej współpracy z partnerami, stawiając przy tym na ochronę projektową i wsparcie przy realizacji wspólnych działań.