Strona główna Rynek SECURITY Raport Security 50 – Badania rynku i komentarze

Raport Security 50 – Badania rynku i komentarze

Dominujące trendy na rynku zabezpieczeń technicznych w 2023 r.

Rynek zabezpieczeń technicznych przechodzi transformację, na którą wpływa wiele czynników, od postępu technologicznego po zmiany geopolityczne. Przedstawiamy najnowsze analizy przygotowane przez firmę badawczą Memoori dotyczące rynku telewizji dozorowej oraz kontroli dostępu.
Owen Kell

Niezależnie od tego, to właśnie firmy obecne na rynku azjatyckim są liderami we wdrażaniu najnowocześniejszych technologii: od systemów dozoru wizyjnego o wysokiej rozdzielczości po analitykę opartą na sztucznej inteligencji i rozpoznawanie twarzy.

Aktualna sytuacja na rynku monitoringu wizyjnego

Najnowszy raport Memoori The Global Video Surveillance Business bada perspektywy rynkowe dotyczące kamer dozorowych, pamięci masowej, oprogramowania i analityki w latach 2023–28. Szacunki oparte na kompleksowej analizie wyników łącznie 322 firm działających na globalnym rynku wskazują, że w 2022 r. wygenerowały przychody w wysokości 30,4 mld USD. Chociaż wydaje się, że era dwucyfrowego rocznego wzrostu w zakresie dozoru wizyjnego dobiegła końca, na rozwój rynku będą wpływać takie czynniki jak innowacje związane ze sztuczną inteligencją, rosnąca podaż i zapotrzebowanie na urządzenia i systemy oferujące wyrafinowane funkcje analityczne oraz przejście na urządzenia IP i zwiększenie rozdzielczości kamer. Eksperci Memoori uważają, że w latach 2023–28 rynek ten odnotuje skumulowaną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 5,7%, a przychody do 2028 r. wyniosą 44,8 mld USD.

Wpływ sztucznej inteligencji

Integracja zaawansowanej sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego z monitoringiem wizyjnym zaczyna osiągać dojrzałość. Do kluczowych czynników, które na to wpływają, należą:

Zastosowania praktyczne: Dotychczasowe teoretyczne dyskusje na temat sztucznej inteligencji w systemach telewizji dozorowej zyskały praktyczny wymiar, a na pierwszy plan wysuwają się faktyczne zastosowania.

Zaawansowana analityka: Możliwości analityczne stają się coraz bardziej wyrafinowane i niezawodne, zmniejszając liczbę fałszywych alarmów i umożliwiając uzyskanie bardziej szczegółowych informacji.

Malejący koszt SI: Spadające koszty wdrożenia sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego sprawiają, że technologie te stają się dostępne do szerszego zakresu zastosowań.

Rosnąca popularność analityki brzegowej: Na coraz większą skalę wdrażana jest analityka brzegowa wykorzystująca m.in. urządzenia Internetu rzeczy, w których stosowane są specjalnie dla nich opracowane SoC (System on Chip), co umożliwia przetwarzanie danych bliżej źródła ich powstania, eliminując problemy z przepustowością sieci i pomagając użytkownikom końcowym zminimalizować ryzyko przesyłania lub przetwarzania danych związanych z prywatnością.

Memoori prognozuje, że do 2028 r. odsetek sieciowych kamer dozorowych z wbudowanymi funkcjami sztucznej inteligencji wzrośnie z obecnych 18% do ponad 50%. Wpłyną na to ich nowe funkcje, takie jak rozpoznawanie obiektów, analiza zachowania i inne formy inteligentnego monitorowania.

Wprowadzenie AI wiąże się jednak z wyzwaniami. Kwestie infrastrukturalne, takie jak ograniczenia przepustowości, opóźnienia i zabezpieczenia cybernetyczne, mogą utrudniać pełne wykorzystanie kamer wyposażonych w sztuczną inteligencję. Co więcej, brak ustandaryzowanych praktyk w zakresie danych i metodologii testowania dodatkowo komplikuje sytuację. Wyzwania te wymagają odpowiedzialnego i przejrzystego wdrażania technologii AI.

