Strona główna POLECAMY Z „Pierścieniem Patrioty” w tle

[FOTORELACJA] Z „Pierścieniem Patrioty” w tle

Odnotujmy noworoczne spotkanie Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych oraz Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego. Forum połączyło obchody Dnia Ochrony Informacji Niejawnych, ustawy o ochronie danych osobowych; wręczano wyróżnienia. Okrasił je koncert przygotowany przez Klub Wojskowy DO RSZ oraz wystawa malarstwa patriotycznego – w związku z rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. W pewnym sensie bohaterem spotkania był “Pierścień Patrioty”. To nawiązujący do tradycji biżuterii patriotycznej, srebrny sygnet z napisem odnoszącym się do miłości ojczyzny: “Amor Patriae Nostra”. Tym unikatowym sygnetem obydwa stowarzyszenia  honorują ludzi zasłużonych dla ojczyzny. Znajduje się on już w zbiorach sztuki na Jasnej Górze, był przedmiotem tegorocznej aukcji dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na której osiągnął kwotę ok. 10. tys. zł.

Podczas spotkania “Pierścień Patrioty” wręczono m.in. minister i senator Annie Marii Anders, sekretarzowi stanu w KPRM i pełnomocnikowi premiera ds. dialogu międzynarodowego oraz przewodniczącej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Sygnet otrzymał także Janusz Onyszkiewicz: polityk, matematyk, himalaista, dwukrotny minister obrony narodowej. Uhonorowano profesora Leszka Żukowskiego, powstańca warszawskiego, prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK. Wyróżnienie to przyznano również Włodzimierzowi Sokołowskiemu, byłemu oficerowi polskiego wywiadu, a dzisiaj popularnemu autorowi wysokonakładowych książek o tematyce szpiegowskiej, które pisze pod pseudonimem Vicent V. Severski.

Na spotkaniu nie zabrakło treści merytorycznych. Były to w kolejności wystąpień: „Kształtowanie się ochrony informacji niejawnych w latach 1999 – 2016”  (Tomasz Borkowski) oraz „Ochrona Danych Osobowych wczoraj, dziś i jutro” (Andrzej Lewiński). O zagrożeniach terrorystycznych na świecie i w odniesieniu do naszego kraju mówił ciekawie Dariusz Deptała.

Noworoczne spotkanie członków i sympatyków stowarzyszeń odbywa się tradycyjnie na terenie Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego, właściciela jedynego w Polsce Muzeum Geodezji. Obydwa są zlokalizowane w historycznej stołecznej kamienicy u zbiegu Placu Trzech Krzyży z Nowym Światem i Książęcą.

Informacja i fotoreportaż Andrzej Popielski (Copyright © A.Popielski)