Strona główna Infrastruktura krytyczna Przegląd rozwiązań do ochrony perymetrycznej

Przegląd rozwiązań do ochrony perymetrycznej

Do ochrony obwodowej (perymetrycznej) można użyć różnych urządzeń, systemów i technologii – nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie choćby ze względu na specyficzne wymagania każdego obiektu. Przedstawiamy rozwiązania dostępne na polskim rynku.

Atline

Fusion P2P – dualny system napłotowy

Fusion P2P jest dualnym systemem napłotowym, łączącym technologię piezoelektryczną i MEMS. Jest zbudowany ze sterownika i czujników zbierających sygnały o wibracjach pojawiających się na ogrodzeniu. Dane te są wysyłane do sterownika, który je analizuje i zgłasza alarm w razie wykrycia próby przejścia przez ogrodzenie lub jego przecięcia, odgięcia czy odkręcenia.

Podstawową zaletą, bezpośrednio wynikającą z zastosowania dwóch technologii detekcji wibracji, jest możliwość zainstalowania Fusion na prawie wszystkich rodzajach ogrodzeń metalowych i ścian. To, że sygnały z każdego czujnika są identyfikowalne, a więc analizowane oddzielnie, oznacza również, że system może być w ramach jednej instalacji montowany na różnych typach ogrodzeń.

Wyjątkową cechą systemów P2P oferowanych przez firmę Atline jest też funkcja autodiagnozy. System na bieżąco sprawdza stan każdego czujnika i magistrali, a w razie wykrycia jakichkolwiek problemów zgłasza to użytkownikom. Dzięki tej funkcji regularna konserwacja jest zbędna, co zmniejsza całkowity koszt posiadania systemu.
Fusion P2P występuje w trzech wersjach – Lite, Standard i Pro. Wszystkie wykorzystują te same czujniki i oferują te same możliwości ich konfiguracji. Wersja Light umożliwia podłączenie do 100 czujników, Standard do 300 czujników, natomiast wersja Pro pozwala łączyć wiele sterowników w konfiguracji redundantnej pętli – przy takiej instalacji przecięcie lub uszkodzenie kabla nie powoduje przerwy w działaniu systemu.

Fusion P2P jest dostarczany z połączonymi fabrycznie odcinkami czujników i okablowanym sterownikiem. Takie przygotowanie pozwala zdecydowanie zredukować błędy instalacyjne i zapewnia bezawaryjność pracy. Czujniki systemu są objęte 5-letnią gwarancją producenta.

Integracja z systemami zarządzającymi lub VSS może odbywać się z wykorzystaniem przekaźników lub protokołów komunikacyjnych w modelu TCP/IP.

Więcej na: www.atline.pl/oferta

 

Axis Communications

Kamera wideoradarowa AXIS Q1656-DLE

Gwarancja ochrony przed włamaniami na dużym obszarze i niezawodne wykrywanie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu dzięki połączeniu dwóch zaawansowanych technologii: wizyjnej i radarowej.

To wyjątkowe urządzenie zapewnia zaawansowaną klasyfikację obiektów opartą na głębokim uczeniu, umożliwiając wykrywanie i wizualizację na wyższym poziomie.
Innowacyjne urządzenie łączy analizę obrazowo-radarową w AXIS Object Analytics. Analiza wizyjna precyzyjnie lokalizuje i klasyfikuje obiekty dzięki funkcji głębokiego uczenia. Analiza radarowa dodaje pomiar odległości i prędkości, klasyfikację opartą na głębokim uczeniu oraz sygnaturę radaru i charakterystykę ruchu obiektów.

Inteligentny zintegrowany system obsługuje powiadomienia w najkorzystniejszy sposób, w zależności od tego, co jest najbardziej odpowiednie do okoliczności. Można wybrać minimalizację fałszywych alarmów albo dokładną analizę wszystkich zdarzeń aby niczego nie przeoczyć.

