Strona główna Rozległe i rozproszone Kamery termowizyjne – przyszłość systemów dozorowych

Kamery termowizyjne – przyszłość systemów dozorowych

Paweł Augustowski
Hikvision Poland


Zasada działania kamer termowizyjnych opiera się na wykorzystaniu niewidzialnego promieniowania podczerwonego, którego źródłem jest każdy obiekt o temperaturze wyższej od zera bezwględnego.

Głównymi zastosowaniami kamer termowizyjnych, z jakimi spotykamy się w naszych projektach, są przede wszystkim:

  • ochrona obwodowa obiektów,
  • zabezpieczenie granic państwa,
  • pomiary w budownictwie,
  • pomiary w przemyśle produkcyjnym.

Kamery termowizyjne „widzą” obiekty, których standardowe kamery światła widzialnego nie są w stanie wychwycić (zauważyć, zarejestrować, dostrzec). Przykładem jest głowica pozycjonująca marki Hikvision, model DS-2TD8166-180ZE2F, która dzięki zastosowaniu przetwornika w rozdzielczości VGA (640 x 512 pix) oraz obiektywu typu motozoom o ogniskowej 45–180 mm pozwala na detekcję pojazdu oddalonego o ponad 15 km. Kamera została również wyposażona w moduł kamerowy światła widzialnego typu Darkfighter o rozdzielczości full HD (2 Mpix) z obiektywem o 62x zoomie optycznym, stanowiącą uzupełnienie systemu dozoru wizyjnego chronionego obiektu. Umożliwia ona operatorowi systemu dokładne przybliżenie interesującego obiektu.
Kamera ma zaimplementowane takie funkcje, jak:

  • smart tracking (śledzenie obiektu),
  • przecięcie wirtualnej linii,
  • detekcja intruza w zadanej strefie,
  • wejście/wyjście z obszaru,
  • detekcje pożaru.

W ofercie światowego lidera systemów telewizji dozorowej są również kamery stałopozycyjne. Najpopularniejszym modelem jest kamera termowizyjna w obudowie typu bullet DS-2TD2166 o rozdzielczości VGA (640 x 512 pix). Znajduje ona zastosowanie w ochronie perymetrycznej granic państwa i ważnych obiektów wojskowych. W połączeniu z kamerą obrotową światła widzialnego stanowi spójny, zintegrowany system – przekroczenie wirtualnej linii (wirtualnego płotu) w module termowizyjnym wywoła preset w kamerze obrotowej.

Operator systemu monitoringu zarządzający 150 kamerami nie jest w stanie skutecznie chronić obiektu, dlatego coraz częściej inwestorzy wymagają od producentów systemów zabezpieczeń integracji oraz wykorzystania inteligentnych funkcji, np. wtargnięcia intruza w strefę, po którym zostanie wyzwolony preset w kamerze, a obraz pojawi się w głównym podglądzie na żywo.

Szybki rozwój oferty i spadek cen kamer termowizyjnych sprawia, że coraz częściej znajdują one zastosowanie w rozwiązaniach cywilnych. Ważnym aspektem dla inwestora jest też jakość oraz warunki gwarancji na produkty z serii termowizyjnej. Standardowo producent udziela gwarancje na 36 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 60 miesięcy. Potwierdza to wysoką jakość systemów marki Hikvision.

Hikvision Poland
ul. Krakowiaków 50, 02-255 Warszawa
tel. 22 460 01 50, faks 22 464 32 11
e-mail: info.pl@hikvision.com