Strona główna Branże i zastosowania Wizyjna kontrola przesyłek gwarantuje efektywne dostawy

Wizyjna kontrola przesyłek gwarantuje efektywne dostawy

Patrik Anderson
Director Business Development Transportation, Axis Communications


 

Klienci z segmentu transportu i logistyki nieustannie mierzą się z trudnościami w przesyłaniu towarów z punktu A do B. Ten proces jest skomplikowany i pełen wyzwań.

Ataki i wypadki
Patrząc na globalny rynek logistyki pod kątem bezpieczeństwa, można zaobserwować nasilenie się ataków na przewoźników w coraz większej liczbie regionów oraz w kolejnych rodzajach środków transportu. Organizacje i instytucje rządowe publikują alarmujące statystyki. Przewożone towary stają się celem zorganizowanych grup przestępczych, co przy zwiększającej się fragmentacji łańcucha logistycznego stawia przed nieznanymi wcześniej wyzwaniami. Rosną również wymagania stawiane poszczególnym ogniwom systemu dostaw.
Jak sobie poradzić ze zwiększającą się liczbą tego typu incydentów? Jak pomóc w podniesieniu bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i zatowarowanych ciężarówek czy przyczep?

Sprawne wyszukiwanie i śledzenie
Jednym ze sposobów jest zastosowanie różnych metod telemetrycznych do wyszukiwania i śledzenia towarów na trasie przewozu. Niektórzy przeprowadzają taką weryfikację po incydencie, żeby sprawdzić trasę, jaką pokonały towary. Inni natomiast w ten sposób monitorują i kontrolują zarówno floty, jak i transportowane towary w czasie rzeczywistym.
Druga metoda bazuje na identyfikacji przewożonych dóbr poprzez skanowanie kodów kreskowych lub zbliżeniowych RFID w magazynach, centrach logistycznych czy przeładunkowych. Jednak ten sposób nie pozwala zobaczyć, co wydarzyło się z daną przesyłką ani jaki jest bieżący status towarów. Nie można określić, kto i co zrobił, kiedy, dlaczego i jak to wpłynęło na produkty.

Widoczność bez śledzenia
Jak zatem można uzyskać klarowny podgląd sytuacji, unikając kosztownej i czasochłonnej kontroli podczas prowadzonych postępowań wyjaśniających (wypadki, roszczenia, ataki na transport i towary)? Co zrobić, by uzyskać wyraźny obraz z dowolnego magazynu, stacji przeładunkowej, centrum logistycznego, ciężarówki, przyczepy czy samochodu dostawczego?
Pierwszym krokiem jest wyposażenie wszystkich lokalizacji i środków transportu w nowoczesne sieciowe kamery dozoru wizyjnego. Urządzenia nie tylko dostarczą wysokiej jakości obraz niezależnie od warunków oświetlenia i temperatury, ale dzięki wbudowanej analizie obrazu będą w stanie wykryć niepożądane działania. Kamery Axis współpracują ze skanerami kodów kreskowych i zbliżeniowych, wykorzystując istniejące okablowanie strukturalne i zapewniając efektywną obserwację rozległych obszarów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Ale czy to wystarczy? Jak szybko można znaleźć daną przesyłkę wśród milionów zarejestrowanych? Czy można opracować system śledzenia konkretnego towaru wśród innych?

Przejrzysta i bezpieczna logistyka w każdym momencie
Aby opracować przejrzyste narzędzie, które umożliwi weryfikację każdego incydentu dotyczącego określonego towaru, należało zintegrować śledzenie i metody wyszukiwania z obrazem. Obecnie każdy system WMS (Warehouse Management System) i ERP (Enterprise Resource Planning) zbiera dane identyfikujące towary. Każdy system telemetryczny i zarządzania flotą nieustannie śledzi miejsce przebywania pojazdów. Łącząc nagrania ze śledzeniem i danymi przesyłki w jeden spójny system, otrzymujemy idealne rozwiązanie.
Dzięki systemowi wizyjnego śledzenia towarów firmy Axis i jej partnerów stan przesyłki znany jest na każdym etapie. Szybko można też uzyskać jego weryfikację na obrazie.
Rozwiązanie integruje systemy WMS i AIDC (Automatic Identification and Data Capture) z kamerami sieciowymi i systemem zarządzania obrazem, umożliwiając nadzór nad pełną procedurą obsługi przesyłek. Po wprowadzeniu numeru paczki można więc prześledzić obraz jej „wędrówki” w firmie. W razie skargi klienta lub wykrycia nieprawidłowości można poznać ich przyczyny i przedstawić je jako materiał dowodowy. W branży, w której codziennie składane są tysiące reklamacji, możliwość szybkiej weryfikacji jest dla operatora ogromną zaletą.

Axis Communications Poland
ul. Domaniewska 39A
02-672 Warszawa
www.axis.com/pl