Strona główna Bezpieczne miasto Premiera systemu Nazca na największych targach przemysłowych na świecie

Premiera systemu Nazca na największych targach przemysłowych na świecie

Targi Hannover Messe co roku przyciągają wystawców przemysłowych z całego świata, którzy prezentują tu najnowsze technologie. Tegoroczna, 70. edycja (24–28.04) miała szczególny wymiar – Polska była krajem partnerskim wydarzenia. Ponadto APA Group zaprezentowała na targach nowy uniwersalny system NAZCA pozwalający automatyzować i analizować dane w ramach różnych kategorii zastosowań.

Od lat wydarzenia w Hanowerze przyciągają największych graczy przemysłowych z dziedziny automatyki i nowych technologii, są miejscem prezentacji pomysłów, wymiany opinii, doświadczeń i kontaktów biznesowych. Pierwszy dzień targów obfitował w wiele spotkań prasowych, minikonferencji i paneli dyskusyjnych. APA Group pojawiła się na jednym z nich na zaproszenie Polish German Business Summit. Jego głównym gościem był wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wicepremier z dumą pochwalił współpracę firm z Polski i Niemiec oraz zaprezentował prognozę, według której Polska ma w najbliższych latach znaleźć się w pierwszej piątce partnerów strategicznych Niemiec.

Wśród tematów, które zdominowały tegoroczne targi, znalazły się zagadnienia związane z zarządzaniem wielkimi zbiorami danych – Big Data. I tu szczególne miejsce zajął właśnie system automatyki NAZCA opracowany przez inżynierów z APA Group. Drogą do wykorzystania Big Data w celu poprawy jakości życia, optymalizacji kosztów utrzymania czy ochrony środowiska są m.in. systemy, które pozwalają na integrowanie, monitorowanie oraz kontrolowanie pracy urządzeń i instalacji technicznych w budynkach. Takie systemy, korzystając z zaawansowanych technologii Big Data, integrują i przetwarzają ogromne ilości informacji dotyczących zużycia energii, ogrzewania, wentylacji czy z monitoringu wizyjnego. APA, dotrzymując kroku swoim europejskim i światowym konkurentom, opracowała nowatorskie rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w wielu branżach przemysłu i biznesu. Jego oficjalna premiera odbyła się pierwszego dnia hanowerskich targów.

NAZCA, której ideę oddaje hasło Perfect automation, jest uniwersalną platformą automatyzacji. Może rozwiązywać problemy i realizować zadania w ramach mniejszych podsystemów funkcjonalnych o charakterze określanym jako BMS, SMS i EMS – czyli kolejno: systemu zarządzania budynkiem, zarządzania bezpieczeństwem oraz zarządzania jakością i zużyciem energii.

NAZCA umożliwia m.in. zaawansowaną wizualizację i monitorowanie dużych zbiorów danych z różnych źródeł, w zależności od wdrożenia. To funkcjonalne oprogramowanie do automatyzacji procesów i analizy danych wyróżnia się łatwością obsługi, skalowalnością i wieloserwerowością. To system zaprojektowany do współpracy m.in. z chmurą Azure firmy Microsoft.

Oprócz aspektów technologicznych działająca zgodnie z założeniami normy ISO 5001 NAZCA może przynieść wymierne korzyści finansowe dzięki kontroli zużycia mediów, a w konsekwencji znacząco obniżyć koszty utrzymania obiektu.Jako dowód na szerokie możliwości NAZCA, firma APA Group zintegrowała system ze swoim stoiskiem, na którym odpowiadał za kontrolowanie wszystkich mediów, kamer, oświetlenia oraz nagłośnienia. Ponadto system pobierał i analizował dane z robota KUKA, który był tegoroczną atrakcją stoiska. Dane po ich zebraniu były prezentowane w formie wykresów lub przesyłane do chmury w celu głębszej analizy.

APA Sp. z o.o.
ul. Tarnogórska 251, 44-105 Gliwice, Poland
tel. 32 231 64 43
info@apagroup.pl