Kamera wideoradarowa AXIS Q1656-DLE łączy dwa urządzenia klasy premium – kamerę linii Q zapewniającą obraz o doskonałej użyteczności ze zintegrowanym radarem. Jest to pierwsze tego typu urządzenie w ofercie Axis. Radar wykrywa obiekty na dużych obszarach przy słabym lub zerowym oświetleniu. Wizualizuje prędkość i odległość poruszających się obiektów bezpośrednio w widoku aplikacji. Ponadto z radaru można korzystać niezależnie od sterowania kamerą PTZ, która pracuje samodzielnie.

Kamera jest wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Ma też wbudowane funkcje chroniące system przed cyberatakami. Axis Edge Vault zabezpiecza identyfikator urządzenia Axis i upraszcza uwierzytelnianie produktów Axis w sieci. Wybór AXIS Q1656-DLE wiąże się z niższymi kosztami instalacji i eksploatacji – jest jedno urządzenie do zainstalowania, jedno przyłącze kablowe, jeden adres IP i jedna licencja na oprogramowanie do zarządzania sygnałem wizyjnym (VMS).

Więcej na: www.axis.com/pl-pl

 

Dilectro

ASDT SENDES – system detekcji, identyfikacji, śledzenia i neutralizacji dronów

System antydronowy hiszpańskiej firmy ASDT to wiodące rozwiązanie C-UAS (Counter Unmanned Aerial Systems) na rynku. Pozwala zabezpieczyć przestrzeń powietrzną wokół infrastruktury krytycznej.

System bazuje na autorskiej technologii SENDES polegającej na dekodowaniu w czasie rzeczywistym częstotliwości radiowych, na których pracują drony najpopularniejszych marek (DJI, Parrot, Yuneec, WiFi, RemoteID). System składa się z czterech modułów – systemu detekcji (SENDES DAU), neutralizacji (SENDES SJ), interfejsu użytkownika (SENDES Gate) oraz serwerowego ekosystemu wspieranego przez AI (SENDES Core).

Moduł DAU pozwala na detekcję, identyfikację i śledzenie dronów na odległości do 10 km. Oprogramowanie informuje użytkownika m.in. o marce drona, numerze seryjnym, wysokości i prędkości lotu oraz pozycji startu i pilota. Opcjonalny Moduł SJ umożliwia neutralizację drona przez selektywne zakłócenie transmisji oraz GPS, wywołujące rozpoczęcie procedury jego powrotu do domu lub awaryjnego lądowania.

Moduły SENDES DAU i SJ wymagają do działania jedynie dostępu do zasilania i Internetu (przez złącze RJ-45 lub moduł LTE). Możliwy jest montaż wolnostojący, sufitowy lub na wieży. System jest zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Obsługa odbywa się przez przeglądarkę z dowolnego urządzenia – komputera, tabletu czy smartfonu. Oprogramowanie oferuje intuicyjną obsługę z filtrowaniem dronów FoF (Friend or Foe) i generowanie raportów w formatach PDF, KML i XLSX. Pozwala też tworzyć strefy i otrzymywać automatyczne powiadomienia o ich przekroczeniu, z opcją automatycznej lub ręcznej neutralizacji.

System SENDES został z powodzeniem wdrożony m.in. w obiektach przemysłowych, rządowych, wojskowych, więzieniach czy na granicach. Był testowany na lotnisku Chopina w Warszawie, gdzie swoim zasięgiem objął ścisłe centrum miasta. System jest zgodny z Europejską Dyrektywą 2013/25/UE oraz STANAG 2345 Edition 4.

Więcej na: https://dilectro.pl/

 

Hikvision

DS-2TD2667-35_PY – bi-spektralna kamera do ochrony obwodowej infrastruktury krytycznej

Kamera typu bullet jest wyposażona w dwa przetworniki: wizyjny o rozdzielczości 2688 x 1520 pikseli (4 Mpix) oraz termowizyjny o rozdzielczości 640 x 512 pikseli (model DS-2TD2667-35/PY) lub 384 x 288 (model DS-2TD2637-35/PY). Ma wbudowany promiennik IR do wsparcia detekcji wizyjnej w trybie obserwacji nocnej.

