Security 50: Kontrola dostępu w 2023 r.
W tegorocznym badaniu Security 50 najpopularniejszych technologii stosowanych w systemach kontroli dostępu integracja z systemami zarządzania budynkiem i biometria bezdotykowa zajęły wysokie miejsca ze względu na dojrzałość techniczną i przydatność rynkową.
Większym zainteresowaniem cieszy się też biometria multimodalna, dzięki której użytkownicy są uwierzytelniani za pomocą więcej niż jednej technologii biometrycznej.
Integracja z systemami budynkowymi
Zarządzanie budynkiem zintegrowane z kontrolą dostępu zajmuje najwyższe miejsce pod względem przydatności. Pod względem dojrzałości również zajęło wysoką pozycję. Coraz więcej firm decyduje się na integrację tych systemów ze względu na różne korzyści, w tym kompleksowe zarządzanie i oszczędność energii.
– Nowoczesne budynki to złożona sieć wielu systemów, w tym klimatyzacji, zasilania energią, systemów zabezpieczeń i przeciwpożarowych oraz automatyki domowej lub biurowej. Zarządzanie każdym z tych systemów niezależnie może być trudnym zadaniem, często prowadzącym do nieefektywności i zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia błędów. Coraz więcej właścicieli i zarządców budynków dostrzega wartość ujednoliconej platformy, która łączy zarządzanie wszystkimi tymi systemami – powiedział Raymond So, szef marketingu w ZKTeco. – W dobrze zintegrowanym systemie zarządzania budynkiem różne systemy i urządzenia są ze sobą w wysokim stopniu zintegrowane. Na przykład system kontroli dostępu może być połączony z systemami oświetlenia i HVAC, aby automatycznie dostosowywać parametry pomieszczenia do tego, czy ktoś w nim przebywa, czy też nie. Ten poziom interakcji zwiększa bezpieczeństwo budynku, efektywność energetyczną i poprawia ogólne wrażenia użytkownika, tworząc bardziej intuicyjne i responsywne środowisko.
Biometria dotykowa i bezdotykowa
Badanie pokazuje, że biometria bezdotykowa, taka jak rozpoznawanie twarzy czy tęczówki oka, zajmuje wysokie miejsce pod względem zarówno przydatności, jak i dojrzałości. Tymczasem biometria dotykowa plasuje się najwyżej pod względem dojrzałości. Jest to zrozumiałe, ponieważ biometria dotykowa, głównie odcisk palca, jest stosowana od dawna. W czasie pandemii okazała się bardzo przydatna.
– W systemach kontroli dostępu biometria dotykowa jest stosowana od dziesięcioleci. Zgadzamy się więc, że zdążyła już okrzepnąć – powiedział Brian DeGonia, dyrektor ds. rozwiązań biometrycznych, Extended Access Technologies w HID. – Jednak na popularności zyskuje biometria bezdotykowa ze względu na łatwość użytkowania i właśnie bezdotykowość, co jak pokazuje doświadczenie z okresu pandemii, ma duże znaczenie. Wydajność algorytmów ją obsługujących stale rośnie, więc czujniki bezdotykowe stają się coraz sprawniejsze.
– Rosnące znaczenie biometrii bezdotykowej jest przede wszystkim skutkiem wymagań dotyczących higieny, łatwości obsługi i szybkości działania. Mimo to biometria dotykowa nadal utrzymuje swoją pozycję ze względu na dojrzałość i popularność wśród użytkowników – stwierdził R. So. – W ZKTeco jesteśmy zaangażowani w rozwój zarówno dotykowych, jak i bezdotykowych technologii biometrycznych, aby zaspokoić potrzeby naszych globalnych klientów. Skupiamy się na dostarczaniu najnowocześniejszych, niezawodnych i przyjaznych dla użytkownika rozwiązań biometrycznych zgodnych z ewoluującymi potrzebami i trendami rynkowymi.
Biometria multimodalna
Badanie wykazało ponadto, że biometria jednomodalna zajmuje wyższą pozycję pod względem dojrzałości, podczas gdy biometria multimodalna nie jest tak dojrzała, ale zyskuje na przydatności.
