Strona główna Systemy Zintegrowane Integracja systemów zabezpieczeń

Integracja systemów zabezpieczeń

Wojciech Pawlica


Każdy użytkownik systemów zabezpieczeń jest zainteresowany zarządzaniem pracą swoich urządzeń za pomocą wspólnego oprogramowania lub aplikacji mobilnej.

Bardzo często połączenie systemu alarmowego, monitoringu wizyjnego czy wideodomofonu w spójny system wiąże się z dodatkowym okablowaniem odpowiednich wejść czy wyjść, które później spełniają funkcję integracyjną. Firma Dahua Technology Poland oferuje rozwiązanie, które nie wymaga żadnego dodatkowego okablowania, a integrację zapewnia połączenie urządzeń we wspólną sieć. Integrowane są trzy oddzielne systemy: bezprzewodowy system alarmowy, system monitoringu wizyjnego oraz wideodomofon.

Bezprzewodowy system alarmowy pracuje na bazie centrali ARC3000H-FW2(868). Jest to urządzenie umożliwiające zaprogramowanie do 150 czujników, 64 pilotów, 8 klawiatur, 4 repeaterów. Programowanie urządzenia jest bardzo proste, wykorzystuje się do tego aplikację DMSS. Wystarczy najpierw do aplikacji wprowadzić centralę, a następnie wszystkie kolejne urządzenia. Programowanie kolejnych urządzeń polega na zeskanowaniu kodów QR, które znajdują się na opakowaniu i urządzeniu.

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie dwóch pozostałych podsystemów, również za pomocą tej samej aplikacji (DMSS). Po zainstalowaniu i zaprogramowaniu trzech różnych systemów zabezpieczeń można przystąpić do ich integracji. Integracja systemów alarmowego i monitoringu wizyjnego będzie polegać na dwustronnej wymianie informacji pomiędzy systemami. Od pewnego czasu nasze rejestratory sieciowe NVR oraz hybrydowe XVR umożliwiają pracę w trybie uzbrojenia lub rozbrojenia. Tę funkcję można uruchomić za pomocą zarówno aplikacji DMSS, jak i integracji z systemem alarmowym. Przy uzbrajaniu systemu alarmowego w tryb uzbrojenia jest jednocześnie wprowadzany rejestrator.

W przypadku zastosowania kamer typu TiOC aktywuje się w ten sposób funkcjonalność audio i wideo (głośne i wizualne powiadomienie z kamery o naruszeniu przestrzeni, pojawienie się człowieka lub pojazdu, przekroczenie linii, wejście lub wyjście ze strefy oraz inne typy zdarzeń, które zaprogramujemy). Oczywiście w przypadku kamer nieposiadających LED-ów migających w kolorze niebiesko-czerwonym czy wbudowanego głośnika odtwarzającego dźwięk syreny lub dowolnego komunikatu można wykorzystać sygnalizator systemu alarmowego, który przy wykryciu ruchu lub innego typu analityki powiadomi głośnym dźwiękiem i mocnym światłem stroboskopowym.
Kolejnym rozwiązaniem integrującym bezprzewodowy system alarmowy z monitoringiem wizyjnym jest możliwość rozpoczęcia procesu nagrywania na rejestratorze obrazu z kamery w przypadku naruszenia któregokolwiek z czujników w systemie alarmowym.
Wszystkie powyższe rozwiązania integracji pomiędzy oboma systemami wymagają jedynie kilku kliknięć w oprogramowaniu obu typów urządzeń.

Integracja z systemem wideodomofonowym jest możliwa wyłącznie z monitorami VTH z oprogramowaniem Android. Firma Dahua ma w ofercie kilka różnych modeli takich urządzeń. W tym przypadku z poziomu monitora można uzbroić lub rozbroić system alarmowy, traktując monitor jako dodatkowy element umożliwiający taką funkcję. Monitor VTH będzie również wyświetlał zdarzenia w systemie, alarmy, awarie itp.

Integracja bezprzewodowego systemu alarmowego z wideodomofonami i systemem monitoringu wizyjnego znacznie ułatwia użytkownikom korzystanie z takiego rozwiązania.

Dahua Technology Poland
ul. Salsy 2, Lisbon Building
02-823 Warszawa
www.dahuasecurity.com/pl