W trosce o środowisko
Zrównoważony rozwój i technologie przyjazne dla środowiska są teraz tematami modnymi. Wszyscy mówią o zmianach klimatycznych, niektórzy uważają, że klimat zawsze się zmieniał, i mają rację. Dzień Długu Ekologicznego (Earth Overshoot Day) każdego roku nadchodzi jednak wcześniej. Czy mniej oznaczałoby więcej?
W latach 80. ub. wieku świat podjął działania na rzecz ochrony warstwy ozonowej. Substancją, której stosowanie zostało wówczas zakazane, był halon powodujący zubożenie atmosfery ziemskiej. Wycofanie z użytku tego środka gaśniczego pozostawiło w ochronie przeciwpożarowej lukę, którą wypełniła mgła wodna.
Co sprawia, że mgła wodna jest przyjazna dla środowiska?
Systemy gaszące mgłą wodną zużywają do 85% mniej wody niż tradycyjne instalacje tryskaczowe i mogą być podłączane do sieci wodociągowej lub małego zbiornika. W obu przypadkach nie wymagają dużego metrażu. Mówimy więc o oszczędności miejsca i materiałów, a co za tym idzie – o mniejszych kosztach.
Możliwość korzystania z sieci wodociągowej sprawia, że systemy mgły wodnej są atrakcyjne dla właścicieli domów i budynków. Otrzymują system gaszenia, który chroni obiekt i podnosi poziom bezpieczeństwa bez użycia szkodliwych substancji. Instalacja jest szybka, system można łatwo zmodernizować.
W wielu przypadkach problem stanowi brak miejsca na zbiornik. Rozwiązaniem jest wykorzystanie jednego systemu do ochrony kilku budynków. Jest to również bardzo przydatne w obiektach zabytkowych, gdzie integracja systemu ochrony ppoż. może być skomplikowana. Brak konieczności instalowania zbiornika i stosowanie rur o mniejszej średnicy sprawia, że system mgły wodnej jest najlepszym rozwiązaniem.
Z myślą o środowisku
Stowarzyszenie IWMA (International Water Mist Association) zaleca, aby wszystkie elementy mające kontakt z wodą były wykonane ze stali nierdzewnej! Nie jest to obowiązkowe, ale Michael Bindreiter, szef działu sprzedaży globalnej w Aquasys, zwraca uwagę, że zastosowanie elementów z wysokiej jakości stali nierdzewnej odpornej na korozję zapobiega zanieczyszczeniom i wspiera wysoki standard higieny.
Mówiąc o „zanieczyszczeniu” i „higienie”, mamy na myśli również konieczność usuwania pozostałości po pożarach w obszarach szczególnego przeznaczenia. Tam pożar może spowodować uwolnienie wielu różnych toksyn i chemikaliów. Luciano Nigro, prezes Jensen Hughes Con. Europa – Mediolan, wyjaśnia: Na obszarach o specjalnym przeznaczeniu woda gaśnicza musi być zbierana i usuwana, co jest trudnym zadaniem, ale tym łatwiejszym, im mniej wody trzeba zebrać. Ilość wody zużywanej przez system mgły wodnej jest najmniejsza, a zatem łatwiejsza do zatrzymania i znacznie tańsza w utylizacji. Ponadto dzięki mniejszej ilości odprowadzanej wody mniejsze są ogólne uszkodzenia. To oznacza kolejną oszczędność kosztów, ponieważ firma ma mniej przestojów i mniej zanieczyszczeń do usunięcia.
Inną kwestią jest efekt wypełnienia środkiem gaśniczym całego pomieszczenia: ze względu na wielkość kropel mgła wodna jest dobrze rozprowadzana, wypełnia wszelkie zakamarki i szczeliny w ciągu kilku sekund od aktywacji. Jest też stale doprowadzana, dzięki czemu obszar jest zasilany nowymi drobnymi kroplami. Większość z nich może bezpośrednio oddziaływać na źródło ognia, co prowadzi do silnego efektu chłodzenia, który zapobiega ponownemu zapłonowi, a w konsekwencji do ugaszenia ognia.
Przykłady zastosowań
W budynkach projektowanych z myślą o ochronie środowiska coraz więcej klientów końcowych wybiera systemy ppoż. na mgłę wodną.
• Green Pea w Turynie we Włoszech
To czteropiętrowe centrum wielofunkcyjne chce koncentrować się na przyjaznym dla środowiska handlu detalicznym i gastronomii. Powstaje z uwzględnieniem zasady zrównoważonej architektury przy minimalnym wpływie na środowisko. Firma VID Fire-Kill weźmie udział w ponownym zagospodarowaniu budynku. – W tym przypadku przyjazny dla środowiska system gaszenia pożarów spełnia wymogi zrównoważonej architektury, ponieważ celem jest jak najmniejszy wpływ na środowisko – powiedział Alex Palle, dyrektor generalny VID Fire-Kill.