– Biometria multimodalna może zmniejszyć poziom błędów i zwiększyć poziom zaufania do systemu poprzez łączenie mocnych stron różnych sposobów rozpoznawania i kompensowanie słabości każdego z nich. Dzięki niej uzyskuje się wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ biometria multimodalna może zapobiegać atakom spoofingowym i zwiększać prywatność użytkowników, wymagając rozpoznania więcej niż jednej cechy biometrycznej w celu przyznania dostępu. Zwiększa też wygodę użytkownika, ponieważ może zaoferować większą elastyczność w wyborze najbardziej odpowiedniej i najwygodniejszej metody uwierzytelniania – powiedział Hanchul Kim, CEO Suprema.
Jednak biometria multimodalna ma również pewne ograniczenia, które sprawiają, że jest mniej dojrzała niż biometria jednomodalna. Należą do nich wyższe koszty zakupu i złożoność instalacji, mniej stabilna infrastruktura.
– Biometria multimodalna ma ogromny potencjał, aby przezwyciężyć swoje ograniczenia i stać się bardziej dojrzałą i szeroko stosowaną w przyszłości, ponieważ technologia ewoluuje, a zapotrzebowanie rynku zmienia się z czasem – stwierdził H. Kim.
– Coraz częściej do identyfikacji wykorzystuje się biometrię wielomodalną. W przypadku uwierzytelniania jednomodalność dobrze działa i jest bardzo dojrzała. Jednak w przypadku identyfikacji na dużą skalę lub w aplikacjach, które wymagają wyższego poziomu bezpieczeństwa, biometria multimodalna sprawdza się lepiej. Używając więcej niż jednego czynnika biometrycznego, zyskuje się większą pewność, że została zidentyfikowana właściwa osoba – ocenił B. DeGonia.
Podwójna biometria
Obecnie multimodalne dane biometryczne są w większości dwuskładnikowe – wykorzystują dwa sposoby uwierzytelniania. Z badania wynika, że wyższą rangę pod względem zarówno przydatności, jak i dojrzałości mają metody jednoczesnego rozpoznawania palca i dłoni oraz twarzy i dłoni.
– Jedną z najbardziej powszechnych i popularnych dwumodalnych technologii biometrycznych jest rozpoznawanie odcisku palca i dłoni. Twarz–dłoń jest stosunkowo nową metodą, która w ostatnich latach zyskała większe zainteresowanie. Łączy ona rozpoznawanie twarzy z rozpoznawaniem odcisku dłoni lub skanu układu naczyń krwionośnych dłoni, które są zarówno bezdotykowe, jak i niezawodne. Została zastosowana w niektórych sektorach, takich jak opieka zdrowotna, bankowość, edukacja. Ta forma uwierzytelniania oferuje wysoką wydajność, prywatność, higienę i elastyczność – stwierdził H. Kim. – Metoda palec–dłoń i metoda twarz–dłoń nadają się do zastosowań wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa i wygody. Mogą zapewnić szybką i dokładną weryfikację lub identyfikację przy minimalnej interakcji i wysiłku użytkownika. Mogą również zapobiegać atakom spoofingowym i chronić prywatność użytkowników, ponieważ wymagają więcej niż jednej cechy biometrycznej do przyznania dostępu.
Według H. Kima metoda rozpoznawania osób za pomocą odcisku palca i skanu dłoni jest mniej powszechną i mniej dojrzałą dwumodalną technologią biometryczną. – Łączy dwie metody oparte na kontakcie, które wymagają różnych czujników i metod przechwytywania. Była wykorzystywana w niektórych niszowych zastosowaniach, takich jak badania kryminalistyczne czy identyfikacja przestępców – powiedział. – Metoda palec–dłoń jest mniej odpowiednia do zastosowań wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa i wygody. Może zapewnić wysoką unikalność i różnorodność cech biometrycznych, ale wymaga również większej interakcji użytkownika i wysiłku w celu zarejestrowania obu rodzajów danych. Mogą na nią wpływać czynniki środowiskowe, takie jak brud, wilgoć i temperatura, które mogą pogorszyć jakość obrazów biometrycznych.
Zobacz też:
Raport Security 50 i ranking największych firm branży security na świecie
Security 50: Badanie dojrzałości i przydatności trendów technologicznych
Security 50: Trendy na rynku telewizji dozorowej. Dominacja sztucznej inteligencji trwa
Analiza globalnego rynku security w 2023 r.
Raport Security 50 – Badania rynku i komentarze