Wraz ze wzrostem ilości danych i zapotrzebowania na funkcje analityczne w latach 2022–28 rynek oprogramowania do zarządzania wideo (VMS) i analityki zwiększy się do poziomu 8,4% CAGR. Kontynuowane będzie przejście na analizę w chmurze, co ma wynikać z konieczności wykorzystania scentralizowanych zasobów obliczeniowych, niezbędnych do analizy olbrzymich zbiorów danych.

Zmiany geopolityczne wpływają na rynek telewizji dozorowej

W ostatnich pięciu latach napięcia geopolityczne i bariery handlowe stopniowo zmieniły globalny obraz rynku monitoringu wizyjnego. Ochłodzenie stosunków z Chinami spowodowało, że USA najpierw nałożyły stosunkowo niewielkie cła i ograniczyły producentom chińskim możliwość sprzedaży swoich produktów poszczególnym amerykańskim agencjom rządowym. Uchwalony w 2019 r. zakaz współpracy z firmami Hikvision i Dahua miał znaczny wpływ na rynek nie tylko w tym regionie. Wprawdzie wypchnięcie Hikvision i Dahua z USA znacząco zakłóciło łańcuchy dostaw, wymuszając rekalibrację dynamiki sił, to jednocześnie dało możliwość rozwoju firmom europejskim, koreańskim i japońskim. Axis, Hanwha Vision, IDIS, Secom i inni gracze opracowali nowe strategie i relacje w łańcuchu dostaw, by zapełnić lukę, jaka powstała, gdy z amerykańskiego rynku zniknęły Hikvision i Dahua.

Większość z tych firm skorzystała na tej sytuacji, np. Hanwha Vision, mając status zgodny z NDAA, w latach 2021–22 odnotowała 86-proc. wzrost sprzedaży w obu Amerykach. W tym samym czasie IDIS uzyskał wzrost przychodów zagranicznych z 50 mln USD do ponad 80 mln USD.

Producenci amerykańscy coraz częściej podkreślają pochodzenie produktów Made in USA, podczas gdy firmy europejskie, takie jak Axis Communications, wykorzystują swój status zgodny z NDAA, aby zwiększyć sprzedaż w Ameryce Północnej. Niektóre firmy zachwalają również rygorystyczne zasady i praktyki w zakresie bezpieczeństwa danych, aby jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję wśród użytkowników końcowych, coraz bardziej świadomych kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem i etyką.

Chińscy producenci systemów telewizji dozorowej, w tym Tiandy Technologies, Infinova, TVT Digital Technology i Raysharp, odnotowali spadki przychodów z 3% do 40% w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. Znaczną część spadku można przypisać niekorzystnemu wpływowi blokad wywołanych przez COVID w Chinach oraz ogólnemu spowolnieniu chińskiej gospodarki w tym okresie, to niewątpliwie przyczyniły się do tego również ograniczenia handlowe. Chociaż wymienieni producenci chińscy nie zostali tak bezpośrednio dotknięci, jak Hikvision i Dahua, z pewnością będą nerwowo przyglądać się dalszemu negatywnemu wpływowi, jaki mogą mieć potencjalne ograniczenia ich działalność w USA.

Decyzja polityczna i związany z nim rozgłos medialny wywołany przez amerykańskie przepisy regulacyjne spowodowały skutki również poza USA. Przykładowo kilku głównych sprzedawców detalicznych w Wielkiej Brytanii postanowiło zrezygnować z kamer Hikvision i Dahua ze względu na obawy etyczne, a także trwające ruchy legislacyjne mające na celu ograniczenie korzystania z urządzeń obu firm w różnych organach sektora publicznego w niektórych krajach w Europie i poza nią.

Kontrola dostępu: urządzenia mobilne zyskują popularność

Prognozy Memoori dotyczące kontroli dostępu są nadal finalizowane, ale wstępne wskaźniki zapowiadają, że wzrost tego sektora wyprzedzi wzrost rynku telewizji dozorowej w ciągu najbliższych 5 lat, odwracając dynamikę, która miała miejsce w branży zabezpieczeń technicznych od ponad dekady.