Budynek Green Pea jest pokryty panelami drewnianymi, a część kompozycji stanowi roślinność. Zastosowanie naturalnych materiałów w projekcie wymaga unikalnej, skutecznej strategii ochrony ppoż., wkomponowanej w otoczenie. Ponieważ założeniem był jak najmniejszy wpływ na środowisko, klient szukał odpowiedniego systemu gaszenia pożaru. A. Palle wyjaśnia: Klient końcowy wiedział, że nasz system mgły wodnej charakteryzuje się niskim zużyciem wody i energii, a także niewidoczną strukturą. To doskonale spełnia jego wymagania.
• Hotel Alsik w Sønderborg w Danii
Hotel otwarto na początku 2019 r. Już na etapie projektu wieżowiec odgrywał szczególną rolę w mieście, które ma aspiracje bycia jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska miejsc w Danii. Celem była optymalizacja dostaw, wykorzystania energii, wody i materiałów oraz zapewnienie, że działalność hotelu będzie przyjazna dla środowiska.
Aby zachować zgodność z wizją zrównoważonego rozwoju budynku i miasta, starannie wybrano dostawców, a firmie Danfoss Fire Safety powierzono zadanie wdrożenia systemu ppoż. – Jesteśmy dumni z tego, że zostaliśmy wybrani na dostawcę systemu ochrony przeciwpożarowej i stanowimy część projektu wdrażania czystych technologii – stwierdził Henrik Bygbjerg, Global Director R&D, Service, EHS & Q w Danfoss Fire Safety.
W hotelu zainstalowano 2500 dysz w przestrzeniach o średnim zagrożeniu pożarowym OH1, OH3 i OH4, takich jak biura, pokoje hotelowe, restauracje, sale konferencyjne, spa, siłownia, atrium i magazyny.
• Państwowe Laboratorium Berlin Brandenburg w Niemczech
Jedno to być w harmonii ze środowiskiem, drugie to je chronić. Ważnym aspektem jest tutaj ochrona wrażliwych obszarów i zaawansowanych technicznie urządzeń w szczególnych warunkach środowiskowych przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka zanieczyszczenia. To duże wyzwanie dla operatorów laboratoriów, centrów danych czy szpitali.
– Zapobieganie korozji rurociągów, możliwość stosowania zdemineralizowanej wody w połączeniu z wysokiej jakości stalą nierdzewną, a co za tym idzie możliwość obniżenia ryzyka zanieczyszczenia zapewnia spełnienie najwyższych wymagań w zakresie czystości – zauważa M. Bindreiter z Aquasys.
Państwowe Laboratorium Berlin Brandenburg było pierwszą międzynarodową instytucją badawczą w Niemczech, zajmującą się szerokim zakresem badań w obszarach ochrony konsumentów, ochrony przed promieniowaniem, kontroli chorób zwierząt i katastrof. W 4-kondygnacyjnym budynku na powierzchni 249 m2 działają laboratoria o trzecim poziomie bezpieczeństwa chronione systemem mgły wodnej firmy Aquasys.
• Elektrownia w Carmignano di Brenta we Włoszech
W roku 2016 firma Marioff dostarczyła system ochrony ppoż. do maszynowni elektrowni wykorzystującej energię odnawialną, zarządzaną przez Onenergy srl. Celem było zainstalowanie systemu gaszenia zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju i zapewniającego ochronę ppoż. bez ryzyka zanieczyszczenia środowiska pracy.
Massimo Ferretti, regionalny kierownik sprzedaży w Marioff, wyjaśnia: Klient zdecydował się na system mgły wodnej, ponieważ nie jest ona szkodliwa dla ludzi, a jej wpływ na zakład w przypadku sytuacji awaryjnej jest minimalny, gdyż jest ona obojętna dla środowiska. Nie ma też kosztów utylizacji środka gaśniczego, więc system jako całość chroni personel, zakład i środowisko.
Dobry projekt sprzyja środowisku
Globalna zmiana klimatu została uznana za jedno z najważniejszych – jeśli nie najważniejsze – wyzwań środowiskowych, przed którymi stoi ludzkość w XXI wieku. COVID-19 spowodował zmniejszenie śladu węglowego, jednak prawdziwy zrównoważony rozwój powinien być osiągany poprzez dobry projekt, a nie pod wpływem sytuacji kryzysowych.
International Water Mist Association
Poststraße 33,
D-20354 Hamburg, Niemcy
tel. + 49 (0) 40 35085-215
www.iwma.net