Strona główna Relacje Wszystko o elektronicznych systemach zabezpieczeń na seminarium Wydziału Elektroniki WAT

Wszystko o elektronicznych systemach zabezpieczeń na seminarium Wydziału Elektroniki WAT

Podczas dziewiątego już Seminarium Branży Elektronicznych Systemów Bezpieczeństwa w WAT eksperci z obszarów nauki i branży security omówili techniczne aspekty projektowania i instalacji innowacyjnych systemów, a w konkursie dla studentów Mistrzem Elektronicznych Systemów Bezpieczeństwa został Kacper Bodecki.

Seminarium odbyło się 12 marca 2024 r. Wydarzenie organizował Instytut Systemów Elektronicznych Wydziału Elektroniki (WEL WAT) przy współudziale wiodących firm z branży elektronicznych systemów zabezpieczeń. Producenci opowiadali, jak powstają wybrane przez nich najnowocześniejsze produkty, a reprezentanci firm projektowych omówili najciekawsze case study dotyczące projektowania innowacyjnych instalacji niskoprądowych.

Na dynamiczny rozwój rozwiązań branżowych, m.in. w wyniku zastosowania technologii Internetu Rzeczy (IoT) oraz sztucznej inteligencji, zwróciła uwagę Prorektor ds. studenckich dr hab. Monika Szyłkowska, prof. WAT, która w obecności Dziekana WEL prof. dr. hab. inż. Ryszarda Szpleta otworzyła seminarium. Głos zabrał również Rektor Akademii Pożarniczej bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. AP.

W tegorocznym konkursie o tytuł Mistrza Elektronicznych Systemów Bezpieczeństwa wyłoniono 6 laureatów. Zwycięzcą i zdobywcą statuetki został Kacper Bodecki, student niestacjonarnych studiów I stopnia na kierunku elektronika i telekomunikacja. Tytuł pierwszego i drugiego wicemistrza wywalczyli odpowiednio Marek Ledworowski i inż. Bartosz Janiszek. Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Koperski, Patryk Mićkowski i Filip Zalewski.

W ocenie komitetu organizacyjnego tegoroczne seminarium spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony studentów, producentów i dystrybutorów sprzętu oraz rozwiązań projektowych dla branży security.

– Po raz kolejny potwierdziło się, że łączą nas wspólne dobrze pojęte interesy w zakresie dbania o dobrą jakość kształcenia naszych absolwentów, w szczególności specjalności ISB na kierunku studiów elektronika i telekomunikacja. Nasi partnerzy firmowi od lat wspierają nas w zakresie organizacji praktyk i staży studenckich, a przede wszystkim wzbogacają naszą bazę laboratoryjną przekazując cenny sprzęt w postaci stanowisk laboratoryjnych – ocenili członkowie Komitetu.

Dodali, że wiele z tych firm prowadzi działalności w ponad 90 krajach z sukcesem eksportując Polskie produkty i wdrażając wiodące rozwiązania globalne na terenie naszego kraju.

W seminarium uczestniczyło 14 z 20 partnerów z branży security, z którymi współpracuje Wojskowa Akademia Techniczna. Były to firmy: AAT Systemy Bezpieczeństwa, Assa Abloy, CBC Poland, HikVision, ICS Polska, Janex International, MR System, Polon-Alfa, Polska Izba Systemów Alarmowych (PISA), Pulsar, Roger, Satel, Schrack Seconet oraz Akademia Pożarnicza, która występowała w roli partnera akademickiego.

Karolina Duszczyk

fot. Mariusz Maciejewski, Michał Wiśnios,
Jarosław Łukasiak, Oleksandr Perets

Źródło: https://www.wojsko-polskie.pl/wat/