Czułość termiczna kamery (NETD – Noise Equivalent Temperature Difference) wynosi ≤35mk (@ 25°C, F# = 1.0) i pozwala na odczyt temperatury z dokładnością do ± 8°C w zakresie -20°C do 150°C. Oprócz pomiaru temperatury kamera wykrywa zagrożenia pożarowe, może wykryć palący się obiekt wielkości 20 x 20 cm z odległości 350 m.

Dzięki wbudowanej analizie wideo i technologii głębokiego uczenia kamera wykrywa wzorce pojazdu lub człowieka, wysyła alarm o zdarzeniu (wtargnięcie w strefę lub przekroczenie linii) zaobserwowanym z odległości 721 m (pojazd) i 257 m (człowiek).
Dla przetwornika termowizyjnego kamera ma obiektyw o ogniskowej 35 mm, co w powiązaniu z czułością termiczną pozwala na: detekcję człowieka z 1029 m, rozpoznanie człowieka z 257 m, identyfikację człowieka ze 129 m. W tej rodzinie kamer dostępne są też modele z obiektywami o mniejszej ogniskowej: 25 lub 15 mm.

W przypadku jednoczesnej obserwacji z obu przetworników można skorzystać z funkcji obraz w obrazie lub Fusion, czyli przenikanie się obrazu wizyjnego i termowizyjnego, aby uzyskać maksymalną szczegółowość w ramach jednego obrazu.

Do zasilania kamery można stosować różne źródła, np. zasilacze AC w zakresie od 18 do 30 V lub DC w zakresie od 9 do 15 V. Może też być zasilana przez POE 802.3af klasy 3. Kamera ma zabezpieczenie antykorozyjne NEMA4X, klasę szczelności obudowy IP67 i odporności mechanicznej IK10 oraz ochronę przed przepięciami i wyładowania atmosferycznymi do 6 kV. Na najdroższy element kamery, czyli przetwornik termowizyjny, Hikvision oferuje 10 lat gwarancji.

Więcej na www.hikvision.com/pl/

 

Linc Polska

Światło lasera i sieci neuronowe na straży bezpieczeństwa

Światłowód, jako medium transmisyjne, wrósł już w codzienność dzisiejszego świata, jednak możliwości jego wykorzystania w innych celach nadal są duże. Jednym z potencjalnych zastosowań jest użycie światłowodu jako czujnika wtargnięć w ochronie obwodowej. Technologia ta jest rozwijana m.in. przez australijską firmę Future Fibre Technologies.

Rozwiązania Future Fibre Technologies pozwalają na zabezpieczenie zarówno najmniejszych obiektów komercyjnych, takich jak rezydencje czy tereny firm, obiekty małej architektury krytycznej (np. farmy solarne, punkty BTS, GPZ), jak i ważnej infrastruktury państwowej (granice, lotniska, bazy wojskowe, elektrownie, magistrale przesyłowe). Dzięki szerokiemu portfolio rozwiązań łatwo dobrać sterownik do wymagań zabezpieczanego obiektu, który zapewni dokładność wykrycia w strefie do ±12 m, a nawet ±4 m). Światłowód może być zarówno montowany na ogrodzeniu, jak i zakopany w ziemi, tworząc fizyczne i wirtualne zabezpieczenie.

Najnowszy sterownik Aura Ai-X jest oparty na technologii uczenia maszynowego bazującej na sieciach neuronowych (deep learning). Łączy zalety swoich poprzedników z możliwością ciągłego doskonalenia, zmieniając sposób postrzegania wskaźników prawdopodobieństwa detekcji (POD) i niechcianych alarmów (NAR).

