Strona główna Rynek SECURITY Kamery panoramiczne Dahua

Kamery panoramiczne Dahua

Powszechnym elementem systemów CCTV spotykanym często w monitoringu miejskim są kamery obrotowe. Ich cechą jest możliwość dozoru rozległych obszarów dzięki swobodzie określania kierunku obserwacji oraz stopnia powiększenia optycznego. Pozwala to w pewnych warunkach zastąpić wiele kamer stacjonarnych. Ta właściwość głowic obrotowych jest jednocześnie ich wadą. Skupienie na podglądzie wybranego miejsca oznacza utratę monitorowania innych regionów.

Stąd też powstało rozwiązanie, które ma równocześnie zalety głowic obrotowych i urządzeń stacjonarnych. Rozwiązaniem tym są kamery panoramiczne Dahua IPC-PFW8601-A180. Pozwalają one na obserwację sceny o szerokości 180o, dzięki czemu nie umkną żadne szczegóły z dozorowanego obszaru. Uzyskanie tak dużego kadru jest możliwe dzięki zastosowaniu trzech przetworników obrazowych o rozdzielczości 2 Mpix, z których każdy wyposażono w oddzielną optykę. Znakomite algorytmy Dahua Technology odpowiedzialne za przetwarzanie sygnału z trzech składowych tworzą zespolony obraz panoramiczny 180o o sumarycznej rozdzielczości 6 Mpix. W rzeczywistych instalacjach zastępuje to kilka stacjonarnych punktów kamerowych. Wykorzystanie wysokoczułych przetworników Sony Starlight zapewnia wyjątkową jakość obrazu kolorowego w warunkach nocnych. Jednocześnie jest możliwość pracy w trybie monochromatycznych po załączeniu wbudowanego promiennika podczerwieni. W przypadku scen o szerokiej dynamice jasności, fantastycznie sprawdza się funkcja True WDR 120 dB.

Wysoka klasa szczelności IP67, duży indeks wandaloodporności IK10 i zakres temperatury pracy -40oC ~+ 60oC czynią zdolnym do działania w trudnych warunkach środowiskowych i przy niebezpiecznych narażeniach mechanicznych.

Istotnym komponentem wspomagającym jest wbudowana analityka wizyjna. Należą do niej detekcja twarzy, zliczanie osób, badanie stref aktywności (Heat Map), wykrywanie przekroczenia wirtualnej bariery oraz detekcje intruza, kradzieży czy pozostawienia przedmiotu/obiektu.

Kamery panoramiczne Dahua Technology są w stanie współdziałać z głowicami obrotowymi. Generowany kadr obrazu o szerokości 180o pozwala operatorom na podgląd pełnej sceny i selekcję jej fragmentów, na które następnie ogniskuje się kamera obrotowa (tzw. Smart Tracking). Funkcjonalność taka jest realizowana w trybach: ręcznym – przez osobę obsługującą albo automatycznym – po wyzwoleniu detekcją ruchu lub zdarzeniem analityki wizyjnej.

Dzięki swoim możliwościom kamery panoramiczne Dahua Technology oferują znakomitą efektywność pracy i doskonałą skuteczność obserwacji, a zdolność monitorowania rozległych obszarów pozwala zredukować koszty zarówno instalacyjne, jak i sprzętowe.

Mariusz Witulski
Sales Support Engineer
Dahua Technology Poland Sp. z o.o.