Strona główna Kontrola Dostępu System zabezpieczeń technicznych Lenel OnGuard

System zabezpieczeń technicznych Lenel OnGuard

Piotr Ejma-Multański
UTC Fire & Security Polska


Marka Lenel – jedna z najsilniejszych w segmencie tzw. korporacyjnych systemów zabezpieczeń (enterprise security systems) – nie jest jeszcze znana na polskim rynku security. Prezentację marki rozpoczynamy od jej historii, w kolejnych wydaniach przybliżymy charakterystykę rozwiązania i jego mocne strony oraz model dystrybucji i najnowsze propozycje.

W latach 80. XX w. zarówno systemy zarządzania bezpieczeństwem, jak i pozostałe systemy informatyczne były oparte głównie na minikomputerach, które zastąpiły komputery typu mainframe. Oprogramowanie użytkowe miało charakter zamknięty – było tworzone pod jednym systemem operacyjnym, dla konkretnego typu sterowników. W tym okresie w USA powstała firma Lenel. Założyło ją w 1991 r. grono informatyków pochodzenia ukraińskiego. Ambicją firmy było opracowanie oprogramowania otwartego, współpracującego z urządzeniami obiektowymi wielu producentów. Zwieńczeniem starań było wprowadzenie w 1995 r. pierwszej wersji oprogramowania OnGuard®, opartego na relacyjnej bazie danych systemu zarządzania systemami KD i SWiN ze zintegrowaną telewizją dozorową.

W tym innowacyjnym rozwiązaniu wykorzystano kontrolery firmy Mercury oraz upubliczniony kod pozwalający na tworzenie interfejsów do kolejnych urządzeń. W 1998 r. powstał Open Application Alliance Program – system rejestracji, testowania i certyfikacji interfejsów między oprogramowaniem OnGuard a systemami innych producentów. Dzięki niemu Lenel ma największą na świecie bibliotekę interfejsów, dostępną w Internecie pod hasłem Lenel OAAP. W 2005 r. firma stała się częścią United Technologies, a marka Lenel – globalną marką koncernu, wzmocnioną po zakupie GE Security (właściciela m.in. Casi Rusco i Aritech).

Dzięki otwartej polityce i ciągłemu rozwojowi oprogramowania Lenel, z ponad 20 tys. wdrożeń, stał się głównym graczem na rynku amerykańskim, a potem światowym. Systemy Lenel OnGuard pracują w największych firmach informatycznych, konsultingowych i przemysłowych, w administracji publicznej i wojsku.

Do niedawna produkty Lenel były stosowane w Polsce i krajach ościennych jedynie przez firmy globalne, które podłączały przez sieć WAN do serwerów centralnego systemu nadzoru OnGuard na świecie urządzenia peryferyjne (czytniki, kamery, kontrolery itp.) w nowych zakładach czy biurowcach. Od kilku lat pojawiają się „lokalne” instalacje, realizowane przez polskie firmy. Złożyło się na to kilka czynników:

  • transfer know-how i technologii do Europy, w tym do Polski. Od 2010 r. w Gdańsku działają Centrum Badań i Rozwoju oraz Dział Wsparcia Technicznego Lenel na Europę. Dzięki temu zarówno wiedza techniczna, jak i wsparcie oraz szkolenia są bardziej dostępne;
  • obecność przeszkolonych polskich firm, certyfikowanych partnerów Lenela, potrafiących zrealizować wdrożenie „pod klucz”;
  • rosnące wymagania klientów poszukujących najlepszego rozwiązania na potrzeby swoich przedsiębiorstw.

UTC Fire & Security Polska
ul. Sadowa 8, 80-771 Gdańsk
tel.: 58 301 38 31, 58 760 64 80, faks: 58 301 14 36
www.utcfssecurityproducts.pl, piotr.ejma-multanski@fs.utc.com