Wyjątkowa dokładność klasyfikacji zdarzeń, której efektem jest najwyższy wskaźnik POD, przy niemal zerowych niechcianych alarmach jest nieporównywalny z żadnym innym systemem komercyjnym. Technologia głębokiego uczenia w czasie rzeczywistym eliminuje uciążliwe fałszywe alarmy związane z warunkami atmosferycznymi, przy wskaźnikach POD powyżej 95%.

Wszystkie te cechy sprawiają, że rozwiązania Future Fibre Technologies spełniają wymagania bezpieczeństwa najbardziej wymagających obiektów. W połączeniu z systemem telewizji dozorowej tworzą skuteczną tarczę zabezpieczającą obiekt przed wtargnięciem intruza oraz zapewniającą natychmiastową reakcję służb ochrony.

Więcej na www.linc.pl

 

Optex

Fiber SenSys z technologią światłowodową OPTEX

OPTEX Fiber SenSys to rozwiązania oparte na aktywnym światłowodzie mocowanym do istniejącego ogrodzenia metalowego lub muru. Najbardziej zaawansowane systemy mogą być stosowane jako detektory zakopywane.

Technologia światłowodowa OPTEX skutecznie wykrywa wszelkie próby przecinania siatki, wspinanie się po ogrodzeniu, czołganie pod nim lub przewiercanie przez ścianę. Może być zastosowana na ogrodzeniach od 50 m do ponad 100 km.

Systemy zostały zaprojektowane do pracy w trudnych i niebezpiecznych środowiskach zewnętrznych, mogą też zdalnie komunikować się i pobierać zasilanie.

Fiber SenSys to wytrzymałe i iskrobezpieczne rozwiązania odporne na zakłócenia elektromagnetyczne i radiowe, wilgoć, sól, promieniowanie UV, a nawet uderzenia pioruna. Gwarantują niezawodną pracę we mgle, zapyleniu czy ciemności i mogą być stosowane w strefach zagrożenia wybuchem. Zaawansowane algorytmy pozwalają określić rodzaj zakłócenia, odróżniając intruzów od fałszywych wzbudzeń generowanych np. przez wiatr.Fiber SenSys charakteryzują się możliwością konfiguracji wielu parametrów strojenia i łatwą integracją z innymi elektronicznymi systemami zabezpieczeń.

Bardzo ważną zaletą czujników światłowodowych OPTEX jest ich zdolność do dokładnej lokalizacji intruza nawet w przypadku najdłuższych zabezpieczanych obwodów (granic terenu). Strefy alarmowe można ustawić tak, aby uruchamiały kamery, kontrolę dostępu lub systemy zarządzania budynkiem.Oferta Fiber SenSys obejmuje systemy dedykowane do zaawansowanych aplikacji w dużych budynkach komercyjnych, obiektach wojskowych i infrastruktury krytycznej. Przewagą ekonomiczną tej technologii jest niska cena zakupu, a także niewielki koszt eksploatacji, szczególnie widoczny w przypadku rozległych instalacji (jeden punkt montażowy).Więcej na www.optex-europe.com/pl

 

PRODUS S.A.

Stabilność działania i ograniczenie liczby fałszywych alarmów

Napłotowy piezoelektryczny system ochrony obwodowej PERIDECT+ znalazł szerokie zastosowanie w ochronie infrastruktury krytycznej w Polsce ze względu na jego wysoką stabilność działania oraz zdolność do ograniczenia liczby fałszywych alarmów do absolutnego minimum.

System wykrywa intruza bezpośrednio na granicy chronionego obszaru, dzięki czemu operator zyskuje czas na skuteczną reakcję. Zapewnia mniejsze ryzyko penetracji obiektu przez intruza, skuteczniej chroniąc przed zniszczeniami niż wykrywanie włamań w strefie wewnętrznej obiektu.

