Strona główna Bezpieczeństwo biznesu Cyberataki wymierzone w pracowników

Cyberataki wymierzone w pracowników

Fot: Shutterstock

Ponad 50% zarządzających przedsiębiorstwami wskazuje, że ich pracownikom brakuje odpowiedniej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa. Podkreślają też znaczenie skutecznych szkoleń w zakresie cyfrowej świadomości prowadzonych w celu zmniejszenia poziomu ryzyka przyczyniania się pracowników do powodzenia ataku.

Przedsiębiorstwa zmagają się z coraz bardziej wyrafinowanymi zagrożeniami. W najnowszej edycji raportu Global Threat Landscape Report, opracowanego przez ekspertów należącego do firmy Fortinet działu FortiGuard Labs, wykazano, że zagrożenia związane z oprogramowaniem ransomware utrzymują się na szczytowym poziomie i nie ma dowodów na ich spowolnienie w skali globalnej. Jednocześnie przeprowadzone przez Fortinet badanie 2023 Cybersecurity Skills Gap Global Report wykazało, że 84% przedsiębiorstw doświadczyło jednego lub więcej naruszeń bezpieczeństwa w 2022 r.

Według najnowszych badań ponad 90% liderów uważa, iż zwiększona świadomość pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa pomogłaby zmniejszyć skalę powodzenia ataków. Ponieważ przedsiębiorstwa stają w obliczu rosnącego cyfrowego ryzyka, badania podkreślają ważną rolę pracowników jako pierwszej linii obrony przed cyberprzestępczością.

W ubiegłym roku aż 81% przedsiębiorstw doświadczyło ataków z użyciem złośliwego oprogramowania, phishingu oraz haseł, które były kierowane głównie do użytkowników. Podkreśla to, że mogą być najsłabszym ogniwem zabezpieczeń przedsiębiorstwa lub jednym z jego najpotężniejszych mechanizmów obronnych.

Posiadanie skutecznego programu szkoleniowego jest kluczem do zaszczepienia w pracownikach właściwego poziomu cyberhigieny – 85% zarządzających przedsiębiorstwami twierdzi, że został w nich zaimplementowany program szkoleń i podnoszenia świadomości w zakresie bezpieczeństwa, ale ponad 50% uważa, że ich pracownikom nadal brakuje wiedzy na ten temat. Luka ta sugeruje, że programy szkoleniowe nie są tak skuteczne, jak mogłyby być, co skutkuje niespójnością w stosowaniu przez pracowników dobrych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, lub tym, że szkolenia nie pokrywają tematyki w wystarczający sposób.

Cyberbezpieczeństwo coraz częściej staje się priorytetem dla zarządów – badanie Fortinet wykazało, że w 93% firm zarząd pyta o kwestie dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz strategię firmy w tym zakresie.

– Nasz raport z globalnego badania 2023 Security Awareness and Training Global Research Brief podkreśla kluczową rolę, jaką pracownicy odgrywają w zapobieganiu cyberatakom. Wskazuje również na istotną potrzebę nadania przez przedsiębiorstwa priorytetu krzewieniu świadomości dotyczącej bezpieczeństwa, m.in. poprzez szkolenia, aby zapewnić, że pracownicy będą stanowić pierwszą linię obrony – powiedział John Maddison, EVP of Products and CMO Fortinet.

O Fortinet
Firma Fortinet jest czołowym producentem systemów ochronnych i innowatorem rozwiązań zapewniających konwergencję funkcji sieciowych i zabezpieczających środowisko IT. Jej misją jest ochrona ludzi, urządzeń i danych, niezależnie od ich miejsca. Ponad pół miliona klientów zaufało rozwiązaniom Fortinet, które należą do najczęściej wdrażanych, posiadających najwięcej patentów i najlepiej ocenianych w branży. Więcej informacji na stronie https://www.fortinet.com. ⦁