W tym sektorze dynamika łańcucha dostaw i systemów zabezpieczeń jest podobna, niepewność geopolityczna ma znacznie bardziej stonowany wpływ. Przyjęcie rozwiązań wykorzystujących biometrię zostało nieco zahamowane ze względu na zmiany zachowań i postaw wynikające z COVID. Motorem wzrostu stało się stopniowe przechodzenie na kontrolę dostępu opartą na urządzeniach mobilnych.

Z punktu widzenia użytkownika atrakcyjność mobilnej kontroli dostępu polega na jej wygodzie, ulepszonych funkcjach zabezpieczeń i elastyczności, jaką oferuje w zakresie administrowania systemem. Główni producenci tych rozwiązań, w tym HID Global, Brivo i WaveLynx, szybko dostrzegli tę zmianę, integrując się z Apple Wallet i Google Wallet, aby wykorzystać koniunkturę na rynku. Klienci również zwracają uwagę na te udogodnienia. Według wyników ankiety dotyczącej trendów w kontroli dostępu 42% respondentów na całym świecie planuje obecnie aktualizację do systemów mobilnych. Wstępne dane badania Memoori przewidują, że do końca 2023 r. systemy mobilne mogą generować ok. 20% wszystkich nowo wydanych poświadczeń kontroli dostępu do budynków niemieszkalnych.

Chociaż przejście na systemy mobilne jest coraz bardziej popularne, nie jest ono pozbawione wyzwań. Wśród wielu użytkowników końcowych kluczowymi obawami pozostają prywatność i cyberbezpieczeństwo, szczególnie w przypadkach, gdy urządzenia osobiste mają stanowić główne narzędzie do kontroli dostępu. Z tego powodu niektóre przedsiębiorstwa niechętne są tej zmianie, preferując korzystanie z fizycznych kart w celu ograniczenia ryzyka związanego z narażeniem utraty danych osobowych z urządzeń mobilnych.

Kolejną kwestią jest infrastruktura. Przejście na systemy mobilne często wymaga aktualizacji istniejących urządzeń, np. czytników Bluetooth lub NFC, dodając dodatkową warstwę złożoności i koszty modernizacji. Ponadto niektórzy niechętnie integrują swoje rozwiązania z portfelem Apple, twierdząc, że jest to proces uciążliwy. Należy również zauważyć, że Apple Wallet wiąże się z dodatkowymi opłatami za poświadczenia, co może zniechęcać firmy rozważające zmianę. Mimo to wyraźny jest trend przechodzenia firm na mobilną kontrolę dostępu. Można się zatem spodziewać się, że ten segment będzie miał znaczący udział w rynku kontroli dostępu w nadchodzących latach.

Łączenie wszystkiego w całość

Wraz z ewolucją branży zabezpieczeń technicznych na pierwszy plan wysuwa się integracja. Zamiast utrzymywać osobne systemy zabezpieczeń (dozór wizyjny, kontrola dostępu czy system alarmowy), firmy poszukują wielofunkcyjnych możliwości zwiększenia wydajności i wartości dodanej w całym B-IoT (Blockchain Driven Internet of Things). Zauważalny jest wzrost zapotrzebowania ze strony zarówno użytkowników, jak i sprzedawców na ujednolicone platformy, które nie tylko usprawniają przepływy pracy, ale także ułatwiają wgląd w dane poprzez zebranie informacji z różnych systemów. Pojawiają się głębsze formy interoperacyjności, które obejmują struktury danych, analitykę, zarządzanie tożsamością i możliwości automatyzacji, wspierane przez rozszerzone sieci partnerskie między domenami i poprawę funkcjonalności interfejsów API.

Jednym z kluczowych czynników umożliwiających tę transformację jest poprawa standaryzacji danych z systemów zabezpieczeń i ich metadanych. Dostarczanie bogatszych kontekstowo danych jest potrzebne do podejmowania inteligentnych decyzji. Dane zebrane ze wszystkich systemów zabezpieczeń i zarządzania budynkiem umożliwiają bardziej dopasowane i responsywne działania, takie jak selektywne blokowanie drzwi, regulacja oświetlenia w oparciu o zajętość lub planowanie ruchu wind w celu dopasowania do wzorców ruchu ludzi w budynku. W ten sposób oszczędza się energię i poprawia doświadczenia użytkowników budynku.

