Strona główna Rozległe i rozproszone Rozwiązania w ochronie zewnętrznej obiektów przemysłowych

Rozwiązania w ochronie zewnętrznej obiektów przemysłowych

Odległe lokalizacje. Niebezpieczne warunki. Nieprzyjazne otoczenie. Zabezpieczenie, kontrola i zarządzanie bezpieczeństwem obiektów przemysłowych stanowi duże wyzwanie.

Zabezpieczenie obiektów przemysłowych wiąże się z pokryciem rozległych obszarów, a także patrolowaniem i ochroną długich ogrodzeń. Niezwykle istotne jest wykrywanie, lokalizacja i identyfikacja intruzów zarówno przy bramach, wzdłuż ogrodzeń, jak i na wszystkich trasach wiodących do zabezpieczanych obszarów. Kamery muszą szczegółowo objąć zasięgiem ogromne przestrzenie w celu wykrycia obiektu, zlokalizowania go i zweryfikowania, czy jest nim zwierzę, osoba uprawniona, czy też intruz.
Spełnienie tego zadania umożliwiają szybkoobrotowe kamery PTZ, które zapewniają szeroki widok monitorowanego obszaru i możliwość zbliżenia każdego detalu. Patrolowanie z wykorzystaniem sterowania PTZ może być obsługiwane przez operatora lub realizowane przez automatyczne śledzenie, kiedy kamera samoistnie śledzi poruszające się osoby, bądź podążając wyznaczoną trasą dozorową przyjmuje automatycznie ustawione prepozycje. Rozwiązaniem może być seria AXIS Q60. Szybkoobrotowe kamery kopułkowe z 35-krotnym zoomem optycznym doskonale odwzorowują detale w najbardziej wymagających zastosowaniach dozorowych i zapewniają pełne pokrycie dużych obszarów.

Rozwiązania Axis do ochrony obwodowej opierają się również na kamerach termowizyjnych z wbudowanym oprogramowaniem do analizy obrazu. Ich zaletą jest to, że sprawdzają się w całkowitej ciemności i automatycznie wysyłają alarm, gdy ktoś wejdzie na określony obszar w polu widzenia kamery. Umożliwia to rozpoznanie podejrzanych działań jeszcze przed wtargnięciem intruza na chroniony teren oraz wzrokowe potwierdzenie zdarzeń, zanim operator podejmie odpowiednie czynności. Przykładem może być seria kamer AXIS Q19, które na monitorowanym obszarze wykrywają ludzi i przedmioty o temperaturze wyższej od otoczenia. Nowością jest seria kamer AXIS Q86 (AXIS Q8641-E PToraz AXIS Q8642-E PT) stanowiących połączenie kamer termowizyjnych z głowicami PT (pochylenie/obrót). Idealnie sprawdza się w całodobowej ochronie obszarów wewnątrz obiektów i na zewnątrz. Urządzenie można łatwo zintegrować z innymi kamerami IP, reflektorami, głośnikami i istniejącymi systemami zabezpieczeń, aby zapewnić optymalne działanie systemu.

Kamery dozorowe w obiektach przemysłowych mogą nie tylko wykrywać zagrożenia i przeciwdziałać incydentom, ale także usprawniać monitorowanie procesów technologicznych. Dzięki aplikacjom wizyjnym Axis można zweryfikować występujące podczas produkcji problemy z ciśnieniem, przepływami, temperaturą czy wyciekami i podjąć działania, zanim powstaną straty. W takich zastosowaniach sprawdzi się sieciowa kamera termograficzna nowej serii AXIS Q29 umożliwiająca zdalny nadzór zmian temperatury. Pozwala na zdalną obserwację temperatury krytycznej zarówno na krótkich, jak i długich dystansach. Model AXIS Q2901-E może całodobowo nadzorować temperaturę urządzeń w celu wyeliminowania ryzyka przegrzania. Stosując modele AXIS Q2901-E i AXIS Q2901-E PT Mount, można utworzyć wiele stref alarmowych, z których zostanie wysłane powiadomienie, gdy temperatura osiągnie poziom wyższy lub niższy od określonych wcześniej progów.

System zabezpieczeń będzie bardziej efektywny, gdy zastosuje się nowoczesne kamery megapikselowe ze strumieniowaniem wielokanałowym, a także zapisywanie nagrań w wysokiej rozdzielczości i jakości obrazu HDTV do dalszej analizy zawartości jego treści. Można wykorzystać serię AXIS P13, którą stanowią wytrzymałe, stałopozycyjne kamery sieciowe o znakomitej jakości obrazu i rozdzielczości do 5 megapikseli. Warte uwagi są też wandaloodporne, stałopozycyjne modele kopułkowe wyposażone w funkcje zdalnego ogniskowania i zbliżania (seria AXIS P33) oraz nowa sieciowa kamera typu bullet z wbudowanym oświetlaczem podczerwieni, oferująca obraz w wysokiej jakość HD oraz 18-krotny zoom optyczny (AXIS Q1765-LE). Doskonałym rozwiązaniem są również kamery serii AXIS Q16 (pierwsze na świecie kamery z inteligentnym obiektywem i-CS), które gwarantują doskonałą jakość obrazu w trudnych warunkach oświetlenia.

Rozwiązania Axis umożliwiają ponadto wdrożenie otwartej platformy, którą można stopniowo integrować z innymi systemami funkcjonującymi w obiekcie i korzystać z aplikacji analitycznych innych producentów. Przykładem takiego udanego wdrożenia rozwiązania opartego na kamerach Axis jest system zainstalowany w zakładach produkcyjnych Cadbury Wedel. Szczególnie w branży FMCG efektywny system monitoringu wizyjnego odgrywa kluczową rolę ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i spełnienia rygorystycznych standardów. Aby był skuteczny, musi być dostosowany do potrzeb firmy i jej pracowników, efektywny kosztowo, sprawdzać się w każdych warunkach, a także być odpowiednio dyskretny oraz dopasowany do wystroju i aranżacji przestrzeni. Wymagania, jakie postawiliśmy, spełnił system monitoringu wizyjnego IP oparty na kamerach Axis Communications – powiedział Michał Labocha, krajowy kierownik ds. bezpieczeństwa w Cadbury Wedel.

Kamery dozorowe mogą nie tylko wykrywać zagrożenia i przeciwdziałać incydentom, ale także usprawniać monitorowanie procesów
technologicznych.

Axis Communications Poland
ul. Domaniewska 39A
02-672 Warszawa
www.axis.com/pl