Strona główna Relacje KATOWICE: SMART CITY

KATOWICE: SMART CITY

8 i 9 czerwca 2022 roku w Katowicach odbyła się konferencja „Smart City Katowice – Historia Sukcesu”. Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się jak działa modelowy system smart city w Katowicach i z jakimi problemami musieli zmierzyć się projektanci tego systemu i Urząd Miasta Katowice, jako właściciel i użytkownik rozwiązania. Katowicka KISMIA to „dziecko” stolicy Górnego Śląska we współpracy z firmą Milestone Systems.

Konferencję otworzył ambasador Królestwa Danii Ole Toft oraz I zastępca prezydenta Katowic Bogumił Sobula. W kinoteatrze Rialto zgromadzeni uczestnicy dyskutowali o nowych wdrożeniach w miastach, nowoczesnych rozwiązaniach, które przybliżają polskie miasta do bycia smart. Swoimi doświadczeniami podzieli się ojcowie KISMII: I zastępca prezydenta Katowic Bogumił Sobula, Maciej Stachura sekretarz miasta, Tomasz Kępa, zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Katowic i Marcin Palka, inżynier wykonawczy systemu, Interiority. Jak działają systemy smart city na świecie i jakie dają korzyści nie tylko związane z bezpieczeństwem, ale między innymi poprawiające komfort życia w mieście, mówił Bjorn Bergqvist, senior Vertical Marketing Manager Milestone Systems.

„W Katowicach radykalnie zmniejszyło się prawdopodobieństwo, by niechciane zdarzenie w obrębie systemu monitoringu zostało niezauważone. To przełożyło się na komfort życia w mieście. Ten system nie tylko wpływa na poziom bezpieczeństwa, obecnie jest rozbudowywany o inteligentny system zarządzania transportem miejskim czy monitorowaniem czystości powietrza” – mówił w czasie swojego wystąpienia wiceprezydent Katowic.

„Dzielimy się naszymi doświadczeniami z uczestnikami. Jesteśmy dumni, że firma Milestone wybrała Katowice, jako miasto, które ma swoje doświadczenia i może się pochwalić innowacyjnym, sprawnie działającym systemem” – powiedział Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice.

Katowice przeżywają swój renesans, jeśli chodzi o rozbudowę miasta oraz poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analiz to krok w stronę technologicznego rozwoju miasta, który widać w statystykach.

Fotoreportaż – Dzień 1

Fotoreportaż – Dzień 2