Chociaż integracja jest przekonująca, nie zawsze jest prosta. Odpowiednio wykwalifikowani integratorzy systemów, wyposażeni w wiedzę w zakresie technologii IT i OT, kontroli dostępu, systemów telewizji dozorowej, a nawet protokołów komunikacyjnych, takich jak BACnet (Building Automation and Control Networks), będą niezbędni do wdrażania złożonych, ujednoliconych rozwiązań bezpieczeństwa i B-IoT.
Dopóki starsze systemy, zastrzeżone protokoły i brak ustandaryzowanych formatów danych nie zostaną wycofane, nadal będą stanowić przeszkody na drodze do integracji. W miarę, jak branża będzie zmierzać w kierunku ustandaryzowanych rozwiązań, bezproblemowe integracje staną się normą, a nie wyjątkiem.

Czekamy

Rynek zabezpieczeń technicznych zmienia się pod wpływem różnych czynników, w tym postępu technologicznego, zmian geopolitycznych oraz rosnącego nacisku na integrację i etykę. Firmy, które potrafią dostosować się do tych zmian, wprowadzać innowacje i oferować inteligentne, zintegrowane rozwiązania, będą się rozwijać. Jednak utrzymanie się na czele będzie wymagało ciągłych innowacji, rozważań etycznych i, co być może najważniejsze, zdolności dostosowywania się do stale zmieniających się warunków.

Wśród innych trendów wymienionych w raporcie Memoori na uwagę zasługują zmiany dotyczące systemów telewizji dozorowej i kontroli dostępu idące w kierunku wieloskładnikowego uwierzytelnianiem, zmagania z ciągłym niedoborem umiejętności (zwłaszcza w zastosowaniach międzysektorowych i sztucznej inteligencji), większy nacisk na zrównoważony rozwój środowiska oraz stale obecny wpływ ryzyka cyberzagrożeń na urządzenia, politykę i priorytety użytkowników końcowych.

Trwały sukces rynkowy będzie zależał od ciągłych innowacji i zwinnego podejścia do stale zmieniającego się otoczenia biznesowego. Firmy, które trzymają rękę na pulsie, dostosowują sytuację do wielu czynników i pozostają otwarte na nowe pomysły oraz pragmatyczne inwestycje, będą lepiej przygotowane do dominacji na tym ewoluującym rynku.

Owen Kell, współpracownik ds. badań nad IoT i bezpieczeństwem Memoori, jest specjalistą ds. analityki biznesowej z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem w badaniach rynkowych nad nowymi technologiami wdrażanymi w firmach w celu zwiększenia wydajności, zrównoważonego rozwoju i inteligencji budynków oraz środowisk miejskich. Jest ekspertem rynku IoT, Big Data, AI, uczenia maszynowego oraz bezpieczeństwa fizycznego i cybernetycznego w sektorze inteligentnych budynków. Wspierał zarówno globalnych gigantów, jak i innowacyjne start-upy. Jest liderem w branży, autorem ponad 20 raportów rynkowych, które ukształtowały temat inteligentnych budynków. ⦁

Korekta na globalnym rynku telewizji dozorowej

Raport opracowany przez Novaira Insights wprowadza korektę do ubiegłorocznych prognoz dotyczących kondycji globalnego sektora telewizji dozorowej. Wynika ona głównie z gwałtownego spadku wartości rynku chińskiego będącego następstwem blokad związanych z COVID-19. Korekta będzie prawdopodobnie przejściowa, ponieważ Chiny odzyskują siły.

Według raportu Novaira Insights spadek wartości globalnego rynku zabezpieczeń fizycznych w roku w 2022 r. wyniósł 3,4%. Było to jednak w dużej mierze spowodowane gwałtownym załamaniem się rynku chińskiego, który poniósł znacznie większe straty, ponieważ jego wartość spadła o 18,6% z powodu pandemicznych ograniczeń wprowadzonych przez władze Chin podczas kolejnej fali COVID-19 w 2022 r.

