Strona główna Telewizja Dozorowa Nowy standard PoE opatentowany przez Dahua Technology

Nowy standard PoE opatentowany przez Dahua Technology

Mateusz Zapotoczny
Dahua Technology Poland


Technologia IP jest niewątpliwie przyszłością systemów dozoru wizyjnego. Kamera IP to nie tylko obraz, ale także coraz bardziej zaawansowane i dokładniejsze algorytmy analizy obrazu. Dzięki miniaturyzacji udało się wyposażyć kamery w procesory o dużej mocy obliczeniowej, obsługujące technologię uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Stoimy na progu rewolucji systemów dozoru wizyjnego.

Kwestia zasilania urządzeń w systemach monitoringu wizyjnego jest tematem poruszanym nieco rzadziej i nieczęsto mówi się o postępach czy rozwoju. Kamery w standardzie PoE, czyli technologii pozwalającej na przesył jednym przewodem zarówno strumieni danych, jak i zasilania, już nikogo nie dziwi. Można w ten sposób zasilić zwykłe kamery stacjonarne, a takżewyposażone w grzałki kamery obrotowe. Niemniej jednak nadal największe ograniczenie przesyłu sygnału stanowi odległość między switchem a kamerą, wynosząca maksymalnie 100 m.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, Dahua Technology opatentowała nowy standard – ePoE (enchanced Power over Ethernet). To innowacyjne rozwiązanie zapowiada rewolucję w systemach dozoru wizyjnego opartego na kamerach IP. Zaadaptowanie enkodowania 2D-PAM3 i sposobów transmisji stosowanych dotychczas w kopalniach (standardy YD/T z 1947-2009 r.) otwiera nowe możliwości zasilania oraz transmisji obrazu. Umożliwia przede wszystkim przesyłanie zsynchronizowanego sygnału wizyjnego wraz z zasilaniem na dystansie do 300 m, przy zachowaniu przepustowości 100 Mb/s oraz mocy 25 W.

Pozwala to na zasilanie kamery tubowej o rozdzielczości 4K z promiennikiem podczerwieni o zasięgu 200 m, obiektywem moto-zoom i pakietem zaawansowanej analizy obrazu! I to wszystko bez tzw. extenderów PoE, mediakonwerterów oraz zasilania dodatkowego. Ponadto nawet mając do dyspozycji tylko dwie żyły w przewodzie UTP (np. w wyniku uszkodzenia lub przy adaptowaniu starej instalacji), standard ePoE nadal pozwala na transmisję wizji oraz zasilania.

W sytuacjach wyjątkowych przewidziano także wariant przesyłu na maks. odległość 800 m! Switch automatycznie wykrywa odległość od kamery i w przypadku przekroczenia 300 m przełącza się w tryb 10 Mb/s – na maksymalnym dystansie jest w stanie przesłać zasilanie o mocy do 13 W, czyli wystarczającej na zasilenie tradycyjnej kamery tulejowej.
Aby umożliwić adaptację istniejącego okablowania koncentrycznego, Dahua Technology wprowadziła moduł LR1002 pozwalający na zasilanie PoE i transmisję strumieni wizji na odległośći nawet 1000 m, bez konieczności stosowania dodatkowych przełączników sieciowych.

Wraz z serią switchy w standardzie ePoE Dahua wprowadza także rejestratory 2-, 4- oraz 8-dyskowe wyposażone w 8 portów ePoE. Pozwolą one znacznie uprościć niektóre instalacje.

Poszerzono także portfolio kamer producenta o modele pracujące w nowym standardzie. Kamery zostały wyposażone w  najnowsze przetworniki Sony STARVIS, mają rozdzielczość od full HD do 4K oraz zaimplementowany pakiet analityki obrazu. A wszystko bez podnoszenia cen – kamera w nowym standardzie kosztuje tyle, co standardowa kamera IP. Technologia IP jeszcze nigdy nie była tak elastyczna.

Dahua Technology Poland
ul. Salsy 2
02-823 Warszawa
www.dahuasecurity.com/pl