PERIDECT+ może być instalowany na ogrodzeniach metalowych wszystkich typów. Zastosowanie niezawodnej i bardzo czułej technologii piezoelektrycznej wykrywania, w połączeniu z cyfrową obróbką sygnałów na poziomie detektora DSP+ i zaawansowanymi algorytmami analizy danych cyfrowych przez jednostkę zarządzającą CUP+, pozwala uzyskać najwyższe prawdopodobieństwo detekcji intruza przy wyjątkowo niskiej liczbie fałszywych alarmów. System potrafi skutecznie eliminować fałszywe alarmy związane ze zjawiskami atmosferycznymi i ruchem drogowym lub kolejowym przy ogrodzeniu.

PERIDECT+ umożliwia budowę systemu w architekturze pętlowej SafeGuarded, indywidualną kalibrację detektorów DSP+ i możliwość monitorowania alarmów z bardzo dużą dokładnością. System daje, do wyboru, implementację linii detekcji w wersji standardowej, wandaloodpornej, zakopywanej lub EX. Praca systemu oparta na sieci TCP/IP umożliwia zdalny monitoring działania i natywną integrację z systemami współpracującymi (VSS/CCTV, PSIM). Pozwala to na zabezpieczenie rozległych terenów lub monitorowanie wielu obiektów rozproszonych.

System jest certyfikowany do zastosowań zarówno cywilnych, jak i militarnych. Może być używany do ochrony ogrodzonych obszarów wysokiego ryzyka, do stopnia 4. wg normy PN-EN 50131-1 i spełnia stosowne wytyczne stawiane obiektom wojskowym.

Więcej na www.produs.com.pl/

 

PRODUS S.A.

System barier dualnych AvantgardeDT

Bariery dualne AvantgardeDT wyróżniają się parametrami, które predestynują je do stosowania w ochronie zewnętrznej obiektów infrastruktury krytycznej, gdzie są trudne warunki pracy, a jednocześnie wymagana jest stabilna praca systemu i niski współczynnik fałszywych alarmów.

System barier dualnych AvantgardeDT działa na zasadzie korelacji technologii podczerwieni IR z technologią mikrofalową MW. Technologia wielosensorowa jest zarządzana przez pracującą w sieci procesorową jednostkę zarządzania CPU. Każdy komplet bariery dualnej składa się z zespołu (od 3 do 5) dwukierunkowych modułów podczerwieni oraz modułu mikrofalowego K-Band zainstalowanych w aluminiowych kolumnach o wysokości od 2 do 6 m. Dzięki opatentowanej technologii dwukierunkowej modułów IR oraz zastosowaniu modułu planarnej anteny mikrofalowej zapewniono eliminację fałszywych alarmów związanych z zewnętrznymi zjawiskami atmosferycznymi (gęsta mgła, opady śniegu, deszczu, gradu), opadającymi liśćmi, pojawianiem się małych zwierząt itp.

Bariera dualna zabezpiecza obszar pomiędzy jej kolumnami rozmieszczonymi w odległości do 200 m. Dualizm pracy zapewnia liniową detekcję intruza (technologia IR) oraz wolumetryczne monitorowanie terenu (technologia MW), z możliwością zaprogramowania alarmu wstępnego.

Dzięki cyfrowej analizie sygnałów system barier dualnych umożliwia analizę kierunku przekroczenia linii detekcji, tworzenie scenariuszy alarmowania oraz wykorzystanie cyfrowych algorytmów poprawiających pracę systemu w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Bariery dualne AvantgardeDT pracujące w sieci TCP/IP zapewniają łatwe zabezpieczenie złożonych i rozległych obszarów, takich jak porty morskie, obiekty energetyczne, magazyny gazu lub paliw, obiekty penitencjarne, wojskowe czy serwerownie. Umożliwiają zdalny monitoring parametrów wraz z integracją do systemów nadrzędnych. Bariery mają certyfikację GRADE-4 (4. stopień zabezpieczenia).

Więcej na www.produs.com.pl/

Chcesz wiedzieć więcej o ochronie perymetrycznej?
Zobacz artykuł:
Taktyka i technika w ochronie obwodowej