– Wydatki chińskiego rządu zostały przekierowane z obszarów takich jak dozór wizyjny na walkę z COVID-19 i wspieranie gospodarki podczas lockdownów – powiedział Josh Woodhouse, główny analityk i założyciel Novaira Insights. – Szacuje się, że Chiny pozostaną największym na świecie regionalnym rynkiem urządzeń dozoru wizyjnego, ponieważ nawet w 2022 roku Chiny odpowiadały za 44% światowego rynku zabezpieczeń. Jest to jednak spadek, zważywszy na fakt, że rok wcześniej aż 52% rynku zabezpieczeń należało do firm chińskich. Dodał, że poza Chinami większość rynków nadal rośnie, a rynek na świecie z wyłączeniem Chin wzrósł o 13,2% w 2022 r.

Jeśli chodzi o ten rok, wraz z ponownym otwarciem Chin i zniesieniem ograniczeń związanych z COVID w większości krajów widać, że inwestycje wracają na właściwe tory. Będzie to pozytywna zmiana dla globalnego rynku telewizji dozorowej, który według raportu Novaira Insights wzrośnie w tym roku o 11,8%, osiągając wartość ponad 27 mld USD.

Chińskie środki walki z COVID

Rok 2022 można opisać jako okres lockdownu w Chinach. Pierwsza fala ograniczeń zaczęła się w lutym 2022 r. w Szanghaju po gwałtownym wzroście liczby przypadków COVID. Była to największa blokada od czasu Wuhan w 2019 r., kiedy po raz pierwszy pojawił się wirus SARS-COV-2. Blokady w 2022 r. zarządzono również w innych chińskich miastach, w tym w Chengdu i Daqing. Miało to ogromny wpływ na gospodarkę chińską. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB Chin wzrósł zaledwie o 3% w 2022 r. w porównaniu z 8,5% w 2021 r. To, a także zmęczenie społeczeństwa doprowadziło do protestów w całych Chinach, co ostatecznie zmusiło władze do wstrzymania polityki zero COVID i ponownego otwarcia kraju pod koniec 2022 r.

Wpływ na monitoring wizyjny

Podobnie jak inne branże, chiński rynek monitoringu wizyjnego odczuł skutki lockdownów i wynikającej z nich bezczynności biznesowej. Widać to wyraźnie w raporcie finansowym Hikvision za 2022 r., w którym odnotowano, że wartość sprzedaży urządzeń dozorowych wyniosła 65,9 mld juanów. To w porównaniu z rokiem poprzednim daje wzrost o zaledwie 1,12% (65,1 mld juanów). W latach 2020–21 wartość sprzedaży Hikvision wzrosła o 16,9%, natomiast przychody za pierwszy kwartał 2023 r. spadły o 1,94% rok do roku.

Powrót na ścieżkę wzrostu

Według Novaira Insights spadek wartości chińskiego rynku telewizji dozorowej jest tymczasowy. W najbliższym czasie spodziewany jest powrót do wzrostu z trzech powodów. Po pierwsze rynek krajowy jest ogromny. Po drugie aktywny rozwój i udział Chin w niektórych gałęziach gospodarki, zwłaszcza inwestycje w inteligentne miastach i taki też transport, tworzy ogromne zapotrzebowanie na urządzenia dozoru wizyjnego. Po trzecie ciągłe zaangażowanie Chin w innowacje techniczne, szczególnie w dziedzinie obrazowania przy słabym oświetleniu i kamerach bispektralnych, zwiększy popyt na rynkach krajowym i zagranicznym. ⦁

Zobacz też:

Raport Security 50 i ranking największych firm branży security na świecie
Security 50: Badanie dojrzałości i przydatności trendów technologicznych
Security 50: Trendy na rynku telewizji dozorowej. Dominacja sztucznej inteligencji trwa
Security 50: Kontrola dostępu w 2023 r.
Analiza globalnego rynku security w 2023 r.