Strona główna Bezpieczne miasto Integrować czy nie?

Integrować czy nie?

Jakie problemy rozwiązuje integracja systemów zabezpieczeń?

Mamy system dozoru wizyjnego, system alarmowy, kontrolujemy dostęp do pomieszczeń, mamy też świetny system sygnalizacji pożarowej. Nasz obiekt jest teoretycznie bezpieczny, a jednak nadal borykamy się z różnymi problemami.

Skala

To, czy powinniśmy integrować, zależy od skali chronionego obiektu. Optymalne zarządzanie bezpieczeństwem oznacza co innego w małym budynku, co innego w zakładzie, w którym chronionych jest sześć dużych budynków, plac magazynowy i trzy bramy wjazdowe, jeszcze co innego w budynku, w którym pracuje wiele firm.

Problemy

Tworząc system integracyjny BigEye Distributed Security, odpowiadano na konkretne problemy działających firm.

Systemy zabezpieczeń cały czas się rozwijają, jest też  coraz większe zapotrzebowanie na ich wdrażanie. Im ich więcej, tym trudniej się nimi zarządza. Systemy wysyłają różne sygnały, ale ich identyfikacja, sprawdzenie i lokalizacja jest uciążliwa. Dochodzi do paradoksu – zautomatyzowana ochrona nie chroni skutecznie. Integracja systemów staje się w takich przypadkach narzędziem niezbędnym. Poprawia się wówczas czas reakcji na alarm, występuje powtarzalność postępowania w danych przypadkach (BigEye wyświetla scenariusze postępowania), mamy pewność, że do reakcji ochrony doszło (system informuje zwierzchników o alarmie, którego ochrona nie odwołała). Co więcej, łatwiejsza jest analiza, odszukiwanie i raportowanie, gdy zamiast zbierać dane z różnych systemów, wszystkie zostały zarejestrowane w jednym. Integracja usprawnia, optymalizuje, czyli gwarantuje bezpieczeństwo na jeszcze wyższym poziomie.

Problem Rozwiązanie BigEye DS
W naszej firmie jest 6 budynków, każdy stawiany w innym czasie, w każdym są różne systemy SSWiN, KD oraz ppoż. Integracja pozwala zarządzać wszystkimi systemami, nawet różnych producentów. BigEye „zbiera” wszystkie sygnały  i prezentuje je na jednym ekranie, na jednej mapie, a ochrona uczy się obsługi jednego systemu.
Nasz budynek jest rozległy, mamy zainstalowanych kilkaset kamer, ale znalezienie tej, która pokazuje obraz pomieszczenia z wywołanym alarmem, trwa za długo. BigEye „spina” elementy różnych systemów. Jeśli alarm wywołuje czujka X, to automatycznie wyświetla się obraz z kamery sparowanej z tą czujką. Natychmiast widać sytuację alarmową.
Codziennie wjeżdża do nas około 150 tirów dostawczych. Wprowadzamy system awizacji, ale ochrona na wjeździe obsługuje kierowców zbyt wolno. Integracja systemu awizacji, sczytywania tablic rejestracyjnych, ramienia szlabanu i kiosku drukującego umożliwia automatyczną identyfikację podjeżdżającego tira (tablice rejestracyjne) z wpisem awizacyjnym, podniesienie szlabanu i wydruk dokumentów z instrukcją, dokąd ma jechać.
Mimo szczelnej ochrony towar ginie. Podejrzewamy, że jest wywożony. BigEye integruje kamery bezprzewodowe (sportowe). System może uniemożliwić otwarcie bramy wyjazdowej, jeśli nie zarejestruje nagrania z mobilną inspekcją nagraną przez ochronę i nie przypisze do widocznej tablicy rejestracyjnej. Stąd pewność, że auto wyjechało puste.
Chcemy zautomatyzować ruch pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających. BigEye umożliwia sczytanie tablic rejestracyjnych, tworzenie białych i czarnych list numerów oraz automatyczne otwieranie szlabanu lub bramy. Pojazdom z listy białej brama otworzy się automatycznie. Lista biała może być stała (pracownicy) lub zarządzana na bieżąco (zgłoszenie auta).

Więcej na: https://integracjesystemow.pl

Aegton Systems
ul. Górecka 31/3, 60-201 Poznań
tel. +48 512 813 723
biuro@aegton.pl